şükela:  tümü | bugün
  • menstrual cup çan şeklinde; lateks, silikon ya da termoplastik elastomer gibi maddelerden yapılan yumuşak ve esnek bir kap. geniş ve ağzı açık ucu yukarı bakacak şekilde vajinaya yerleştirilerek menstrüasyon döneminde akıntının burda toplanmasını sağlıyor. ped ya da tamponlardan farklı olarak akıntıyı emip içine haspetmiyor, tersine içinde biriktiriyor. bu yüzden * çalkalanıp tekrar tekrar kullanılabiliyor. adet dönemleri arasında ise kaynatılarak steril bir sıvı içinde ya da kendisiyle birlikte gelen keseciklerin içinde saklanabiliyor. bu şekilde 10-15 yıla kadar kullanılabiliyor tek bir cup. **

kullanmaya başlamadan önce nasıl yerleştirildiğini ve çıkarıldığını gösteren şu videoyu izlemek yararlı olabilir. araştırmalara göre bunu kullanmayı tercih eden kadınlar yaklaşık 3 adet döneminden sonra tamamen alışıyorlar. çeşitli markaların çeşitli maddeden yapılmış ve değişen sertlikte, büyüklükte, genişlikte cup'ları var.

tampon gibi vücudun içine yerleştirilen bir şey olmasına rağmen ondan farklı olarak şimdiye kadar hiçbir toksik şok sendromu vakasına raslanmamış cup kullanan kadınlarda. ayrıca tamponun içindeki maddelere ya da ilk piyasaya sürülen lateks cup'lara alerjisi olan kadınlar için bugün silikondan yapılma cup'lar da piyasada var. tampona kıyasla bir başka avantajı da en küçük boyunun bile en büyük boy tampondan daha fazla sıvı tutması. bu sebeple 8-10 saat boyunca sızdırmadan kanamayı idare edebiliyor. yoğun kanamalı günlerde biraz daha sık değiştirilmesi öneriliyor.

sürekli ıslak bir his veren pedlerden ve tamponlardan farklı olarak cup'larda sızıntı olasılığı çok daha az ve en önemlisi de tekrar kullanılma özelliğinden dolayı çevreye dost bir ürün menstrual cup. pedlerin ve tamponun içindeki pamuklar çöp olduklarında tonlarca su tutuyorlar ve doğada kaybolmaları yüz yıllar alıyor. ayrıca ped ve tamponların içeriğindeki beyazlatıcılar kanserojen etkiye sahip olduğu için hem kadın vücudu hem de çevre için birer tehdit. bir kadının ömrü boyunca on bin ped kullandığı düşünüldüğünde sırf menstrüasyon sebebiyle insan türünün çevreye verdiği zarar inanılmaz boyutlara ulaşıyor. ayrıca cup totalde ped ve tamponlardan çok daha ekonomik. (bir tanesinin fiyatı abd'de 30 dolar, ingiltere'de 18 sterlin civarında bugün.)

tamponlar gibi menstrual cup'larla da vajinal ilişkiye girmek mümkün değil, çıkarmak gerekiyor. ancak menstrual cup'larla denize girilebiliyor.

türkiye'de henüz bildiğim kadarıyla bir dağıtıcı firma yok ancak mooncup adlı bir ingiliz firmasının internet üzerinden yurt dışına satışları var.* bunun dışında amerika'da diva cup, ladycup, femmecup ve finlandiya menşeili lunette firmasının da menstrual cup üretimi mevcut.

önemli not: aramaya inandım mamafih bunun türkçe'deki karşılığını bulamadım bilumum sözlükte ve google'da. sanırım türkiye'de henüz yaygınlaşmış bir adet dönemi malzemesi olmadığı için henüz bir karşılığı da yok. menstrual kap, adet dönemi kabı şeklinde çevrilebilir sanıyorum. yine de işbu sebeplerle ingilizce başlık açmayı uygun buldum. sözlük'te daha önce diva cup başlığı altında bu malzemeden bahsedilmiş ancak o tam bir markanın malzeme adı gibi benimsenmesi durumu olduğundan ayrıca bu başlığı açmayı uygun buldum.*
  • bunca tezahüratı haketmediğine inandığım ciddi handikapları varmış gibi görünen şey.

herşeyden önce aplikatörsüz tampon bile hijyenik olmadığı için sakıncalı iken, videodan anlaşıldığı üzere bu aparat çıplak elle takılıp bir de parmağın 'içeride' dolaştırılması gerekiyormuş. e pes vallahi. üstelik aynı aparat defalarca kullanıldığı için değiştirmek yok, yıkayıp tekrar takmak var. umumi tuvaletlere girerken de yanımızda içme suyu taşıyıp klozetin üzerinde yıkayıp takacakmışız. ellerin temizliği? hiç değinilmemiş.

kaldı ki bir plastik kaptan sürekli kan tahliye etmeyi düşünmek bile midemi kaldırıyor. 10 üstünden 1 veriyorum, o da çevreci olduğu için.
  • bununla amuda falan kalkılmaz be hacı. her gün amuda mı kalkıyorum? hayır. ama hani bu tip ürünler kadınları mensturasyon günlerinde rahat hissettirmeye yönelikti? bacakları havaya kaldırmak sureti ile yapılan herhangi bir yoga hareketi esnasında geri dökülür mü endişesi bile pis bir duygu. kullanma kolaylığına girmedim bile. ne o öyle, içinde gezdir'ler!

(bkz: içimde gezdir)
  • tutorial videosunda hatun almış cam bir tüpü vajina diye, elini sokuyor da sokuyor. bunu icat edenin bir kadın olduğuna inanmıyorum. yoğun kanama olan günlerde çıplak elle tampon yerleştirirken insan kan revan içinde kalıyor ya. tırnak araları falan... bunu içeri iteceksin, çepecevre parmağını dolaştıracaksın, boylu boyunca ilerleyip kenarını kaldıracaksın çekeceksin bıdı bıdı. kimse kendini o kadar mıncıklamaya meraklı değildir bence. ipi yok, işareti yok. illa bi girişim. kalsın.
  • bu meretin kullanımı için ıyy elini vajinaya sokmak gerekiyormuş diye önyargılı davrananların mastürbasyon yapmadığını düşünüyorum. yoksa tıpkı tampon takmadan önce yapılması gerektiği gibi ellerini yıkayacaksın çıkarıp takmadan önce. ha ben kullandım mı söylüyorum, hayır nasip olmadı, bulmak kolay değil sonuçta. ama en kısa zamanda bir adet edinip deneyeceğim.
  • bana bundan bahsettiklerinde aval aval suratlarına baktım. meğer baya insan kullanıyormuş yurt dışında. türkiye'de var mı bilmiyorum. değişik bir alternatif ürün.

nasıl kullanıldığı ile ilgili detaylı bilgi var şurda: http://www.wikihow.com/use-a-menstrual-cup
  • mükemmel bir ürün bu. alternatif olmadığı için hala ped ya da tampon kullanan ama bir yerde bir sorun olduğunu düşünen herkes denemeli mutlaka. türkiye'de nerede bulunur bilmiyorum. yurt dışından getirtmek isteyenler için fleur cup'ı öneririm.

bir yıl kullanımın ardından gelen edit:
    hala mükemmel. ne zırt pırt kontrol etmek zorundasın, ne koku ne sızıntı problemi var. vajina florasına zarar veren, ağartıcı içeren bütün pedler, tamponlar bir kenarda asla kullanılmamak üzere bekliyor bir yıldır. vücuduyla barışık olduğunu iddia edip kendi vajinasına yabancı olan bütün kadınlara tavsiye ediyorum. geçenlerde indirime girince ikinci siparişimi fleurcup'tan verdim, on günde geldi. henüz gümrükte takılma sıkıntısı yok. gönül rahatlığıyla sipariş verebilirsiniz.

not: kesinlikle anti-bakteriyel sabun kullanarak temizlemeyin, bırakın vajina faunasındaki faydalı bakteriler yaşasın.
    (bkz: lactobacillus)
  • türk kadınlarının henüz pek mazhar olamadığı acayip faideli buluş. hakkında yorumların genelde ingilizce olmasından ötürü şu faideli türkçe yorumları sunmayı bir borç bilirim.
  • önedisoy: son edit en iyisi, uzun yazıyı okumayın son edit size gereken bilgiyi verir.
    uzun zamandır sipariş etmeyi düşündüğüm, kullanan kadınlara göre yüzyılın icadı. hijyenik ve sağlıklı olduğuna eminim, rahat olduğuna eminim, takmayı bir kaç denemeden sonra herkesin öğrenebileceğine eminim. ama tampon gibi ipi olmadığı için ne kadar derine gideceğini tahmin edemiyorum gibi. çıkarmaya çalışırken dirseğimize kadar zorlamasak bari.* o kadar değil de, oldu da dışardayken çıkarmak gerekti tuvalette takla falan attırmaz umarım, sonuçta silikon bu çek çek gelmez yapışır kalır gibime geliyor. resimlerde falan da baya derine gitmiş gibi gözüküyor ki parmakların tamamını sokmak gerekir, o kadar küçük bir alanda da hareket sınırlanır tabii. kimi yerlerde ıkınarak çıkarın diyor, çok extreme bir şeymiş gibi bahsetmişler, anlamadım valla. kullanan ablalarımız da mesaj atıp bilgilendirirse pek bir sevinirim.

edisoy: çıkarmak kolaymış sevgili dostlarım. ilgilenip de bundan korkup almayan varsa direk alsın derim. sorun soktuktan sonra içerde açılması. açılmıyor piç kurusu. bir beceremeyen benmişim gibi hissediyorum sözlük, çok dertliyim.

edisoy 2: yillanmis bilgilerimle son editimi yapiyorum. taktiktan sonra 2 squatla acilmasini kolaylastiriyorsunuz hem de spor, ne guzel. meluna markasinda ip de sariliyor isterseniz ring cup alip o halkasina ip takabilirsiniz baslarda, cikarmaktan cekiniyorsaniz. uzun tirnakli insanlarda biraz sorun yaratabilir. ama cok cok cok guzel bir sey. agriyi azaltiyor. regl donemini kisaltiyor ve koku yapmiyor. sizdirmiyor ve hicbir sey hissetmiyorsunuz. gunlerce unutan arkadaslarim var. haydi kadinlar, melunaya! huloo

edisoy 3: daha da yıllanmış bilgilerimle çok güzel şeyler söyleyeceğim size. tercih ettiğim marka me luna. isterseniz siz kendiniz araştırıp daha iyisi olarak gördüğünüz şeyi alın. size tavsiyem ring'li olması. vajinamız sıkı ve etli butlu bir bölge olduğu için çıkarırken özellikle uzun tırnaklı biriyseniz ringi tutmak daha kolay oluyor. öbür türlü belki kendinizi çizebilir, ya da ecnebinin pinch dediği şeyi yapabilirsiniz. pek hoş bir his değil. sipariş ederken aynı zamanda da organik bir lube alın. kupkuru bir vajinaya bir şeyler tıkmaya çalışmak pek de eğlenceli değil. neden organik dedim? çünkü durexin bile kayganlaştırıcıları zararlı maddeler içeriyor. o maddelerin olmadığı seçeneklerse organik seçenekler genellikle. şimdi alacaklarımızı aldık. takma kısmına gelelim. panik yok. çok basit bir işlem. internetten istediğiniz katlama seçeneğine bakın. hepsini deneyin önce. tutuşu, vajinanıza girmesi en kolay olanı seçin. bu işi de hallettikten sonra hem vajinanızı hem de menstrual cupınızı güzelce lubelayın. abartmayın. ama az da kullanmayın. lube sadece girişi kolaylaştırmayacak. içerde menstrual cupın açılmasına da yardımcı olacak. o yüzden az miktarda içine sürebilirsiniz. vajinanızın ve rahminizin en kolay açıldığı pozisyonu bulun. ve o pozisyonu alın. benimki hafif squat tarzı bir duruş mesela. kendinizi salın, derin bir nefes alırken yavaşça katladığınız menstrual cupı içinize sokun. acele etmeyin, yavaş yavaş canınızı acıtmadan bu işlemi yapın. daha sonra nefes verirken daha da derine sokun. kaslarınız menstrual cupı içerde iterken siz cupı içeri itin. böyle açılması çok daha kolay olacaktır. anlatınca "öeeeh bununla uğraşılır mı?" diyebilirsiniz. bu kadar uzun anlattığım şey en fazla 3 dakikanızı alacak. tabii ki başta öğrenme süresinde daha uzun zaman alabilir ama 2-3 regl döneminden sonra sizin için bu çok basit bir rutin olacak. menstrual cup içerde hala tam istediğiniz gibi açılmadıysa kegel kaslarınızı sıkıp geri salarak ya da basitinden squat yaparak açabilirsiniz. başlarda bunu öğrenmem benim için zaman aldı. siz belki hemen öğrenebilirsiniz.
    çıkarma kısmına gelelim. sanki sıçıyormuşunuz gibi ilk önce rahminizden menstrual cupı itekleyin. daha hiçbir şey yapmadınız. sadece menstrual cupı olduğu yerden daha aşağı çekmeye çalışıyorsunuz ki parmaklarınız kolayca yetişsin. 1-2 ıkınmadan sonra parmaklarınızı içeri sokun ve halkayı bulmaya çalışın. eğer yetişemiyorsanız paniğe gerek yok. biraz daha itekleyin. ilk aşamada dediğim şeyi yapın. hatta kakanız varsa onu yapın. halkaya ulaştıktan sonra ilk olarak hem kegel kaslarınızla itin hem de hafifçe halkayı daha yakına getirmeye çalışın. sonrasında halkayı değil menstrual cupı parmaklarınızla sıkıştırın ve oradaki hava gitsin. şimdi canınız acımadan menstrual cupı çıkarabilirsiniz. isterseniz halkadan isterseniz cupın kendisinden tutarak yavaşça çekin. ve bitti. belki ilk seferinizde etrafa 2-3 damla kan sıçramış olabilir. bir daha olmayacak korkmayın. mümkün olduğunca sabah uyanıp evden çıkmadan takıp eve gelip uyumadan önce çıkarın. yani evinizde yapın bu işleri. zaten 12 saat içiniz rahat olabilir.
    umarım yazım birilerine yardımcı olmuştur. benim öğrenmem zaman aldı. ama öğrendikten sonra da vazgeçilmezim oldu. regl sürem 7 günden 4 güne düştü. regl sancım 10 üzerinden 10ken 6-7 oldu. çevreye bir zararım yok. kendime bir zararım yok. kısaca kullanın, kullandırın. harika bir şey.
  • bence turkiye'de kullanim miktari artmali. bir defa kan, koku v.b derdiniz olmuyor. siz bile farkina varmazsiniz regl oldugunuzun. yurtdisinda cok kullaniliyor bu urun. menstrual evrede en fazla 2 ya da 3 defa degistirmek zorunda kalirsiniz ki kullanimi cok rahat ve basittir. burada anlatildigina bakmayin, anlatici ya hic kullanmamis ya da silahla vajinasindan vurulmus ve litrelerce kan kaybediyor.