şükela:  tümü | bugün
 • son zamanlarda oldukca rahatlasan bu operasyon, profesyonel ve tecrubeli kisiler tarafindan yapildiginda yaklasik 15 dakika kadar kisa bir sure de tamamlanmaktadir. hastanede kisa bir sure yattiktan sonra hasta taburcu edilir. yurumesi de kisa bir sure sonra mumkundur.
 • iyi yapılmadığı takdirde tekrar tekrar olunan çerez ameliyattır.
 • (bkz: artroskopi)
 • mr sonucuma sali gunu bakip "ooo meniskus'un de bayagi bir yirtilmis, seni carsamba 5.40'a yaziyim" dediginde ne kastettigini anlamamistim bu doktorun, meger yarin icin ameliyat gunu veriyormus; iste boyle bir konusma neticesinde ne melem bir operasyon oldugunu ogrendigim; ama askeri hastanedeki doktor'umla konustugumda "hic gerek yok, para icin hemen ameliyat etmek istiyo bu ibneler; 10 sene sonra dizinde kireclenmeler baslayinca nasil tedavi etceklermis?" demesi sebebiyle olmaktan son anda vazgectigim, genel anestezi gerektiren ameliyat.

  bu arada asker doktorumun "peki bu futbolcular ne diye olup duruyo bu ameliyattan" soruma verdigi cevap da bir o kadar sasirtmisti beni; "sana da senede bir milyon dolar verceklerse hic durma".
 • internette yapılacak kısa bir araştırmada gayet kolay olduğu söylenen, ertesi gün yürüyerek hastaneden çıktığınızı öğrendiğinizde "eee süpermiş" tepkisini verip, menisküs acısından kurtulmak için hemen yaptırdığınız ameliyat. ilk şok uyanınca tertemiz kılsız bir bacak görerek yaşanır. asıl önemli olan ameliyat değil sonraki iyileşme sürecidir. ertesi gün hastaneden yürüyerek çıkılır ama aksaya aksaya ve yavaş yavaş çıkılır. 3 gün diz dümdüz tutulur. buz torbalarıyla arkadaş olunur, kısa yürümelerde bile diz şişer, 15 gün dinlenme önerilir.
 • 10 sene önce menisküs ve ön çapraz bağ ameliyatı olduğum dizimden takır tukur sesler duymaya başlayıp, zaman zaman kendiliğinden ileri gittiğini hissetiğim canım dizimi yerine yerleştirmek konusunda ustalaştığımda ulan yoksa, yo dostum yo olamaz diye içimden söylenerek ters giden bir şeyler olduğunu anlamıştım. ama hani konduramazsın ya ben de konduramadım işte. ta ki yere düşen saçma bir krem kapağını bulmak için çömelip de acı içinde oradan kalkamadığımı farkedene kadar... evet merak ediyorsanız o kapağa fazlasıyla küfrettim tabi ki. sonra da ön çapraz bağ ameliyatının bana kazandırdığı kendi çapımda bir mehmet öz oluşuma güvenerek menisküs mü acaba dedim.

  sağolsunlar önce mr, sonra doktorum bravo mehmetcim doğru teşhis, menisküsünü yırtmışsın diyerek, atroskopi seni bekler müjdesini vermekte gecikmediler. ama 10 sene önce yürümek için çabaladığım, fizyoterapi ile dolu dolu o 2 ayı hatırladıkça atroskopiye yan çizmekte gecikmedim.

  hem dizimin şişi inince bir şeyim de kalmamıştı. tamam kabul ediyorum bu sene tour de france'da yer alamayabilirdim veya delice dans etmek söz konusu değildi. ama yürüyordum işte, daha ne istiyorsunuz diyordum.

  tabi ki annemi hesaba katmayı unuttuğumu farketmem uzun sürmedi. kendisi bir hafta konuşa konuşa üzerimde adeta bir narkoz etkisi yarattı. tamam dedim, narkozun verdiği o sersemlikle yeter ki artık sen konuşma ben ameliyat olacağım dedim. ve geçen hafta menisküs ameliyatını oldum.

  1 hafta önce menisküs ameliyatı olmuş biri olarak önce mehmet öz'e seslenerek tıp çok ilerlemiş mehmetcim demek istiyorum.
  bir kere, artık genel anestezi ile ameliyatı gerçekleştiriyorlar ki epidurale göre çok daha rahat bir kalkış ve iniş sağladığını söyleyebilirim.
  ikincisi, ön çapraz bağ ameliyatı ile uzaktan yakından bir kıyaslama kabul etmeyecek kadar nazik bir operasyon.
  ameliyat sonrası ağrı sızı çok az oluyor ve yürüyerek -evet daha önce 2 ay uğraştığım o sihirli eylemi yaparak- hastaneden çıkabiliyorsunuz.
  ameliyat sonrası size varis çorapları giydiriyorlar ve emboli riskine karşı kan sulandırıcı iğne veriyorlar. bunun dışında kullanmanız gereken bir robocop dizliği olsun başka bir ilaç olsun hiç bir aparat bulunmuyor.
  sadece dizinizdeki ödem için buz torbası koymaya devam ediyorsunuz ki buna can kurban.
  ilk günden itibaren dizinizi 90 derece bükebiliyorsunuz. bunun paha biçilemez bir şey olduğunu ön çapraz bağ ameliyatı olmuş olanlar anlayacaktır sanırım. ve ameliyattan sonraki bir kaç gün içinde daha da rahat yürümeye başlıyorsunuz.

  şimdi, dizimi güçlendirmek ve daha çabuk toparlanabilmek için egzersiz yapıyorum. 4 hafta içerisinde tour de france'a katılmak için hazır olacağıma eminim.

  ancak içimde kalmasın, sağlıklı bir şekilde yürümenin değeri paha biçilemez, evet.
 • bunun iki tipi var, birinde yırtık menisküs parçası alınıyor ve toparlanma oldukça hızlı oluyor; doktorun bana söylediği 20 gün içinde antrenmanlara başlayabiliyorsun. ama kötü tarafı alınan parçanın yerine yenisi konmuyor; sonuçta menisküs denen parça darbe emici özelliği olan bir parça, bir nevi vücudun amortisörü. eksilmesi de görevini tam olarak yapamaması demek, ileride kireçlenme gibi sorunlara yol açabiliyormuş bu da.

  diğer yöntem yırtığın dikilmesi. yırtık eğer menisküsün dış tarafında kan dolaşımı olan bölgelerdeyse bunu öneriyorlar, çünkü menisküs sağlam kalıyor. yalnız diğerine göre çok daha zor bir operasyonmuş, o yüzden tecrübeli bir doktora yaptirmak şartmış. bunun dezavantajı ise ameliyat sonrası toparlanma süresinin çok uzun olması. bir süre koltuk değnekleri kullanmak gerekiyormuş, spora geri dönüş ise 6 ayı buluyormuş.

  son olarak da alpinizmle ilgilenen gençlere başka spor dallarına yönelmelerini tavsiye eder, esenlikler dilerim. en fazla spor tırmanış yapın la, akarı yok kokarı yok...
 • (bkz: mehmet binnet)
 • temel kuralı şudur: "dikilebilecek tüm menisküs yırtıkları dikilmelidir; alınmamalıdır."
 • kabaca süreci şu şekilde olan ameliyattır :
  -sıranız gelir, ameliyat önlükleri giyilir ve ameliyathanenin önünde sıram ne zaman gelecek diye kurbanlık koyun gibi beklersiniz.hayatınızda daha önce hiç ameliyathane görmemişseniz içeri girince etrafı meraklı gözlerle incelemeye başlarsınız.ameliyat edileceğiniz sedyeye yatırıldıktan sonra sağlı sollu hemşireler doktorlar sizi taciz etmeye başlar.biri damar yolu açar, biri göğsünüze bir şeyler yapıştırır, biri sıkıntılı dizi tıraş etmeye başlar.işte en büyük sıkıntıyı bu noktada yaşadım ben.bacağımda yoğun bir acı hissettim, meğer tıraş makinesinin başlığı bozulmuş kendini epilatör zannetmeye başlamış*.neyse bu işlemler bittikten sonra belden bir iğne vuruyorlar bacaklar hafiften ısınıp hissizleşiyor sonra siz farketmeden dizinizin içini bir anda monitörde görüyorsunuz.güya spinal anestezi ama benim kafam o kadar güzel oldu ki, o esnada doktorla yaptığım geyikleri ameliyattan 2 gün sonra hatırladım hatta utanarak anlatıyorum ki ameliyat esnasında kafamı geriye doğru çevirip, kalp atışlarımın göründüğü cihaza bakarak nefes tuttum bpm'i küçülttüm, -eğleniyorum tabi-** .operasyon sırasında acı hissetmiyorsunuz ama dizin içindeki tüm hareketlerin farkında oluyorsunuz neymiş kamerayı sağa kaydırmışlar, araya sokmuşlar falan.neyse ameliyat bitince odaya çıkartıyorlar, bir iki saat daha belden aşağı hissizlik devam ediyor.4-5 saat sonra ayak parmaklarından yukarı doğru yavaş yavaş hissetmeye başlıyorsunuz.ben ameliyatı akşama doğru oldum, o gece hastanede yattım ertesi gün sabah da eve geldim.ama yürümeye ameliyattan sonraki ikinci gün başlayabildim o da aksak bir şekilde.çünkü dizimin boyutları adeta üçe katlanmıştı her bükmeye çalıştığımda dikişler patlayacak gibi hissediyordum.şu an ameliyattan sonraki beşinci günü yaşıyorum, yürüyorum ama dizimi tam katlayamıyorum o da zamanla açılıyormuş.sonradan doktorla konuşup öğrendim ki benim derdim diskoid menisküsmüş, tamamen almışlar doktor ameliyat sırasında söyledim ama hatırlamıyorsundur dedi işte o an büyük bir aydınlanma yaşadım.bu da böyle bir anımdır.