şükela:  tümü | bugün
  • diz kapaginda femur ve tibianın arasında bulunan, dizdeki baskıyı azaltan kikirdak doku..özellikle sporcularda (bkz: futbolcu) şiddetli diz ağrıları ve dizde kitlenmeler şeklinde menisküs zedelenmesi ya da yırtılması görülebilir, bu gibi durumlarda kıkırdak dokunun bir kısmı alınır (bkz: yanlis olmasin)
  • (bkz: penisküs)
  • diz ekleminde c ve o şekliyle uyluk ve baldır kemikleri arasında yer alan kıkırdak kıvamında eklem içi yapılar olan menisküs, vücutta eklemleri korumak, uyum ve sıklığını artırmak, beslenmesine ve işlevlerine yardımcı olmak gibi görevleri de üstleniyor. menisküsün zedelenmesine, yırtılmasına ve ezilmesine "menisküs yaralanması" adı veriliyor.
  • (bkz: atroskopi)
  • bir tüp içerisinde gözlenen sıvının üst ucundaki bombeli yüzeyi. sıvının cinsine göre iç veya dışbükey şeklinde olabilir. civa cama bulaşmadığı, yapışmadığı için dışbükey, su ise cama yapıştığı için içbükey durumdadır. civalı barometrelerde birisi haznede diğeri de tüpte olmak üzere iki tane menüsküs vardır. menüsküsler gerek barometrelerde gerekse termometrelerde oldukça önemlidir. ister içbükey isterse dışbükey olsun değer okunurken menüsküsün tam ortası alınır.
  • odtü makina mühendisliği öğrencileri arasında araba anlamında kullanılır.
  • bazılarının bunu yırtması için dizlerini kırarak oturması,genele göre fazla esnek veya atletik olması yeterlidir.akşam yatarsınız herhangi bir şey yoktur sabah ağrıyla kalkıp işkillenip doktora uzadığınızda ön çapraz bağlarınızda kopma ve yırtıkla önünüze sunulur.buyrun cenaze namazına (bir öneri:böyle bir durumda kontrole gitmeden önce kendinizi salma,serbest bırakma alıştırmaları yapın;doktora saç baş yoldurtma olasılığı çok yüksek bir durum da.)bu arada yırtık gelmeden önce kendini bazı küçük ipuçlarıyla haberdar ediyor;dizde boşalma hissi,eğlenceliymiş gibi gelen katırtılar ve son durak olarak da hareketlerde azalma ve ağrı.
  • bu kikirdak doku her zaman yirtlmaz, bazen de kivamini yitirir, fazla sivilasir. bu durumda yine eklemler birbirine surter, cunku aradaki meniskus gorevini yapmiyordur. bu da yine insani aglatacak kadar cok agriya neden olur. yurdumuzdaki bedensel engelli insanlarin ne zorluklar yasadigi daha iyi anlarsiniz.
  • boyle yataktan tek hamleyle inmek gibi hareketler yaparken bile cat diye yirtabileceginiz doku...merdiven inip cikarken kitirdayan diziniz agrimaya sizlamaya baslar, nefret ettiginiz klozete muhtac olursunuz, kilo verme azminiz artar(dizdeki yuku azaltma) lakin spor yapma olasiliginiz duser, doktor muayenesi aci verecek diye gitmeye korkarsiniz...carelerden biri (umarim) ameliyat gerekliligini azaltmak veya ertelemek icin ayagi duz bir yer ustune koyup sıkıp bırakmaktir(aaah).