şükela:  tümü | bugün
 • eski mısırın ilk firavunu. güney mısır ve nil deltasını hükümdanlığı altına almıştır.
 • arı sokması sonucu anaflaksi gelişerek ölmüştür.anaflaksiden öldüğü bilinen ilk insandır.
 • kral menes, büyük savaşımlar sonucu m.ö:3000 yıllarında mısır’da nom isimli şehir devletlerini tek bir çatı altında toplamayı başarmıştı. onun hayalini kurduğu en büyük şey birleşik ve güçlü bir mısır imparatorluğu yaratmaktı.

  teb şehrinin baş veziriyken, teb kralının umursamaz tutumu, başına buyruk hareket etmesi üzerine devletin ileri gelenlerinin şikayet ve teşviği, halkın da desteğiyle teb kralı servimen’i devirerek yerine geçmiş ve kendisine bağlı komutanlarının desteğiyle de kısa zamanda güçlenmiştir.
 • nil nehri nin su duzeyini olcmeye yarayan nilometrenin menes doneminde bulundugu, hatta bunu menes in buldugu soylenir
 • meneş, yaklaşık 1890’larda antep’te yaşamış bir ses sanatkârının adıdır, ermenidir. kemanı zadik adlı bir ermeni, kanunu da kara adlı biri çalardı. zadik’in keman çalması dillere destandı. bu kemancı güzel okurdu da. sesi çok dokunaklı idi. hele meneş’in sesi o kadar tatlı ve tiz idi ki üç kilometre mesafeden dinlenebilirdi.
  ........
  güneş batmaya başlayınca gazino garsonları avaz avaz bağırmaya başlarlardı. “den, deyin babam güneş gediy meneş gediyy”(gidiyor) derler ve içkilerini çabuk bitirmelerini ihtar ederlerdi.
  işte bu söz gaziantep’e özgü atasözlerinden biridir.

  yazı: ali koçum kaynak: www.aintabdata.com
 • mısırda hanedanlık dönemin ilk kralı.
  narmer olarakta bilinir.
  bilinen en kayda değer icraatı menfis şehirini kurmasıdır. onun zamanında piramitler henüz yoktu.
 • "eski mısırlı yönetici" mö 3500 -3200

  menes büyük bir olasılıkla yukarı mısırın ya da nil krallığının ilk hükümdarıydı. bugünkü kahire' de kurulmuştu. menes daha sonra kuzeydeki aşağı mısırı'da istila etti. böylece daha büyük bir krallık kurdu. nil üzerinde, tam deltanın altında bir şehir inşa etti. nil'in su düzeylerini ölçmeye yarayan nilometreyi de onun icat ettiği söylenir. bir su aygırı tarafından öldürüldü.

  kaynak "dünya tarihini yaratan 1000 büyük adam"
hesabın var mı? giriş yap