şükela:  tümü | bugün
 • gaziantepli mennan aksoy, tekstil sektörünün milyarlarca dolar dökerek ithal ettiği kritik makineleri üretti ve alman, fransız, italyan makinecilerin kabusu. bir makineyi 10 dakika inceledikten sonra yapabilir.

  mennan aksoy'u (özçelik a.ş.)'yi gaziantepliler ve tekstilciler yakından tanıyor. bir de alman, fransız ve italyan makine sanayicileri iyi tanıyor. birinci gruptakiler için mennan aksoy bir deha, ikinci gruptakiler içinse kabusun ta kendisi. çünkü mennan aksoy, bir makineyi 10 dakika inceleyince aynısını yapabiliyor.

  kendisine makine ustası diyen mennan aksoy, bugüne kadar türk tekstil sektörünün milyarlarca dolar dökerek ithal ettiği 4 makineyi yapmayı başardı. üstelik bu makineleri öyle güzel yaptı ki avrupalı üreticiler dönüp kendi makinelerinde onun getirdiği bazı yenilikleri uyguladılar. mennan usta avrupa'daki makine fuarlarına genellikle alınmıyor. o da bu sorunu başka kimlikler kullanarak aşıyor. bu mücadelenin ‘taklitle mücadele’ olarak algılanmaması gerektiğini söyleyen mennan ustaya göre gerçek başka. ‘‘avrupalı makinecilerin canını yaktım. çünkü ben bir makineyi üretince otomatik olarak satış fiyatını yarıya indirmek zorunda kalıyorlar. sadece türkiye'ye değil bizim gibi tekstilde ekmek arayan suriye, lübnan, iran, nereye olursa biz de makine satıyoruz ve doğal olarak avrupalı makineciler fiyatlarını bizim seviyemize çekiyorlar demiş.

  makinelerinin bütün tasarımlarını bizzat kendisi yapıp üretiyor.
  serzenişleri de var:
  “önce kendin harcıyorsun sonra devlet veriyor. görünüşü yüzde 50 fakat yüzde 28’i size ulaşıyor. bunun yüzde 40’ını da devlet vergi kesiyor. ülkemizde kötüler için bütün önlemler alınmış, birine kötü söylesen hemen seni alıp götürüyorlar. istediğin kadar kurşun geçirmez ipli yapacağım de. hem kulakları sağır, duymuyorlar hem de alay ediyorlar.”
 • bugün vefat eden gaziantepli makine ustası.

  memleket olarak gerçekten büyük bir ustayı kaybetmiş bulunuyoruz. çoğu makine fuarına girişi yasaklı bir ustadır çünkü bir makineyi inceledi mi aynısını yapabilme mahareti vardı. hatta gaski'nin bok kurutma makinesini fiyat teklifi veren italyan firmanın verdiği fiyatın onda bir fiyatına yapmıştır. bu anısını kendi ağzından dinlemiştim almanya'da ki fuara gidip inceliyor bu makineyi ve gizlice fotolarını çekiyor bazıları bulanık çıktığından mantık yürüterek çözüm buluyor.

  muhabir sorar ustaya : "siz tüm dünyaya makine ihraç ediyorsunuz ancak tek kelime yabancı diliniz yok. bu başarının sırrı nedir?"

  "bacım biz makiney ağzımıznan deel elimiznen yapıyg..."

  tatlı diliylen anlattığı bir projesinin programı da yapılmış : https://www.youtube.com/watch?v=3og8gmsiyiq
 • "adam atomu parcalamis ben evdeki avradin onyargisini parcalayamadim." sozune sahip, muthis bir kisilige sahip insan.
 • (bkz: mennan aksoy)
 • az önce belgeseline denk geldim ve tamamını izledim. adamın vizyonu müthiş. kendin de yapabilirsin ilkesini benimsemiş. borusan otomotiv'de bmw satmakla övünen otdü makina mezunları utansın.
 • şu adamdan türkiye'de 20 tane olsa şuanda dolar 50 kuruştu.
 • kalem vb. ürünlerin alınmadığı fuar alanına, orada gördüğü makineyi sigara paketine tırnakları ile çizdiği söylenilir. sıkıcı konferansların eğlenceli kişisiydi.