şükela:  tümü | bugün
  • yurtdışında fuarlarda gördugu aletleri, iş makinalarını kafasına kazıyan ve antep'e gelip aynısını daha ucuza mal eden gaziantepli iş adamı. bu nedenle de dünya üzerinde uluslararası fuarlara girişi yasaklanan tek insan.

aklıma son gelen örnek trafik polislerinin kullandığı ışıklı joplar. güney kore'de gördüğü ışıklı jopun üretim fiyatı 40 dolar iken aynısını gelip antep'te 10 dolara mal etmişti seneler önce. şu anda antep'te özçelik tekstil makineleri ve pres döküm sanayi ticaret a.ş. yönetim kurulu başkanı olarak görev yapıyor...
  • anteplice' yi harikulade konuşur.
  • son yıllarda aldığı kredilerle ar-ge' ye 7 milyon dolar harcamıştır ve artık gördüğü makineleri yapmaktan daha ileriye gitmiştir. yaptığı yerli sermayeli makinalarla gaziantep' in hatta türkiye' nin önemli makina sanayicilerinden olmuştur.

yurtdışından $1.000.000' a alınan makinalarla aynı işi yapan makinayı gaziantep' te üretip $50.000' vatandaşa satmıştır (6500 adet). bu sayede $6.500.000.000 döviz yurtiçinde kalmıştır; yurtdışına da aynı makinalardan satarak ayrıca döviz girdisi sağlamıştır.

ve yaptığı makinalarla 1.500.000 insana istihdam sağlamış. sadece bu rakam bile yaptığı işin önemini ortaya koymaktadır kanaatimce.
  • makina fuarlarına girmesi yasaklanan antepli tornacı. sadece görmesi yetiyor bir makinayı yapması için. kafasında röntgen ışınlı bir fotoğraf makinası ile doğmuş, ilkokul mezunu bir yüksek makina mühendisi. reverse engineering ustası. mennan usta diye bilinir.
  • bir gazete başlığında rastladım kendisine sevindirik oldum. iki sene kadar önce olması lazım üniversiteye konferansa gelmişti. hayat hikayesi gerçekten de etkilemişti beni o zaman. ben de kendi kendime sormuştum onun gibi birini görünce; acaba bu ustamızdan her sanayi koluna şöyle birer ikişer adet serpiştirebilseydik teknolojide ne gibi hareketlenmeler gözlerdik? çekirdekten yetişme bir insanın tek başına teknolojiye ne kadar katkı yapabileceğinin canlı kanlı örneği.
  • vakit tecelli etmiş ve bugün hakkın rahmetine kavuşmuştur. bu memleketin gördüğü en büyük ustalardandır. ve büyük kayıptır. usta olmak öyle herkesin anlayabileceği bir sıfat değildir. o himayesinde çalışan yüzlerce insanın hiçbir zaman patronu olmamış sadece mennan ustası olmuştur. yüce rabbim rahmetiyle yargılasın.
  • kendisi yaşamı boyunca makine alanında uğraşsa da gelecek nesil için başka alanlara ufuk açmış ustadır.
    allah rahmet eylesin.
    güzel ülke, mennan usta belgeseli:
  • ilkokul mezunuymuş. kopyasını yapacağı makinelerin ölçülerini almak için bir karışı yetermiş. dahilik derecesindeki yeteneğinin makine yapmak değil de yapılmış olan makineyi kopyalamak olduğu söylenir. anteplidir.
  • gecenin bu vakti kendisi ile ilgili kısa bir belgesel izledim.

adam tam bir vatansever.

ilkokul mezunu olduğu halde bu derece önemli işler başarabilmiş bir kişi.
    allah rahmet eylesin