• menstrual cup çan şeklinde; lateks, silikon ya da termoplastik elastomer gibi maddelerden yapılan yumuşak ve esnek bir kap. geniş ve ağzı açık ucu yukarı bakacak şekilde vajinaya yerleştirilerek menstrüasyon döneminde akıntının burda toplanmasını sağlıyor. ped ya da tamponlardan farklı olarak akıntıyı emip içine haspetmiyor, tersine içinde biriktiriyor. bu yüzden * çalkalanıp tekrar tekrar kullanılabiliyor. adet dönemleri arasında ise kaynatılarak steril bir sıvı içinde ya da kendisiyle birlikte gelen keseciklerin içinde saklanabiliyor. bu şekilde 10-15 yıla kadar kullanılabiliyor tek bir cup. **

kullanmaya başlamadan önce nasıl yerleştirildiğini ve çıkarıldığını gösteren şu videoyu izlemek yararlı olabilir. araştırmalara göre bunu kullanmayı tercih eden kadınlar yaklaşık 3 adet döneminden sonra tamamen alışıyorlar. çeşitli markaların çeşitli maddeden yapılmış ve değişen sertlikte, büyüklükte, genişlikte cup'ları var.

tampon gibi vücudun içine yerleştirilen bir şey olmasına rağmen ondan farklı olarak şimdiye kadar hiçbir toksik şok sendromu vakasına raslanmamış cup kullanan kadınlarda. ayrıca tamponun içindeki maddelere ya da ilk piyasaya sürülen lateks cup'lara alerjisi olan kadınlar için bugün silikondan yapılma cup'lar da piyasada var. tampona kıyasla bir başka avantajı da en küçük boyunun bile en büyük boy tampondan daha fazla sıvı tutması. bu sebeple 8-10 saat boyunca sızdırmadan kanamayı idare edebiliyor. yoğun kanamalı günlerde biraz daha sık değiştirilmesi öneriliyor.

sürekli ıslak bir his veren pedlerden ve tamponlardan farklı olarak cup'larda sızıntı olasılığı çok daha az ve en önemlisi de tekrar kullanılma özelliğinden dolayı çevreye dost bir ürün menstrual cup. pedlerin ve tamponun içindeki pamuklar çöp olduklarında tonlarca su tutuyorlar ve doğada kaybolmaları yüz yıllar alıyor. ayrıca ped ve tamponların içeriğindeki beyazlatıcılar kanserojen etkiye sahip olduğu için hem kadın vücudu hem de çevre için birer tehdit. bir kadının ömrü boyunca on bin ped kullandığı düşünüldüğünde sırf menstrüasyon sebebiyle insan türünün çevreye verdiği zarar inanılmaz boyutlara ulaşıyor. ayrıca cup totalde ped ve tamponlardan çok daha ekonomik. (bir tanesinin fiyatı abd'de 30 dolar, ingiltere'de 18 sterlin civarında bugün.)

tamponlar gibi menstrual cup'larla da vajinal ilişkiye girmek mümkün değil, çıkarmak gerekiyor. ancak menstrual cup'larla denize girilebiliyor.

türkiye'de henüz bildiğim kadarıyla bir dağıtıcı firma yok ancak mooncup adlı bir ingiliz firmasının internet üzerinden yurt dışına satışları var.* bunun dışında amerika'da diva cup, ladycup, femmecup ve finlandiya menşeili lunette firmasının da menstrual cup üretimi mevcut.

önemli not: aramaya inandım mamafih bunun türkçe'deki karşılığını bulamadım bilumum sözlükte ve google'da. sanırım türkiye'de henüz yaygınlaşmış bir adet dönemi malzemesi olmadığı için henüz bir karşılığı da yok. menstrual kap, adet dönemi kabı şeklinde çevrilebilir sanıyorum. yine de işbu sebeplerle ingilizce başlık açmayı uygun buldum. sözlük'te daha önce diva cup başlığı altında bu malzemeden bahsedilmiş ancak o tam bir markanın malzeme adı gibi benimsenmesi durumu olduğundan ayrıca bu başlığı açmayı uygun buldum.*
  • bunca tezahüratı haketmediğine inandığım ciddi handikapları varmış gibi görünen şey.

herşeyden önce aplikatörsüz tampon bile hijyenik olmadığı için sakıncalı iken, videodan anlaşıldığı üzere bu aparat çıplak elle takılıp bir de parmağın 'içeride' dolaştırılması gerekiyormuş. e pes vallahi. üstelik aynı aparat defalarca kullanıldığı için değiştirmek yok, yıkayıp tekrar takmak var. umumi tuvaletlere girerken de yanımızda içme suyu taşıyıp klozetin üzerinde yıkayıp takacakmışız. ellerin temizliği? hiç değinilmemiş.

kaldı ki bir plastik kaptan sürekli kan tahliye etmeyi düşünmek bile midemi kaldırıyor. 10 üstünden 1 veriyorum, o da çevreci olduğu için.
  • tutorial videosunda hatun almış cam bir tüpü vajina diye, elini sokuyor da sokuyor. bunu icat edenin bir kadın olduğuna inanmıyorum. yoğun kanama olan günlerde çıplak elle tampon yerleştirirken insan kan revan içinde kalıyor ya. tırnak araları falan... bunu içeri iteceksin, çepecevre parmağını dolaştıracaksın, boylu boyunca ilerleyip kenarını kaldıracaksın çekeceksin bıdı bıdı. kimse kendini o kadar mıncıklamaya meraklı değildir bence. ipi yok, işareti yok. illa bi girişim. kalsın.
  • mükemmel bir ürün bu. alternatif olmadığı için hala ped ya da tampon kullanan ama bir yerde bir sorun olduğunu düşünen herkes denemeli mutlaka. türkiye'de nerede bulunur bilmiyorum. yurt dışından getirtmek isteyenler için fleur cup'ı öneririm.

bir yıl kullanımın ardından gelen edit:
    hala mükemmel. ne zırt pırt kontrol etmek zorundasın, ne koku ne sızıntı problemi var. vajina florasına zarar veren, ağartıcı içeren bütün pedler, tamponlar bir kenarda asla kullanılmamak üzere bekliyor bir yıldır. vücuduyla barışık olduğunu iddia edip kendi vajinasına yabancı olan bütün kadınlara tavsiye ediyorum. geçenlerde indirime girince ikinci siparişimi fleurcup'tan verdim, on günde geldi. henüz gümrükte takılma sıkıntısı yok. gönül rahatlığıyla sipariş verebilirsiniz.

not: kesinlikle anti-bakteriyel sabun kullanarak temizlemeyin, bırakın vajina faunasındaki faydalı bakteriler yaşasın.
    (bkz: lactobacillus)

4 yıl sonra: menstrualcup paketini teslim aldıktan sonra bir kere bile ped ya da tampon kullanmadım, o gün bugündür kullanmaktayım. ilk satın aldığım cup hala kullanılabilir durumdayken bir yıl sonra sırf "bir yıl sonra mutlaka değiştirin" dedikleri için yenisini satın aldım, değiştirmeye gerek olmadığını gördüğüm için biri yedek olmak üzere iki tane cup ile üç yıl geçirdim. mükemmel bir şey. benim için artık saç tokası kadar sıradan bir şey haline geldiği halde ülkedeki yaygınlığının hala çok az olduğunu görmek üzücü.

bu süreç içinde de bir kere yenilemem gerekti. yılda bir yenileyin diyorlar ama düzgün kullanıyorsanız bence 3 yıl götürüyor.
  • türk kadınlarının henüz pek mazhar olamadığı acayip faideli buluş. hakkında yorumların genelde ingilizce olmasından ötürü şu faideli türkçe yorumları sunmayı bir borç bilirim.
  • bence turkiye'de kullanim miktari artmali. bir defa kan, koku v.b derdiniz olmuyor. siz bile farkina varmazsiniz regl oldugunuzun. yurtdisinda cok kullaniliyor bu urun. menstrual evrede en fazla 2 ya da 3 defa degistirmek zorunda kalirsiniz ki kullanimi cok rahat ve basittir. burada anlatildigina bakmayin, anlatici ya hic kullanmamis ya da silahla vajinasindan vurulmus ve litrelerce kan kaybediyor.
  • silikon ve cevre dostu adet fincanı. bundan 18 yıl once ilk adet gunumden sonra hayalini kurdugum ve oturup acemice modelleme yaptigim bir urun. bunca yil sonra var oldugunu gormek inanilmaz bir tatmin yasamama neden oldu. benim tasarimim kap seklinden cok henuz acmamis bir lale gibi kapali ama islandiginda acilacak ve kap haline donusebilecek bir modeldi. okudugum ve gozlemledigim kadari ile hala yaygin olmadigi bir gercek. zira tampon kullanmanin bile bekarete kaldigi ulkemizde talep edilmesi hayal gibi duruyor. yine de ureticiler, bilincli kadinlar ve cevre dostlari tanitmaya devam ediyorlar. ozellikle fakir ulkelerde tanitimlar duzenliyorlar. bu da kenya'dan bir haber.

simdi yetkililere bu fikrimi iletmek uzere kisa kesiyorum.

(bkz: tampon/@cikolatali catlak kurabiye)
  • yeri geldiğinde ev ve iş yerindeki lavabolardır.
  • galatasaray'in muzesindeki kupalardan biri.
  • xy kromozomlu olmama rağmen kendimi tüm yorumlarını okumuş olarak bulduğum başlık. çok aydınlatıcı muhabbet dönmüş. "o içeriyi tahriş etmiyor mu kızlar?" diye konuya dalasım geldi, kadinlarkulubu.com kafası yaşattı.
hesabın var mı? giriş yap