şükela:  tümü | bugün
 • girecek veya gececek yer, delik
 • havalandırma kanallarının odaya açıldığı uçları.
 • bir dolgu altından basınçlı veya hava basıncı altında su geçirmeye yarayan tertip
  (bkz: inşaat terimleri)
 • yol dolgusu altından suyun bir taraftan öbür tarafa geçmesine izin veren, kare ya da dairesel kesitli, genelde betonarmeden imal yapılar.
 • nüfuz etmek ile ilgili bir kelime olsa gerek.
 • bunlarin, su gecisini saglamak amacli yapilani oldugu gibi, tarimsal amacli hayvanat ve traktor gecisi icin insa edileni de vardir.
 • hoparlör gibi bir şey bu. mutfaktaki çift cam pencereyi delip bundan takmışlardı geçenlerde, camla birlikte ses yalıtımını da delmişler. mutfağa girince sanki radyo açık ya da daire kapısının yanındaki düofon açık kalmış gibi bir hisse kapılıyorum ister istemez, sonra sesin menfez denen bu şeyden geldiğini farkediyorum. enteresan. ızgarasını oluşturan çıtaların açıları değiştirilerek jaluzi şeritleri gibi açılıp kapanabilseydi ses ayarı niyetine kullanabilirdik bak.
 • doğalgazla çalışan bacalı cihazlar** ve ocakların bulunduğu mahalleri havalandırmak amacıyla kullanılır. kullanılma zorunluluğu şartnameler ile sağlanmıştır. yetersiz hacim var ise eğer bundan 2 tane takılması istenebilir. tabii havalandırmayı sağlayarak gazın kullanımını daha güvenli hale getirir. amma velakin kış aylarında arasına bilumum bir şeyler sıkıştırılarak soğuk gelmesi önlenir. böylece kazalara davetiye çıkarılır.

  takıp çıkarılması dikkat gerektirir. ne var ki ! diyebilirsiniz. o zaman size anadolu yakasının rantı yeni yükselen emlak cenneti haline gelmiş bir semtinde bir kontrol esnasında duyduğum bir olayı anlatayım.

  menfezin yanlış takılması bir hırsızlık olayına sebep olmuştur. şimdi bu menfezler birbirlerine bir cıvata aracılığıyla tutturulur. mağdur vatandaş cıvatayı dışarıdan takmıştır. bunu fırsat bilen hırsızlar ikinci kattaki evin önüne kamyon çektirip menfezi açıyorlar. pencereyi kolaylıkla açıp içeri giriyorlar ve o sırada uyumakta olan evdekilere uyutucu sprey sıkıyorlar. sonra evde ne var ne yok ise süpürüyorlar. ev sigortalı olduğu halde bundan faydalanamıyor ev sahipleri çünkü evde hiçbir yerde bir zorlama yok. böylece mağdur oluyorlar. menfez deyip geçmeyin derim.
 • havalandırma sistemlerinin, görsellik ve işlev bakımından büyük önem arz eden elemanıdır. sistem tasarımı yapılırken önce odalara saatte verilmesi gereken hava miktarı hesaplanır ve bu hava miktarına göre de menfez boyutları belirlenir. genellikle üfleme hatları için çift sıra, emiş hatları için ise tek sıra kanatlı olanlar tercih edilir. yapı türüne, oda tipine veya müşteri talebine göre yerini bir türevi olan anemostat da alabilir.
 • yol dolgusunun eksenine dik olmayıp gelen suyun oluşturduğu derenin ekseni doğrultusunda olan yapı. bu sayede menfezin tıkanma olasılığı en aza düşürülmüş olur. gelen suyun oluşturacağı dere hakkında bir fikriniz yoksa eğer yol eksenine dik yapmak da mümkündür tabii. yuvarlak boru şeklinde olanlarına büz denilmektedir ancak artık bu tip menfezler değil dikdörtgen kesitli olanları kullanılmaktadır.
  suyun menfeze giriş yaptığı tarafa memba çıktığı tarafa ise mansap denilir.
  (bkz: inşaat terimleri)