şükela:  tümü | bugün
 • amansız vertigo ile gelen atakları tipik olan hastalığa vestibüler sinirin harabiyeti neden olur. işitme kaybı, hastalığın çok ileri aşamalarında görülür ve kalıcıdır. atakların 2-3 saatle başlayan süresi, günlere kadar uzayabilir, hastayı tamamen yatağa bağlayabilir. devamlı ve başedilmez bir başdönmesine eşlik eden kusma ve bulantı, halsizlik, başağrısı, sesli ve görsel uyaranlara tahammülsüzlük ile gelen atakların nedeni ve dolayısıyla tedavisi tam bilinememektedir. ancak , iç kulağın içindeki ikinci bir zardaki sodyum-potasyum dengesinenin bozulması ve buna bağlı olarak sodyum zengin ve potasyum zengin sıvıların birbirine karışmasının hastalığ neden olduğu düşünülmektedir.
  tuz başta olmak üzere, tüm sodyumlu şeyler, nikotin, kafein, tein, alkol ve diğer sinirsel uyaranlar ve öncelikle stres tetikleyiciler olarak görüldüğünden sıkı bir diyet gerektirmektedir.
 • orta kulak menseili bir rahatsizliktir. öldürmez süründürür kategorisinden bir hastaliktir bu. kulakta sürekli cinlama ve ardindan gelen ataklar halinde gelisir. atak sirasinda hasta tarif edilemez bir bas donmesi yasar. bas donmesi hissi o kadar yogundur ki cogu hasta bu durum anında konusamaz, hareket edemez ve çogunlukla kusar. vertigo adi verilen illetle ugrasmaya calisan menier hastası aynı zamanda isitme yetenegini de yavaş yavaş kaybeder. her gecen krizle birlikte kulakta işitme kaybi artar. yamulmuyorsam isitme tamamen sona erdiginde krizler de sona erer. hastalik bazen iki kulakta birden cereyan eder ki durum bu şekildeyken daha da vahimdir. bu entry bir menier hastasi ile tanismis olan kisi tarafindan kulaktan dolma bilgilerle girilmiştir. mili egitim bakanligi* daha detayli ve kesin dogru bilgi isteyen kisilerin aile hekimlerine*, saglik ansiklopedilerine, tip sitelerine bakmaları tavsiye edilir.
 • (bkz: betaserc)
 • asiri stresin tetikledigi bu hastalikta, ilk ataga kadar tamamne normal olan kisi, bir asiri uyaran sonrasinda haytatindan bezecek hale gelecek kakdar izdiraba gomulur. ne betaserc, ne dramamine ile sifa bulamayarak, yattigi yataktan kalkamayan, cisini yapamayan kisi, toplumdan kopabilir ve sosyal fobi gelistirebilir. arac kullanma, sokaga cikma agibi basit eylemler, ozellikle yalniz basinayken bu hastalar icin akil almaz zor projeler haline gelebilir.
  dusman basina bile denmeyecek cinsten, evlerden irak bir musibettir.
  basini sagdan sola cevirmek, gozlerini etrafta cevirmek isteyen hastanin gozleri, sanki metrelerce uzunlukta yaylarin ucunda boslukta dolasir gibi olacak ve hayati hastaya zehir edecektir. yemek, icmek, kalkmak, oturmak baslibasina zor isler haline geldiginden, insan eti agirdir deyiminin anlamini hastaya ogretecektir.
 • ilk kez 1861 yılında fransız doktor prosper meniere tarafından tanımlandığı için bu adla anılan sendrom.toplumda rastlanma sıklığı %0,2'dir. en sık 30-60 yaş arasında ki erkeklerde görülür.
 • iç kulak içindeki sıvıların basıncındaki dengesizliklerden kaynaklanan bir tür nörolojik hastalık.

  belirtileri:

  - periyodik ortaya çıkan baş dönmesi ve vertigo*, beraberinde mide bulantısı ve kusma olabilir.
  - özellikle yüksek frekanslı* sesleri işitme azlığı
  - tinnitus
  - kulakta dolgunluk hissi

  hastalık atak şeklinde genelde belirtilerden biriyle başlar, sonra diğer belirtiler eklenir. ataklar oldukça şiddetli olabilir, kişinin günlük hayatını, hatta yürümesini bile engelleyebilir.

  kişi hayat boyu tek atak geçirebileceği gibi, yaşam boyu tekrarlayan ataklar da geçirebilir.

  tedavisinde kulaktaki sıvı basıncını düşürmeye yönelik ilaçlar, atak süresince bulantı kesiciler vb. kullanılır.
 • onemli hatlariyla etraflica izah edilmis oldugundan verebilecegim bir tanimdan ziyade ornek ya da orneklerim var. oncellikle meniere sendromunun neden ortaya ciktigi bilinmediginden cok genis bir aciklamasi da yok. kalitsal degil, ama ayni ailedeki kisilerde daha sik goruluyor. (babaanneme katkilarindan dolayi tesekkuru bir borc bilirim.) ic kulaktaki dengeyi ayarlayan siviya bir haller olmasi, buyuk ihtimalle bu sivinin diger bolgelere akmasiyla dengemizi kaybetmemiz, tepe sersemi olmamiz gibi tanimlayabiliriz. (iyi ki tanim yok dedim, ama bu sapsallasmaya da gelecegim.) meniere'in ortaya cikmasi genellikle kulakta doluluk, isitme kaybi, cinlama vs. gibi belirtiler ile iliskilendirilse de asiri derecede bas donmesinin yanisira (ya da bagli olarak) mide bulantisi had safhada goruluyor. meger ki bir de benim gibi zaten herseye "ha? ne?" diyen bir kisiyseniz, isitme kaybinin ileri safhalara kadar farkina dahi varmayabilirsiniz -nitekim ben varmadim ve audiometry testinde %20 isitme kaybim oldugunu ogrenince pek sasirdim. (doktora "ha? ne? isitme kaybi mi?" dedim.) kulakla ilgili hic bir probleminiz gorunurde yokken durduk yerde bayilma, surekli bir bas donmesi, bas donmesinden dusecek hale gelme ya da asiri denge kaybi, motion sickness denen arabada, vapurda vs. giderken ortaliga kusma, genel bir yorgunluk, goz kaymasi, bas agrisi gibi huylariniz varsa meniere sendromu ihtimalini derhal gozden gecirerek doktora kosunuz, zira kaybedilen isitme kaybi geri dondurulebilir degil. ben ise kendi adima bu tip sikayetlerin en sik goruldugu ihtimaller olan beyin ve vestibuler sinir tumorunden yirttigim ve gunde yuksek dozda beta histine ve e vitamini almak ile sinirli bir tedavisi olan meniere'e denk geldigim icin kendimi sansli sayiyorum. simdi en azindan biri bir sey soylediginde duymadigimda gecerli bahanem var.

  yukarida sapsallasmaya gelecegim yazmisim, sapsallasma yasadigimdan okuyana kadar unutmusum. meniere sendromu'nun bir baska neticesinden biri de "brain fog" denilen genel bir saskinlik, unutkanlik hatta dupeduz kisa donem hafiza kaybi. bende kisa donem hafiza kaybina kadar gitmedi ise de saskinlik, unutkanlik hatta dupeduz salaklik yaptigina sahidim. (ustume gelmeyin)
 • bir kişiye edilebilecek en sağlam beddualardan birinin nesnesidir.
  diri diri ölmek gibi bir şey.
  ölmeden önce ölünüz deneyimi hafif yollu.
 • annemin yıllardır sahip oldugu, en umulmadik anlarda da karsisina cikan sendrom. bas donmesi ve de bulanti yasadigi anda kendi kendine tam teshisi koyabilmek icin doktorunun tavsiye ettigi bir bas savurma yontemi var. anne koltuga oturmus, basını sol omzundan sag omzuna dogru sertce ceviriyorsa meniere genelde geliyorum demis oluyor. zira bası hızlıca attırdıgı anda tarif edilemez bir bas donmesi ve de mide bulantısı duyuyormus (normalden fazla-hamilelikten farklı). herhangi bir ilac almadan direk yatıp dinlenerek atlatmaya calisior kendisi genelde. doktorun dedigine gore ayakta durma halindeyken vucut sivisinin dengeyi bulması cok daha zor ve o sivi dengesini bulmadigi surece de kalici isitme kaybi vucuda zarar vermekte. zaten az buz duyan annecigin biraz daha isitme kaybini engellemek icin surekli yatmasi gerekiyor ataklar gecene kadar iste.
 • hiç abartısız 5-6 senedir 365 gün, 24 saat yaşamakta olduğum şey.

hesabın var mı? giriş yap