şükela:  tümü | bugün
  • bir arkadaşımın ikinci el mercedes alımından sonra başına gelen kötü tecrübeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. özetle aşağıda anlatılan tecrübeden çıkan sonuç nereden 2.el araç alırsanız alın mutlaka başka biryerde ekspertiz yaptırın. ben bundan sonra öyle yapacağım :)

--------------------------------------------
    olay ile ilgili son durum aşağıdaki gibidir.

genel olarak almanya ya mail atılması şeklinde cevaplar vardı. bu konuda arkadaşım 14.08.2017 sabah saat 08:00’de almanya mercedes'e mail atmış zaten. arkadaşımın bu kadar beklemesinin sebebi mercedes benz türkiye ’nin durum ile ilgili bir aksiyon alma beklentisiymiş.1 hafta boyunca sessiz kalınca son çare almanya’ya göndermiş maili.

15.08.2017 tarihinde mercedes benz türkiye tarafından aranmış,yaşananlardan dolayı duydukları üzüntü dile getirilmiş ,bu olayla ve bu tarz olayların bir daha tekrar etmemesi için ilgili aksiyonların alınacağı hususunda bilgilendirilmiş.

söz konusu aracın ilanı firma tarafından yayından kaldırılmıştır.
    -----------------------------------------------

---------------------------------------------

mengerler ve mercedes benz türkiye ile yaşadığım kötü tecrübeyi, mengerler davutpaşa’dan aldığım ikinci el aracı başka bir yerde expertize götürmemenin sebep olduğu zararı ve pişmanlığı sizlerle paylaşmak, ve 2 . el aracı nerden alırsanız alın ilk işinizin aracı expere götürmek olması hususunda sizleri uyarmak istiyorum. atalarımızın dediği gibi dünya’nın bin türlü hali vardır.

yaşadığım olayı çok kısaca özetlemek gerekirse mengerler davutpaşa’dan 20 aralık 2016 tarihinde sitelerinde söyledikleri “ekspertizleri mengerler kalite ve güvencesiyle yapılmış seçkin ikinci el vasıtalardan” 2015 model mercedes e180 satın aldım.

almaz olaydım. paramla rezil oldum.sıkıntı,stress sahibi oldum. binlerce tl zarar ettim.

2017 mayıs ayında bana aracı satın alırken söylenenlerin yalan olduğu, aracın ayıplı olduğu ortaya çıktı.

aracın kiralık olarak kullanıldığı, motorunun yerınden söküldüğü,motorunun açıldığı ,bazı işlemler yapıldığı,servis kaydının olmadığı için garantisini kaybetmiş olduğu ortaya çıktı.
    bana yıldız diye ne olduğu belli olmayan ucubeyi sattıkları ortaya çıktı.
    kısacası yıldız diye aldım meteor çıktı..

olay ortaya çıkınca 1,5 ay beni,eşimi ve 15 aylık bebeğimi süründürdükten sonra paramı tl üzerinden geri vererek binlerce tl zarar etmeme sebep oldular.
    mercedes benz turkiye’ye defalarca mail atmama,aramama kalkıp genel muduruluklerine kadar gitmeme rağmen ilgilenmediler yardımcı olmadılar.

ama asıl vahim olanı,yaptıklarına hata olarak inanmak istememe ragmen şimdi aynı aracı aynı şekilde satmaya çalıştıklarını gördüm.

geçen hafta aynı aracı tekrar satılığa çıkarmışlar.
    bir arkadaşımı müşteri gibi oraya yollayarak bilgi almasını istedim.
    aracın motorunun daha önceden servis dışında sökülüp takıldığı arkadaşıma söylenmedi ve arakadaşımın ısrarlı sorularına ragmen daha önceden kiralık olduğu gizlendi.

daha vahimi 14.08.2017 tarihinde şikayetim üzerine beni arayan mengerler a.ş belgin isimli müşteri temsilcisi bunda bir sorun görmediklerini,gayet normal olduğunu söyledi.
    hanımefendinin söylediğine göre bu aracın motorunun servis haricinde yerinden sökülüp takılmasının ne aracın sağlığı nede ilerideki değer kaybı açısından bir önemi yokmuş.
    müşterilere bu aracı satarken bu konuda uyarmak zorunda değillermiş.

bende bu yaşananlara istinaden herkesi uyarmak istiyorum.
    mengerler a.ş’den bir araç alırsanız eğer motorunun servis harici bir yerlerde sökülüp takılması gibi onlara göre ufak bir detayı benim gibi büyük bir dert olarak görecekseniz ilk işiniz aracı dışarda expere götürmek olsun.

ayrıca mercedes benz türkiye’ye de fazla güvenmeyin.müşterilerin şikayetleri ile pek ilgilenmiyorlar. bir başkasının benimle aynı olayları yaşayabilecek olmasını ya mağduriyet olarak görmüyorlar yada umurlarında değil.

buradan tekrar herkesi uyarıyorum.

eğer ikinci el bir araç alırsanız,nerden alırsanız alın, ileride sıkıntı yaşamamak istemiyorsanız ilk işiniz aracı dışarda expertize götürmek olsun.yoksa benim gibi paranızla rezil olursunuz,binlerce lira zarar edersiniz,sıkıntı stres sahibi olursunuz,haftasonlarınızdan,tatilinizden,uykularınızdan ve sağlığınızdan olursunuz.

olayın detaylarına gelirsek.

2016 aralık ayında mevcut aracımı satarak ikinci el, bir üst segment mercedes e180 almaya karar verdim.

dolandırılmamak,kandırılmamak başımın ağırmaması için,başıma geleceklerden habersiz ‘mercedes kalıte ve guvencesınden’ yararlanmak için mercedes benz turkiye sayfasında bulunan 2. el linkine tıkladım.orada farklı bayiilerde bulunan farklı araçları görebiliyorsunuz.

mengerler davutpaşa’da bütçeme uygun ve aradığım özelliklere sahip 2 adet araç beğendim.
    araçlara bakmak üzere 18 aralık 2016 pazar günü showroomlarına gittim.
    beğendiğim bir araç için pazarlık yaptık ve 139.000 tl’ye (o zaman ki kurdan 38.000 eur) 2015 model e180 style aracı satın aldım.

bu aracı seçmemin sebebi daha sonra yalan olduğu ortaya çıkan özellikleriydi.

satış danışmanı bana aracın mengerler a.ş’ye ait olduğunu,,2015 aralık ayında trafiğe çıktığını,şirket müdürleri tarafından kullanıldığını,araçta sadece 2 parça boya olduğunu,1 jantının değiştirildiğini, gerekli tüm servis bakımlarının mengerler a.ş servisi tarafından yapıldığını aracın aralık 2017 tarihine kadar garantisinin olduğunu ve bir sonraki 2017 aralık bakımının mercedes yetkili servisinde yaptırdığım taktirde garantisinin 1 sene daha uzatılacağını söyledi.

bende bunlara istinaden aracı satın aldım ve aracı kullanmaya başladım.

3 mayıs 2017 arıza uyarı ışığının yanmasına müteakip evime yaklaşık 1 km mesafede bulunan birollar mercedes yetkili servisine teslim edildi.

teslimden bir kaç saat sonra birollar beni arayarak aracın kontrol amaçlı bılgısayara bağlandığını,arızanın tespit edildiğini,katalitik konvektorde bir parçanın değişmesi gerektiğini fakat garantiden gerekli müdahaleyi yapamayacaklarını bildirdiler.
    sebebini sorduğuma bana bu aracın motorunun daha önceden yerinden söküldüğünü,bazı tamir işlemlerinin yapıldığını fakat bu işlemler için gerekli servis kayıtlarının olmadığını,araca dışarıda müdahale edildiğini bu yüzden dolayı aracın garantisini kaybettiğini söylediler.

söylenenler karşısında yaşadıgım şoktan sonra aracı ve gerekli belgeyi 04/05/2017 tarihinde sabah teslim alarak derhal mengerler davutpaşa’ya gittim.

bana yalanlar söyleyerek aracı satan satış elemanına durumu anlattıktan sonra böyle bir şeyin mumkun olmayacağını,kendılerının kurumsal bır fırma oldugunu ortada bır yanlış anlama olabıleceğini bana soyleyerek servısten bır ıkı kişi ile görüşerek benı servıse yönlendirdi.
    servis çalışanına bu durumları anlatınca araca hemen bakacaklarını söyleyerek aracı ve birollar a.ş’nin verdiği evrağı teslim aldı. yaklaşık 30 dakika bekledikten sona aynı servis çalışanı yanıma gelerek yoğunluktan dolayı araca bakamadıklarını araca servis kaydı oluşturulması gerektığını,gerekli tetkikleri yaptıktan sonra derhal konu hakkında bılgılendırılecegımı soyleyerek beni müşteri danışmanına yönlendirdi.müşteri danışmanı bana üzerinde iş emri açılış yazan, aracın teslim tarihinin 04/05/2017 11:16 oldugunu gösteren bir evrak verdi. ben evrağı alarak servisten ayrıldım. günlerce aramadılar.

09/05/2017 tarihinde saat 11:30’da aradım,servis danışmanı ile yaptığım telefon konuşmasında,aracın garantisinin sürdüğü, garanti ile ilgili bir probleminin olmadığı,aracın garantisinin aralık 2017 tarihine kadar devam ettiği,motor arıza ışığının tespitinin yapıldığı garanti kapsamında katalitik konvektörünün değişiminin yapılarak tarafıma aracın teslim edileceği beyan edildi. ben kendisine ısrarla aracın motorunun sökülüp sökülmediğini öğrenmek istediğimi söylesemde,kendisinin bu konudan haberdar olmadığını aracı tamir edip bana teslim edeceklerini söyledi.

fakat ben kendilerine defalarca ifade etmeye çalıştım sorun sadece arızanın giderilmesi değil,bana satılırken beyan edilen yanlış bilgilerden dolayı uğrayacağım mağduriyet.
    bende bu durum karşısında kendilerinden aracın motorunun sökülmediğine ve garantinin tüm mercedes benz yetkili servislerinde geçerli olduğuna dair bir yazılı evrak istediğimi söyledim. böyle bir evrak veremeyeceklerini söylediler.
    bende yetkililer ile görüşmek için her saat başı mengerler’i aramaya başladım.
    3 hafta boyunca onlarca insana defalarca derdimi anlatmaya çalıştım.
    yetkili kimse telefonlara çıkmadı,yetkisiz herkes dakikalarca dinledi ve beni yetkililere yönlendirdi,yönlendirdikleri yetkililer telefonlara çıkmamaya devam etti.
    3 hafta ikinci el satış müdürleri telefonlara çıkmadı.
    bu işlerin ilk başladıgı hafta ikinci el müdürü ile 3-4 dakıka konustuk,olayı arastıracagını bunun kabul edılemeyecegını,kendılerının kurumsal bır fırma oldugunu hemen servıs muduruyle konusup bana en kısa surede donecegını soyledı.
    benim bu süre zarfında kendısını onlarca aramama,not bırkmama ragmen cep telefonu dahıl hıc bır telefonunu cevaplamadı.
    durumu santralde sekreterlere ve servıs çalışanlarına anlatınca müdürlerin müdürü bir direktörleri oldugunu onunla konuşabileceğim söylendi.
    ama sayın director 7/24 toplantıda olan,kendısıne defalarca not bırakmama rağmen sekreterı veya asistanı oldugunu dusundugum hanıma dakıkalarca telefonda dert yanmama ragmen
    tenezzul edıp ne telefonlarıma çıktı,ne aradı.

bende durumu mercedes benz türkiye’ye iletmeye karar verdim,iletişim hatlarına bir email gönderdim.
    onlarda ilgilenmedi.

bu arada 3 hafta geçti,ben arabasız,mağdur,başıma geleceklerden habersiz,birilerine ulaşmaya çalışarak endişeyle beklemeye devam ediyorum.

24 mayıs 2017 tarihinde kalktım mercedes genel müdürlük binasına gittim,bekleme salonunda 2 saat bekletildim ve sadece 30 saniye dünyadan bir haber ne okudugunu, ne dinlediğini anlamaktan aciz birisiyle görüşebildim. sorunun ne oldugunu bile anlamaktan aciz bu hanımefendi ile konuştuktan sonra mengerler a.ş davutpaşa’dan kendisinin müşteri temsilcisi olduğunu söyleyen belgin isimli bir bayan aradı.bana telefonda hayatımda yemediğim fırçayı attı,’sana arabanın bittiğini söyledik,gelip neden almıyorsun,burda yerimiz yok,çarparlarsa karışmayız’ dedi,cinnet geçirmeme ramak kalmıştı ki eşim internetten genel müdürlerinin emailini buldu.

bende aynı gun mengerler a.ş genel müdürüne email attım.
    mail atmamın ertesi günü, 25 mayıs 2017 büyük patron director bey tarafından arandım ve toplantı için davet edildim.
    30 mayıs 2017 tarihinde ben,ikinci el satış müdürü,servis müdürü, genel koordinator ‘ün moderatörlüğünde toplandık.

bana kendilerinin çok kurumsal olduklarını,çok super bir satış ve servis ekibine sahip olduklarını türkiyenin ilk ve en büyük bayisi olduklarını uzun uzun anlattı.
    sonra satış aşamasında bana söylenen yalanları açıklamaya çalıştı ama başarılı olamadı.

sonra bu durumun iki sebepten olabileceğini söyledi.
    bir; expertiz esnasında aracın motorunun sökülüp takıldıgının serviste fark edilmemiş olabileceğini ama kendilerinin super bir servise sahip olduklarını aracın expertiz raporuna kendisinin baktığını aracın lastiğindeki çivinin,jantındaki çiziğin tespit edilirken bunun tespit edilememesinin nasıl olacağını bana sorudu.
    şaka gibi, türkiye’nin ilk ve en büyük mercedes bayisinin satış direktörü,ikinci el satış müdürü ve servis müdürü bana böyle bir hatanın nasıl olabileceğini soruyorlardı. ? benim onlara sormam gereken soruları onlar bana soruyordu.

sonra ikinci ihtimale geçti.
    ikinci ihtimal benim aracı gidip dışarda tamir ettirmiş olabileceğimmiş.
    bende onlara dedim ki;
    ben manyagım,deliyim.mağara kovugundan çıktım, şehire indim mercedes aldım, araba arızalandı hemde oyle ciddi bir arıza oldu ki motor sökülüp,takılacak,belkide binlerce lira masraf yapılacak kadar ciddi bende garantisi olan aracı gittim sanayi sitesinde yaptırdım,döndüm iki kuruşluk katalıtık konvektor için başınıza bela oldum bunu mu söylemek istiyorsunuz?
    neyseki verilmiş sadakamız varmış,oturduğum sitenin kapalı garajı tüm giriş çıkışlarımızı kayıt ediyormuş. bende onlara bu kayıtları göstererek aracın başına ben satın aldıktan sonra böyle birşey gelmediğini ıspat ettim.

ben magdurıyet yasamamak ıcın eur uzerınden paramı gerı vermelerini,veya aynı ozelıklere sahıp muadıl bır araç ıle degıştrılmesını talep ettım.
    bana takas için 53.000 km’de fiyatı 173.00 tl olan 2015 model edition(en dolu pakettır) bir araç teklif ettiler.
    bende o kadar param olmadığı ve araç 53.000 km oldugu için kabul etmedim.
    sonra ucube aracı tamir edip binmem için verebileceklerini veya paramı tl üzerinden geri verebileceklerini söylediler.

bende biraz daha uzarsa kendimi kaybedip başıma iş açmaktan,eğer bir alacagım varsa hakkımı mahkeme-ı kubra’ da almak üzere kabul etmek zorunda kaldım.

14 hazıran gunu vermıs olduğum parayı tl üzerinden 139.000 tl olarak gerı verdıler.
    aynı aracın muadiline 166.000 tl istiyorlardı.

ben cok mağdur oldum.
    once telefonlarıma çıkmadılar,sonra olayı örtbas etmeye bana aracı geri vermeye calıstılar,yetmedı olaydan sorumlusu benım olabileceğimi söylediler,en son maddi olarak mağdur ettiler.
    3 mayıs - 14 haziran arası arabasız kaldım.
    paramı aldığımda eur yukselmesınden,otv degıskılıklerınden dolayı aynı araçların fıyatları 155-165 tl 'ye yukselmıstı.

benı,esımı ve 15 aylık bebegımı 1,5 ay boyunca mağdur ettıler.
    1,5 ayım sıkıntı ve stres ıcerısınde gectı.
    yaşadıklarımı kelimelerle anlatmak mümkün değil.

ben yinede onlara ıftıra atmayayım,belkı gerçekten fark etmemıslerdır,nasibimizde bu varmış dıyerek olayı uzatmadım.

ama asıl skandal agustos ayında başladı.

4 agustos gunu bir ilan gördüm, görünce aracın bana satılan ne olduğu belli olmayan ucube olduğunu anladım.
    hemen bir arkadaşıma mengerler’i arattım.araç ıle ilgilendiğini,araca bakmak ıstedıgını soyledı ve iş cıkısı bırlıkte gıttık.
    ben dısarda arabadan ındım kendısı tek basına showrooma gıttı.
    yıne tum gerçekler kendısınden saklandı.

aracın 2017 aralık ayına kadar garantısı olduğu,
    aracın kıralık olmadığı,
    motorunda bır sorun olmadığı soylendı.
    arkadasım ısrarla soruları tekrar etmesıne rağmen farklı bır cevap alamadı.

bunun üzerine 7 agustos pazartesi günü mercedes benz türkiye’ye konuyu anlatan bir email yazdım.

bu olay benim başıma geldiğinde ilgilenseydiniz,aracın geçmişini araştırsaydınız,olayın üzerine gitseydiniz şimdi aynı şeyi yapmaya cesaret edebilerler miydi diye sordum.
    bana yaşatılan sıkıntılar, mağduriyet bir başkasına yaşatılacak bu insanları uyarın dedim.
    bu aracı benden sonra alan benim kadar şanslı değilse?otopark giriş çıkışlarının kaydı yoksa ve masumlugunu kanıtlayamazsa ne olacak dedim.
    madem bu işlere karışmayacaksınız neden mercedes benz türkiye sayfasında 2. el linkleri koyuyorsunuz dedim.
    elemanlarını gizli müşteri gibi mengerler’e yollamalarını,araç için soylenen yalanları kendılerının duymalarını,başka bir masumun canın yanmasına engel olmalarını söyledim.

bir geri dönüş olmayınca 10 ağustos’ta çağrı merkezlerini aradım,dünyadan bi haber elemana olanları anlatıyorum cevap vermiyor.müdürünü,şefini daha yetkili birisini bağla diyorum bağlamıyor,randevu verin geleyim diyorum vermiyor, mailiniz geldi kayıt açıldı bayiinizle görüşün diyor..
    şaka gibi.. hala bayi ile görüşmem gerektiğini söylediler. ben bayiyi onlara şikayet ediyorum onlar beni bayiye yönlendiriyor.

14.08.2017 tarihinde mengerler a.ş müşteri temsilcisi belgin isimli bayan beni aradı.
    aracı benden geri satın aldıklarını,bundan sonrasına karışmamam gerektiğini,aracı diledikleri gibi satabileceklerini söyledi ve derdimin ne olduğunu sordu.

bende insanlar size güveniyor müşterilerin kimisi vakiti olmadığından,kimisi kurumsal hizmet almak istediğinden,kimisi başına kötü bir iş gelmemesi için piyasada satılan muadil araclardan daha fazla bedel ödeyerek bu araçları satın alıyorlar ve aldıktan sonra expertize götürmek ihtiyacı duymuyorlar, müşteriler size güveniyorlar ve sizin tarafınızdan yapılan expertizi baz alıyorlar dedim.
    aracın motorunun servis dışında sökülüp takıldıgını (bana göre gizli ayıp) neden müşterilere söylemiyorsunuz,aracın kiralık oldugunu neden gizliyorsunuz yaptığınız etik mi diye sordum.
    beni ilgilendirmeyeceğini,bana paramın geri öndendiğini,aramızda ki ticaretin o zaman bittiğini söyledi.

bende kendisine benim sizden maddi bir talebim yok,araç bana satılırken hata yapıldığını,ayıbının fark edilmediğini varsaymıştım ama şimdi bu ayıbı daha önceden bilseydiniz bile yine bana bu şekilde bu aracı satacak olacağınızı düşünüyorum,beni rahatsız eden bu dedim. bir başkasının daha mağdur edilmememesi gerektiğini söyledim.

hanımefendi bana yaptıklarının gayet normal ve etik olduğunu,aracta bir gizli ayıp olmadığını, en ufak bir ters durum olmadığını söyledi ve telefonu kapattı.

bende burdan herkesi uyarmak istiyorum.
    eğer bu tarz “küçük problemleri” dert etmiyorsanız zaten sorun yok.
    ama satın aldıgınız aracın daha önceden kiralık olması,servis harici bir yerlerde motorunun sökülmüş takılmış olması gibi mengerler için önemsiz olan detayları dert ediyorsanız mutlaka satın aldığınız aracı expere götürmenizi tavsiye ediyorum.
  • özet geçiyorum: motoru servis dışında tamir edilmiş ve garanti kapsamından çıkmış aracı arkadaşımıza "tamir görmemiş ve garantisi devam ediyor " diyerek satmışlar. uzun uğraşlar sonucu aracı geri almışlar ancak kur ve ötv farkı nedeni ile zarar oluşmuş. üstüne üstlük aynı aracı yine "hasarsız ve tamir görmemiş" diyerek satılığa çıkarmışlar.
    sıradan bir galericide yaşanan olay olsaydı "galeriden araç mı alınır? hepsi yalancı" der geçerdim. ama işin içinde mengerler gibi kurumsal bir firma olduğu için rezalet puanım 10/10.
    koskoca firmasınız be, utanmıyor musunuz insanlara yalan söylemeye!
  • aynı bokun laciverdi olan olaydır (bkz: 3 ağustos 2017 ankara borusan boyalı araç rezaleti). kapitalizmin ülkemizde ne derece zirve yaptığının resmidir.
  • çok afedersiniz kol gibi rezilliktir.

eğer doğruysa mengerler adlı şirketin yaptığı şey tam tanımıyla dolandırıcılıktır. ve buna alet olan çalışanlar da müşterilerini alenen dolandırmaktadır.

ayrıca ekspertizde bile farkına varılamayacak bir takım sahtekarlıklar var. aracın kiralık araç olarak kullanılmış olması gibi.

bu ne arkadaş? ülkede rezillik yapmayan, dolandırıcı olmayan firma kalmadı mı? hem insanlara ayıplı mal sat, hem de iadeyi kafana göre bir kur belirleyip ondan yap.

böyle rahatlık hiç bir yerde yok!

son not: türkiye'de rüşvet skandalına karışmış bir otomotiv firmasının temsilcisi tarafından yaşatılmış olaydır. aklınızda bulunsun..
  • ikinci eli babandan alsan sorgulatacaksın özlü sözünü hatırlatan olay.

vahim durum. ciddi rezalet, suç teşkil etmesi gerekir.
  • bildiğin tokatçılıktır. almanyada böyle bir olaya değil yetkili bayii basit al-satçı bile kalkışamazken bizim memlekette son derece doğal karşılanıyor. bu kadar mı kansız oldunuz bre ibneler
  • oha yani bu nedir?

işte koskoca bayiler bile bunu yapıyorsa küçük galericilerin hali nedir tahmin edin. galericiden araba alınmaz, küçük büyük farketmez.
  • son dönemde mercedes-benz otomobilleriyle ilgili okuduğum şikayetlere bir yenisi daha eklenmiştir.
    sanırım bu markadan uzak durulması gerekmektedir. tabi buna param yetmiyor olabilir bundan sonra hayallerime de sokmayacağım.
    üç kağıtçılığın kitabını yazmışlar, bizi de koyun olarak görüyorlar.
  • (bkz: yildiz diye aldim meteor cikti)

ne salak adamlarsiniz ya.
  • (bkz: fakirler yaşayınca rezalet zenginler yaşayınca kötü tecrübe)

kötü tecrübe puanım 9/10.

tanım: beni en çok sinirlendirenin arayıp fırça çeken müşteri temsilcisi belgin olduğu kötü tecrübe.