şükela:  tümü | bugün
 • obeliks in sattigi kocaman taslar
 • anitsal mimarinin oncusu olmuslardir.
  cilali tas devri atraksiyonlaridir.
 • neolitik cagda ortaya cikmis, ölü defin gelenegi ve günes kültürüne iliskin megalit anitlardir. en cok sardunya adasinda biraz da sicilya da vardir .
  obelix in bir mehiri sirtinda tasimasi gücüne isarettir..
  nesne olarak menhirin secilmesinin nedeni ise o siralarda tasinmasi en güc sey olarak tahayyul edilen menhirlerin yaklasik 5-6 insan gücü yardimiyla tasinabilmesiydi. tas ham halinden cikarilip yontulur ve ölünün mezari üzerine dikilir.
  bazi cevrelerce ilk mimari yapilar olarak da ele alinir

  (bkz: dolmen)
  (bkz: cromlech)
 • etrafı yontulmuş ve bir kısmı toprak altında kalmış taş yapılardır.
 • menhir 1995 yılının şubat ayında kurulmuş alman bir folk metal grubudur. yapmış olduğu 1 demo,3 albüm ve 1 mini albüm ile viking metal piyasasının yapı taşlarından biridir. eski albümleri viking/black metal tadına yakın olsada son albümü ziuwari tam anlamıyla viking metalin dünya üzerinde ki en güzel örneklerinden biridir. buchonia isimli mini albümü kesinlikle dinlenmeye değer 4 parçalık akustik bir albümdür.

  şu anki üyeleri
  heiko gerull : guitar, vocals
  manuela : synthesizer
  ralf : bass
  fix : drums, vocals

  demo
  1995 barditus

  albums
  1996 die ewigen steine
  1999 thuringia
  2001 ziuwari

  singles, mini-cd's, ep's
  1997 buchonia

  (bkz: http://www.ziuwari.de/ )
 • (bkz: kurgan)
 • "buchonia" ep'leri mükemmel olan alman folk metalciler, sadece "germanenkunst" için bile dinlenmeli.
 • edirne lalapaşa civarında da bulunan mezar veya anıtsal taşlar. türkiye'deki ilk araştırmalar 1888 yılında skorpil kardeşler yapmıştır. 20. y.y.'ın başlarında ise bulgar bilim adamları ivan velkov ve vasil miklav yaptıkları çalışmalar sonucunda bulgaristan, edirne ve kırklareli'de çok sayıda dolmen tespit etmiş ve bunları belgelemiştir. 1960 yılına kadar türkiye'de konu hakkında hiçbir çalışma yapılmamıştır. aynı zamanda edirne doğumlu olan ünlü türk arkeolog ve antropolog ord. prof. dr. şevket aziz kansu'nun 1964-1968 yılları arasında yaptığı çalışmalarda bölgede 19 dolmen ve bir çok menhir tespit edilmiştir.
  ilk demir çağında, m.ö. 1200 yıllarında kuzey balkanlar'dan trakya'ya göç eden bir topluluğa ait mezar anıtlardır. iri taşlardan yapılan bu tür mezar anıtlarına batı avrupa'dan asya içlerine kadar çeşitli bölgelerde rastlanmaktadır. özellikle lalapaşa çevresinde bu çağa ait çok sayıda dolmen ve menhir (dikilitaş) bulunmaktadır. lalapaşa kapaklısı mezarı çevreleyen taşlı tepe, giriş bölümü, ön oda içinde mezar ve ölü armağanları ile ana oda olmak üzere dört bölümden oluşur.

  lalapaşa merkezi dışında süleymandanişment, vaysal, büyünlü, hacılar ve doğanköy yakınlarında çok miktarda ve geniş bir alana yayılmış olarak dolmenler bulunmaktadır. halk arasında kapaklıkaya ve perikızı gibi isimlerle anılmaktadırlar. büyünlü köyü çevresindeki dolmenler dördü bir arada, ikisi bunların doğusunda olmak üzere altı tanedir. kaba taşlardan yapılan bu dolmenlerin yönleri kuzeye ve batıya doğrudur. güneye bakan taş duvarların yere yakın kesimlerinde menfezleri vardır. dördü bir arada bulunan dolmenler 12 m lik dairesel bir tümsek üzerindedir .

  neolitik çağdan, maden çağının başlangıcına kadar olan döneme ait olan bölgedeki dolmenlerin benzerlerine türkiye'de sadece kars çevresinde rastlanmaktadır.
 • tarih öncesi dönemde bir olayın ya da insanın anısına dikilen, boyları 20-25m yi bulan dikilitaşlar.
  (bkz: dikilitas)
 • (bkz: odroerir)