şükela:  tümü | bugün
 • anteplice' yi harikulade konuşur.
 • son yıllarda aldığı kredilerle ar-ge' ye 7 milyon dolar harcamıştır ve artık gördüğü makineleri yapmaktan daha ileriye gitmiştir. yaptığı yerli sermayeli makinalarla gaziantep' in hatta türkiye' nin önemli makina sanayicilerinden olmuştur.

  yurtdışından $1.000.000' a alınan makinalarla aynı işi yapan makinayı gaziantep' te üretip $50.000' vatandaşa satmıştır (6500 adet). bu sayede $6.500.000.000 döviz yurtiçinde kalmıştır; yurtdışına da aynı makinalardan satarak ayrıca döviz girdisi sağlamıştır.

  ve yaptığı makinalarla 1.500.000 insana istihdam sağlamış. sadece bu rakam bile yaptığı işin önemini ortaya koymaktadır kanaatimce.
 • makina fuarlarına girmesi yasaklanan antepli tornacı. sadece görmesi yetiyor bir makinayı yapması için. kafasında röntgen ışınlı bir fotoğraf makinası ile doğmuş, ilkokul mezunu bir yüksek makina mühendisi. reverse engineering ustası. mennan usta diye bilinir.
 • bir gazete başlığında rastladım kendisine sevindirik oldum. iki sene kadar önce olması lazım üniversiteye konferansa gelmişti. hayat hikayesi gerçekten de etkilemişti beni o zaman. ben de kendi kendime sormuştum onun gibi birini görünce; acaba bu ustamızdan her sanayi koluna şöyle birer ikişer adet serpiştirebilseydik teknolojide ne gibi hareketlenmeler gözlerdik? çekirdekten yetişme bir insanın tek başına teknolojiye ne kadar katkı yapabileceğinin canlı kanlı örneği.
 • gaziantepli mennan aksoy, tekstil sektörünün milyarlarca dolar dökerek ithal ettiği kritik makineleri üretti ve alman, fransız, italyan makinecilerin kabusu. bir makineyi 10 dakika inceledikten sonra yapabilir.

  mennan aksoy'u (özçelik a.ş.)'yi gaziantepliler ve tekstilciler yakından tanıyor. bir de alman, fransız ve italyan makine sanayicileri iyi tanıyor. birinci gruptakiler için mennan aksoy bir deha, ikinci gruptakiler içinse kabusun ta kendisi. çünkü mennan aksoy, bir makineyi 10 dakika inceleyince aynısını yapabiliyor.

  kendisine makine ustası diyen mennan aksoy, bugüne kadar türk tekstil sektörünün milyarlarca dolar dökerek ithal ettiği 4 makineyi yapmayı başardı. üstelik bu makineleri öyle güzel yaptı ki avrupalı üreticiler dönüp kendi makinelerinde onun getirdiği bazı yenilikleri uyguladılar. mennan usta avrupa'daki makine fuarlarına genellikle alınmıyor. o da bu sorunu başka kimlikler kullanarak aşıyor. bu mücadelenin ‘taklitle mücadele’ olarak algılanmaması gerektiğini söyleyen mennan ustaya göre gerçek başka. ‘‘avrupalı makinecilerin canını yaktım. çünkü ben bir makineyi üretince otomatik olarak satış fiyatını yarıya indirmek zorunda kalıyorlar. sadece türkiye'ye değil bizim gibi tekstilde ekmek arayan suriye, lübnan, iran, nereye olursa biz de makine satıyoruz ve doğal olarak avrupalı makineciler fiyatlarını bizim seviyemize çekiyorlar demiş.

  makinelerinin bütün tasarımlarını bizzat kendisi yapıp üretiyor.
  serzenişleri de var:
  “önce kendin harcıyorsun sonra devlet veriyor. görünüşü yüzde 50 fakat yüzde 28’i size ulaşıyor. bunun yüzde 40’ını da devlet vergi kesiyor. ülkemizde kötüler için bütün önlemler alınmış, birine kötü söylesen hemen seni alıp götürüyorlar. istediğin kadar kurşun geçirmez ipli yapacağım de. hem kulakları sağır, duymuyorlar hem de alay ediyorlar.”
 • vakit tecelli etmiş ve bugün hakkın rahmetine kavuşmuştur. bu memleketin gördüğü en büyük ustalardandır. ve büyük kayıptır. usta olmak öyle herkesin anlayabileceği bir sıfat değildir. o himayesinde çalışan yüzlerce insanın hiçbir zaman patronu olmamış sadece mennan ustası olmuştur. yüce rabbim rahmetiyle yargılasın.
 • kendisi yaşamı boyunca makine alanında uğraşsa da gelecek nesil için başka alanlara ufuk açmış ustadır.
  allah rahmet eylesin.
  güzel ülke, mennan usta belgeseli:

  edit: link.
 • bugün vefat eden gaziantepli makine ustası.

  memleket olarak gerçekten büyük bir ustayı kaybetmiş bulunuyoruz. çoğu makine fuarına girişi yasaklı bir ustadır çünkü bir makineyi inceledi mi aynısını yapabilme mahareti vardı. hatta gaski'nin bok kurutma makinesini fiyat teklifi veren italyan firmanın verdiği fiyatın onda bir fiyatına yapmıştır. bu anısını kendi ağzından dinlemiştim almanya'da ki fuara gidip inceliyor bu makineyi ve gizlice fotolarını çekiyor bazıları bulanık çıktığından mantık yürüterek çözüm buluyor.

  muhabir sorar ustaya : "siz tüm dünyaya makine ihraç ediyorsunuz ancak tek kelime yabancı diliniz yok. bu başarının sırrı nedir?"

  "bacım biz makiney ağzımıznan deel elimiznen yapıyg..."

  tatlı diliylen anlattığı bir projesinin programı da yapılmış : https://www.youtube.com/watch?v=3og8gmsiyiq
 • ilkokul mezunuymuş. kopyasını yapacağı makinelerin ölçülerini almak için bir karışı yetermiş. dahilik derecesindeki yeteneğinin makine yapmak değil de yapılmış olan makineyi kopyalamak olduğu söylenir. anteplidir.