şükela:  tümü | bugün soru sor
 • obeliks in sattigi kocaman taslar
 • anitsal mimarinin oncusu olmuslardir.
  cilali tas devri atraksiyonlaridir.
 • neolitik cagda ortaya cikmis, ölü defin gelenegi ve günes kültürüne iliskin megalit anitlardir. en cok sardunya adasinda biraz da sicilya da vardir .
  obelix in bir mehiri sirtinda tasimasi gücüne isarettir..
  nesne olarak menhirin secilmesinin nedeni ise o siralarda tasinmasi en güc sey olarak tahayyul edilen menhirlerin yaklasik 5-6 insan gücü yardimiyla tasinabilmesiydi. tas ham halinden cikarilip yontulur ve ölünün mezari üzerine dikilir.
  bazi cevrelerce ilk mimari yapilar olarak da ele alinir

  (bkz: dolmen)
  (bkz: cromlech)
 • etrafı yontulmuş ve bir kısmı toprak altında kalmış taş yapılardır.
 • menhir 1995 yılının şubat ayında kurulmuş alman bir folk metal grubudur. yapmış olduğu 1 demo,3 albüm ve 1 mini albüm ile viking metal piyasasının yapı taşlarından biridir. eski albümleri viking/black metal tadına yakın olsada son albümü ziuwari tam anlamıyla viking metalin dünya üzerinde ki en güzel örneklerinden biridir. buchonia isimli mini albümü kesinlikle dinlenmeye değer 4 parçalık akustik bir albümdür.

  şu anki üyeleri
  heiko gerull : guitar, vocals
  manuela : synthesizer
  ralf : bass
  fix : drums, vocals

  demo
  1995 barditus

  albums
  1996 die ewigen steine
  1999 thuringia
  2001 ziuwari

  singles, mini-cd's, ep's
  1997 buchonia

  (bkz: http://www.ziuwari.de/ )
 • (bkz: kurgan)
 • avrupada ki asya kökenli kültürün(ön türk kültürü diye de iddia edilir) en belirgin en gözümüze gözümüze giren örneklerinden biri.

  men - taş , hir- uzun , menhir - uzun taş.(breton dilinden geçmiş fransızca kökenli bir kelime)

  menhir denilen bildiğiniz dikili taşlar. halis mulis türk kültürüne ait balballara feci benziyorlar.aralarında ki tek fark menhirlerin bazılarının eşşek kadar büyük olması.üzerlerinde yazılı hiçbirşey yok, bu taşları kimin yaptığı kimin diktiği bilinmiyor sadece tahmin ediliyor. çoğunluğu önemli kişilerin mezarlarını belli etmek için dikilmiş.özellikle iskandinavyada kiler, roma öncesi demir çağında bile dikilmeye devam etmiş. gelenek rün taşlarıyla nerdeyse hıristiyanlığa kadar devam etmiş.

  bakınız bir menhir http://en.wikipedia.org/…_tillhörande_bautasten.jpg

  bakınız bir balbal http://farm4.static.flickr.com/…64_479baa7bea_o.jpg

  moğolistan'dan http://www.mongolart.mn/…eges/photo/stone_large.jpg

  internetten araştırdığım kaynaklarda en ufak bir asya bağlantısına değinilmemiş.bi yerde bile balballarla olan paralelliğinden bahsedilmemiş. neden acaba?

  en genel kaynak olarak wikipedia'da yazılanlar için http://en.wikipedia.org/…i/menhir#menhirs_in_sweden

  ama durun daha bitmedi! daha can alıcısı olan burda;

  http://en.wikipedia.org/wiki/statue_menhir

  statue menhir - heykelli menhir diye afedersiniz götlerinden isim uydurmuşlar.

  neolitik çağa ait taş heykeller. bildiğiniz balbal yada türkologların bilig taş denilen hadisenin tıpkısının aynısı! çünkü zaten asyada ki balballar aynen böyle, minimal tarzda figür haline getirilmiş, heykeller şeklindedir.

  türk balbalları

  hemen bakınız ; http://content.answers.com/…b/d/d6/180px-balbal.jpg

  http://2motsingers.com/…rn mongolia 1/stoneman2.jpg

  http://homepage.univie.ac.at/…gos, fotos/balbal.jpg

  bu da statue menhir dedikleri "şey"; http://upload.wikimedia.org/…me_de_saint-sernin.jpg

  açıklamasına da şöyle yazılmış;

  " a statue menhir is a type of carved standing stone created during the later european neolithic.

  the statues consist of a vertical slab or pillar with a stylised design of a human figure cut into it, sometimes with hints of clothing or weapons visible. "

  kimi kandırıyorsunuz kuzum siz?
 • (bkz: balbal)
 • edirne lalapaşa civarında da bulunan mezar veya anıtsal taşlar. türkiye'deki ilk araştırmalar 1888 yılında skorpil kardeşler yapmıştır. 20. y.y.'ın başlarında ise bulgar bilim adamları ivan velkov ve vasil miklav yaptıkları çalışmalar sonucunda bulgaristan, edirne ve kırklareli'de çok sayıda dolmen tespit etmiş ve bunları belgelemiştir. 1960 yılına kadar türkiye'de konu hakkında hiçbir çalışma yapılmamıştır. aynı zamanda edirne doğumlu olan ünlü türk arkeolog ve antropolog ord. prof. dr. şevket aziz kansu'nun 1964-1968 yılları arasında yaptığı çalışmalarda bölgede 19 dolmen ve bir çok menhir tespit edilmiştir.
  ilk demir çağında, m.ö. 1200 yıllarında kuzey balkanlar'dan trakya'ya göç eden bir topluluğa ait mezar anıtlardır. iri taşlardan yapılan bu tür mezar anıtlarına batı avrupa'dan asya içlerine kadar çeşitli bölgelerde rastlanmaktadır. özellikle lalapaşa çevresinde bu çağa ait çok sayıda dolmen ve menhir (dikilitaş) bulunmaktadır. lalapaşa kapaklısı mezarı çevreleyen taşlı tepe, giriş bölümü, ön oda içinde mezar ve ölü armağanları ile ana oda olmak üzere dört bölümden oluşur.

  lalapaşa merkezi dışında süleymandanişment, vaysal, büyünlü, hacılar ve doğanköy yakınlarında çok miktarda ve geniş bir alana yayılmış olarak dolmenler bulunmaktadır. halk arasında kapaklıkaya ve perikızı gibi isimlerle anılmaktadırlar. büyünlü köyü çevresindeki dolmenler dördü bir arada, ikisi bunların doğusunda olmak üzere altı tanedir. kaba taşlardan yapılan bu dolmenlerin yönleri kuzeye ve batıya doğrudur. güneye bakan taş duvarların yere yakın kesimlerinde menfezleri vardır. dördü bir arada bulunan dolmenler 12 m lik dairesel bir tümsek üzerindedir .

  neolitik çağdan, maden çağının başlangıcına kadar olan döneme ait olan bölgedeki dolmenlerin benzerlerine türkiye'de sadece kars çevresinde rastlanmaktadır.
 • tarih öncesi dönemde bir olayın ya da insanın anısına dikilen, boyları 20-25m yi bulan dikilitaşlar.
  (bkz: dikilitas)