şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ekşi duyurudaki,

  http://www.eksiduyuru.com/…98/bebege-menenjit-asisi

  sorusunda sözü edilen aşı.

  sorunun silinme ihtimaline karşı, kopyalayıp yapıştıralım:

  bebeğe menenjit aşısı
  geçen ayki rutin muayenemizde doktorumuz menenjit aşısından bahsetti. sağlık bakanlığı takviminde olmayan yeni bir aşı imiş. biraz araştırayım dedim, hiçbir şey bulamadım. daha doğrusu beşli karma aşı içerisinde menenjitin de olduğu yazıyor hep. ayrı değil. aşı sonuçta yapılsın ama öğrenmek istiyorum. bu ayrı yapılan, aşı takviminde olmayan, hatta sağlık ocağındakilerin haberi bile olmayan aşı nedir ne değildir? mesela rotavirüs aşısı da sağlık bakanlığı tarafından karşılanmıyor, ücretli yaptırıyorsunuz ama en azından takvimde var, hatırlatıyorlar, alıp götürünce yapıyorlar. bundan haberleri bile yok.

  kibritsuyu #625198

  http://www.klinilk.com/…enenjit-asisi-menactra.html

  bu linkte baya bilgi verilmiş. anladığım kadarıyla bu aşı için türkiye'ye yeni ruhsat verildğinden pek bilinmiyor.
  dwight (04.07.13 14:47:01)

  ordaki sağlık ocağındaki bir çok kişi son düzenlemelerden habersiz emin ol.
  dünya sağlık örgütü bile en basidinden hepatit için 5 sene sonra yeniden aşı olmaya gerek yoktur diye açıklamışken hala bundan haberi olmayanlar bile var.

  yeni doğan menenjiti aşılama sonucu %99 koruma sağlar diyor bak bu makalede:

  http://www.ankemdernegi.org.tr/…_19_ek2_142_144.pdf

  ki geçirildiğinde tıbbi olarak acil bir vaka.

  yaptırın bence.
  neferkitty (04.07.13 14:47:07)

  yurtdışında rutinde yer alan pek çok aşı bizde hala yok.

  o yüzden çok güvenilir değil mevcut kurumlar.
  neferkitty (04.07.13 14:48:16)

  ön not: bu cevabı okuyanlar arasında, yurtta kalan, askere gidecek olan varsa, menenjit aşısı yaptırsın. menenjit, özellikle, yurt, asker koğuşu gibi balık istifi yatılan yerlerde hortlar ve öldürür.

  öncelikle bu belgeyi yayımlayan kuruluşun ne olduğunu söyleyeyim: "aganın zıçtığı poh üstüne poh olmaz" türünden bir kuruluştur bu. bu konularda pek sidik yarışına girilemez. söylediklerinin üzerine söz söylenemez.

  ihtiyacın olan aşı takvimi, bu belgenin 4. sayfası abicim.

  http://www.cdc.gov/mmwr/pdf/wk/mm62e0128.pdf

  gördüğün gibi riskli bölgelerde bebeklere de menejit aşısı yapılıyor. her sene bu kadar çok kişinin hacca gittiği ve orada, özellikle afrika'dan gelmiş hacılarla et ete, can cana harman olduğu ve sonra da ülkeye burunlarında o bakterilerle geri döndüğü bir bölgenin riskli olup olmadığına sen karar ver artık.

  bu sayfanın renkli çıktısını alıp duvarına asabilirsin ya da oğlunun sağlık dosyasında saklayabilirsin.

  belgenin 7. sayfasında, 13. maddede şöyle bir ifade geçiyor:

  meningococcal conjugate vaccines (mcv). (minimum age: 6 weeks
  for hib-mency, 9 months for menactra [mcv4-d], 2 years for menveo
  [mcv4-crm]).

  konjüge menenjit aşısı en erken 6 haftalık bebeğe; menactra en erken 9 aylık bebeğe, menveo ise en erken 2 yaşında bebeğe yapılabiliyor.
  rutin aşılama ise 11-12 yaşlarında yapılıyor ve 16 yaşında da bir hatırlatma dozu yapılıyor. tabii bu abd'de. ama bizimki gibi riski yüksek bölgelerde, bebeğe yapmak lazım.

  gelelim bizimkilerin haberlerinin bile olmamasına: ülkenin ayıbı, cehaleti. türkiye'de aşı takviminde ve rutin uygulamada menejit aşısının olmaması; menenjitten ölmüş olan ve gelecekte ölecek olan çocukların ve gençlerin, devletin umrunda bile olmaması ile eşanlamlı. karar verici konumda olan kişilere bi sor bakalım: oğulları askere gitsin ve askerde balık istifi koğuşlarda yatarken, menenjit olduğu ve iki gece sonra da öldüğü haberi gelsin isterler miymiş? ben askerde menenjitten ölen çocuk gördüm. sence aşılı olsa o çocuk ölür müydü? 3 kuruşluk sikindirik bi aşı la! gitti aslan gibi çocuk! ondan sonra da gelsin "kaderi böyleymiş, allah sevdiği kulunu erken alır, allah geride kalanlarına uzun ömürler versin" teraneleri...

  beşli karma aşıda bahsedilen influenza menenjiti.

  http://www.doktoramcam.com/…-ve-verem-asisi-bcg/198

  hemophilus influenza tip b aşısı( hib veya menenjit aşısı)
  menenjit sakatlık, zeka özürü, sağırlık ve körlük gibi birçok eksiliğe hatta iyi tedavi edilmezse ölüme bile yol açabilecek bir hastalıktır.

  hib aşısı halk arasında menenjit aşısı diye bilinir. isminde geçen influenza kelimesinin belki de aşina olabileceğiniz griple yani influenza virusu ile ilgisi yoktur. haemophilus influenzae tip b (hib) ilk 5 yaşta menenjit, kanda iltihaplanma, zatürre ve epiglottit gibi ağır durumlara yol açtığı için aşısı bu yaştaki çocuklara önerilir. 2-6 ay arası görülen menenjitlerin büyük çoğunluğunda sebep hib’dir. toplumumuz için sevindirici olan birşey de bu aşının 2007 yılından beri sağlık bakanlığımızın ulusal aşı programına alınmış olmasıdır.bu aşının diğer menenjit mikroplarına karşı koruyucu bir etkisi yoktur.

  (yani meningokok bakterilerinin sebep olduğu ve pnömokok bakterilerinin sebep olduğu menenjite karşı korumuyor).

  routine vaccination:
  • administer mcv4 vaccine at age 11–12 years, with a booster dose at age
  16 years.
  • adolescents aged 11 through 18 years with human immunodeficiency
  virus (hıv) infection should receive a 2-dose primary series of mcv4, with
  at least 8weeks between doses.

  • for children aged 9 monthsthrough 10 years with high-risk conditions,
  see below.
  catch-up vaccination:
  • administer mcv4 vaccine at age 13 through 18 years if not previously
  vaccinated.
  • ıfthefirstdoseisadministeredatage13through15years,aboosterdose
  should be administered at age 16 through 18 years with a minimum interval
  of atleast 8weeksbetween doses.
  • ıfthe first dose is administered at age 16 years or older, a booster dose is
  not needed.
  • for other catch-upissues,see figure 2.

  compadrito (04.07.13 15:24:53 ~ 15:29:11)
 • şu an aklımı çok karıştırmış nanedir. yeğenime yapılmasını bir dostum şiddetle tavsiye etti ama küçükhanımın aile doktoru da bu aşıyı yaptırmanıza gerek yok havasında.

  kafam karışık. internetten sağlık konularına bakmam ama nete sorarsan mutlaka yapılmalı, iki gün önce vefat eden yavrucak da bu aşıyı olsa muhtemelen hayatta olurmuş.

  şaşkınım sözlük. onbinlerce insanız şurda yok mudur bu konuda bir uzman bizi biraz aydınlatacak en azından azıcık ışık olacak.
 • (bkz: #38393812)
 • sözlük içinde ve dışında pek çok dostun çocuklarına yaptırdığını beyan ettiği ve pek çok doktor tarafından kesinlikle önerilen aşı.

  sorun şu ki çoğu aile hekimi henüz bihaber aşıdan ve sağlık bakanlığı aşı takvimine girmesi ne yazık ki 155 lira civarındaki fiyatından dolayı biraz zor.

  görünen ihmal edilmemesi gerektiği .
 • umreye giderken zorunlu tutulan aşı. gebelikte sakıncalıdır.

  (bkz: umreye giderken menenjit aşısı olma zorunluluğu)
 • saçma sapan bir uygulama nedeniyle mecburen yaptırmam gereken aşı. halk sağlığı merkezlerinde yaptırılabilir mi? bir yolu var mıdır acaba merak ediyorum aksi halde para verip alacağım.
 • neisseria meningitidis adlı bakteriye karşı üretilmiş olan aşıdır.bu bakteri özellikle 5 yaş altında , 5 yaş altındaki çocuklarda da özellikle 2 yaş altı çocukları etkiler. menenjit yapar. menenjit yaptıysa eğer hemen (buradaki hemenin süresi ilk yarım saat gibi bir hemendir) tedaviye başlanması gerekir. aksi takdirde sonuçları pek hayırlı olmaz.
  halen tc sağlık bakanlığı rutin aşı takviminde olmayan bu aşının sağlıklı olan kişilere yapılması tercihi ise kişilere bırakılmıştır. türkiye'de ruhsatlandırılmış olan aşılardan menactra-nimentrix gibi konjuge olan aşılar konjuge olmayanlara göre bağışıklığı daha iyi uyardığı için daha çok önerilmektedir.
  menactra: 9-23 aylık bebeklerde kas içine 3 ay arayla 2 kere uygulanır. 2-11 yaş arasında ise bir doz uygulanması yeterlidir.
  nimenrix:tek doz şeklinde kas içine 1-55 yaşında yapılabilir.

  eğer afrikaya yolculuk edecekseniz ,hacca gidecekseniz menenjit aşısı özellikle yapılması gerekmektedir. buraya seyahat söz konusuysa eğer aşı keyfe keder olmaktan çıkar zaruri hale gelir.
  peki aşıyı oldum seyahati yaptım daha sonra tekrar afrikaya gidesim geldi . ben napayım diye soruyorsanız
  cevap şöyledir. aşıdan sonra 3 yıl geçtiyse evladım aşıyı tekrar ol geçmediyse eğer afrikaya yolun açık olsun.

  klasik olarak yan etkileri arasında aşı yapılan yerde ağrı-şişlik-kızarıklık, halsizlik, huzursuzluk, ağlama ,ateş olarak sayılabilir. ateş basit ağrı kesici ve ateş düşürücülerle 1-2 gün içinde geçer. daha önce guillain barre sendromu geçirenlerin bu aşıyı olması pek önerilmez.

  bir aşı hocasının hocam bu soruyu yaptırmayı öneriyormusunuz şeklindeki soruya cevabı:
  parası olan yaptırmak isteyen varsa yaptırmayı önerebilirsiniz şeklinde idi.

  özetle: türkiyedeki 1500- 3000 kişiden birisi olma ihtimalini azaltmak istiyorsan yaptır yoksa bu riskle yaşa

  not:türkiyede 2013 tüik verisine göre trafik kazalarında 3685 kişi ölmüştür
 • vücutta enfeksiyon olması halinde yapılması sakıncalıdır. her bünyede yapmaz ama olası ateş durumuna karşın eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız doktora görünmenizde fayda var. aşı etkisini 7-10 gün sonra göstermeye başlar ve üç sene geçerliliği vardır.
 • etkisi üç yıl denilmiş. 2 yaşında aşı olan çocuğa tekrarlamak gerekir mi? koruyuculuğu ömür boyu sanıyordum.
  çok arada kaldım bu aşı için. zorunlu olanlar tamam hepsini oldu kızım. rotavirüs aşısı sonrası çok hastalandı, üstüne rotavirüs geçirip bir hafta hastanede yattı. yani aşı tutmamış...

  peki bu özel menenjit aşıları? işin kötüsü mutlaka yaptır diyen doktor kadar, sakın yaptırma diyen doktor da var.

  yaptıran, yanetkisi, diğer ülkelerde uygulanması konusunda bilgisi olan varsa sevabına yazsın...
 • mevzu ile ilgili detayları bilenlerin keşke daha çok yazdığı bir konu olsaydı.
  bebeklerde aşı ile ilgili kafalar çok karışık.
  1 yaş öncesi mi olmalı? 1 yaş sonrası mı?

  ne yapacağız? bilen yeşillendirsin.