şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gaziantepli mennan aksoy, tekstil sektörünün milyarlarca dolar dökerek ithal ettiği kritik makineleri üretti ve alman, fransız, italyan makinecilerin kabusu. bir makineyi 10 dakika inceledikten sonra yapabilir.

  mennan aksoy'u (özçelik a.ş.)'yi gaziantepliler ve tekstilciler yakından tanıyor. bir de alman, fransız ve italyan makine sanayicileri iyi tanıyor. birinci gruptakiler için mennan aksoy bir deha, ikinci gruptakiler içinse kabusun ta kendisi. çünkü mennan aksoy, bir makineyi 10 dakika inceleyince aynısını yapabiliyor.

  kendisine makine ustası diyen mennan aksoy, bugüne kadar türk tekstil sektörünün milyarlarca dolar dökerek ithal ettiği 4 makineyi yapmayı başardı. üstelik bu makineleri öyle güzel yaptı ki avrupalı üreticiler dönüp kendi makinelerinde onun getirdiği bazı yenilikleri uyguladılar. mennan usta avrupa'daki makine fuarlarına genellikle alınmıyor. o da bu sorunu başka kimlikler kullanarak aşıyor. bu mücadelenin ‘taklitle mücadele’ olarak algılanmaması gerektiğini söyleyen mennan ustaya göre gerçek başka. ‘‘avrupalı makinecilerin canını yaktım. çünkü ben bir makineyi üretince otomatik olarak satış fiyatını yarıya indirmek zorunda kalıyorlar. sadece türkiye'ye değil bizim gibi tekstilde ekmek arayan suriye, lübnan, iran, nereye olursa biz de makine satıyoruz ve doğal olarak avrupalı makineciler fiyatlarını bizim seviyemize çekiyorlar demiş.

  makinelerinin bütün tasarımlarını bizzat kendisi yapıp üretiyor.
  serzenişleri de var:
  “önce kendin harcıyorsun sonra devlet veriyor. görünüşü yüzde 50 fakat yüzde 28’i size ulaşıyor. bunun yüzde 40’ını da devlet vergi kesiyor. ülkemizde kötüler için bütün önlemler alınmış, birine kötü söylesen hemen seni alıp götürüyorlar. istediğin kadar kurşun geçirmez ipli yapacağım de. hem kulakları sağır, duymuyorlar hem de alay ediyorlar.”
 • bugün vefat eden gaziantepli makine ustası.

  memleket olarak gerçekten büyük bir ustayı kaybetmiş bulunuyoruz. çoğu makine fuarına girişi yasaklı bir ustadır çünkü bir makineyi inceledi mi aynısını yapabilme mahareti vardı. hatta gaski'nin bok kurutma makinesini fiyat teklifi veren italyan firmanın verdiği fiyatın onda bir fiyatına yapmıştır. bu anısını kendi ağzından dinlemiştim almanya'da ki fuara gidip inceliyor bu makineyi ve gizlice fotolarını çekiyor bazıları bulanık çıktığından mantık yürüterek çözüm buluyor.

  muhabir sorar ustaya : "siz tüm dünyaya makine ihraç ediyorsunuz ancak tek kelime yabancı diliniz yok. bu başarının sırrı nedir?"

  "bacım biz makiney ağzımıznan deel elimiznen yapıyg..."

  tatlı diliylen anlattığı bir projesinin programı da yapılmış : https://www.youtube.com/watch?v=3og8gmsiyiq
 • "adam atomu parcalamis ben evdeki avradin onyargisini parcalayamadim." sozune sahip, muthis bir kisilige sahip insan.
 • (bkz: mennan aksoy)
 • az önce belgeseline denk geldim ve tamamını izledim. adamın vizyonu müthiş. kendin de yapabilirsin ilkesini benimsemiş. borusan otomotiv'de bmw satmakla övünen otdü makina mezunları utansın.
 • şu adamdan türkiye'de 20 tane olsa şuanda dolar 50 kuruştu.
 • kalem vb. ürünlerin alınmadığı fuar alanına, orada gördüğü makineyi sigara paketine tırnakları ile çizdiği söylenilir. sıkıcı konferansların eğlenceli kişisiydi.
 • ustaların ustası bir adammış. ruhu şad olsun. bizim ülkeye onun gibi düşünen insanlar gerek. böyle instagramda kim ne yapmış diye story kovalayıp ertesi gün dolar kurundan, 2018 ekonomik krizden dem vurmakla nereye kadar? bir noktadan başlamamız, başlamanız lazım. şuan bulunduğumuz durumdan bizi kurtaracak en iyi şey üretim ve ihracat yapmak.

  https://youtu.be/dr7hnp744y0

  --- spoiler ---

  gaziantep’e bir fransız gelir. tekstilcilere akıl verir: “makineleriniz yetersiz… yenileyin, dünya pazarı sizin olsun” en iyi makinelerin fransa’da olduğunu söyler… kendi mallarını pazarlar. *** dinleyenler arasında bir usta vardır. kendine özgü lehçesiyle… “bu adam ne diy?” der. kafaya takar, makinenin resmine bakar. demiri eritir, çeliği büker, vidasını, motorunu koyar. fransızların 3 milyon euro’ya satacağı makineyi… 50 bin liraya üretir. *** yerli piyasaya sunduğu yetmez. brezilya’ya kadar çeşitli ülkelere yaptığı makineleri gönderir. bu usta, mennan aksoy’dur. diplomasız dahi! *** yoksulluktan okuyamamıştır. ilkokulu 9 yılda bitirmiş, bir daha eğitim görmemiştir. allah vergisi öyle bir akıl ve beceriye sahiptir ki… makineyi bir görsün, ertesi gün atölyesinde yapımı başlanmıştır. *** bu nedenle… uluslararası makine, teçhizat fuarlarına girişi yasaklanmıştır. mühendislerin, aylarca çalışarak tasarladığı makineleri, tek başına yapmaktadır. el emeği ve tümü yerli malzemeyle. ister ki… yerli sermaye gelişsin. boşa döviz ödeyerek, kazıklanmayalım. *** mennan usta, “ çeliğe hükmetmeyen, hiçbir şeye sahip çıkamaz” derdi. öyle bir teknoloji üretti ki… yoğunluğu düşük triko yarattı. yazın serin, kışın sıcak tutan bir ürün. dünya peşinde koştu. kapıştı. *** tübitak ödüller verdi. odtü, itü gibi üniversitelerde hocalığı düşünüldü. diploması yoktu! tasarımını cebinde taşıdığı tebeşirle, yere çizerek anlatırdı. aklına yetişmek mümkün değildi. *** gaziantep’te kanalizasyon atıkları büyük dertti. çamuru, kokusu şehri bezdirmişti. belediye yönetimi, dünyayı dolaşır, çareler arar. mennan usta, “ memleketteki ustalar öldü mü?” diye çıkışır. okumuş gençleri de alır, yanına… “ şöyle yapın, bu parçayı, şuraya takın” talimatıyla, kafasına göre sistemi kurar. kanalizasyon çamuru alınır… kurutulurken, enerji üretilir. çıkan küller de asfalta, çimentoya katkı maddesi konulur. bugün… antep’te her gün çıkan 160 ton çamurun bertaraf edilmesi mennan usta’nın eseridir. *** mennan usta, geçen hafta toprağa verildi. vasiyeti; gençler bilim ışığında yetiştirilsin. imkânlar verilsin, önleri kesilmesin. tüsiad, onu şu sözleriyle tanıttı: “devlet at önüne et… it önüne ot atiy… burunsuza hızma… kulaksıza küpe veriy” yani devlette karmaşa bitsin, ne yapıldığı bilinsin. *** rahmetli usta her şeyi çözerdi de… devletin işleyişine aklı ermeden gitti!
  --- spoiler ---
 • ingilterenin endüstri devrimi çağından fırlamış gibi duran, "engineer" kelimesinin vücud bulmuş hali.

  gel de reenkarnasyona inanma.