• kendisi ile ilgili olumlu bulduğum tek özelliği çevreye olan zararırının ped ve tamponlardan daha az oluşu, çünkü tekrar tekrar kullanılabiliyor.
  • 21. yüzyılın en süper icadıdır. öyle süper bir icattır ki internet erişimi ve dolayısıyla sürekli bilgiye ulaşımı olan herhangi bir yetişkin dişi insan evladının böyle süper bir icat dururken kendini ped ve tampon gibi ilkel işkencelere mahkum etmesi tarafımdan kesinlikle asla anlaşılamayacaktır.

disclaimer olarak önceden belirtmek isterim ki jinekoloji, kadın hastalıkları, anatomi vesaire konularda eğitimim yok. aşağıda yazdıklarım tamamen kendi doktorumdan ve kişisel deneyimlerimden öğrendiğim şeylerdir, dolayısıyla terminolojiyi yanlış kullanıyor olma ihtimalim var. öyle bir durumda mesaj kutumu yeşillendirip yanlış bildiğim şeyin doğrusunu belirtirseniz müteşekkir olurum.

teker teker hem tampon hem pedle karşılaştırmak gerekirse öncelikle yapıldığı materyellerin yapısı gereği (benimki cerrahi silikon mesela) nedeniyle birtakım kimyasallar tarafından beyazlatılmış (bleached) ped ve tamponlar gibi vajina ve/veya vulva florasına zarar vermez.tek kullanımlık pedler hem kimyasallarla beyazlatılmış olmaları hem de naylon (ya da naylonumsu başka bir madde, net bilgim yok) olmaları nedeniyle vulvaya hava aldırmadığı gibi özellikle sıcak yaz mevsiminde ciddi anlamda tahrişe neden olabilirler. bu sorunu belki pamuklu kumaştan/bezden yeniden kullanılabilir ped yaparak çözen vardır ama zahmetli olması dolayısıyla pek tercih edilmediğini düşünüyorum. bunun üstüne bir de kan sürekli havayla temas ettiği için içinde ister istemez bakteri ürer ve koku yapar.

tampon vulvaya temas etmediği için tahriş, kaşıntı ve kanın havayla temas etmesi sorunun çözmüş gibidir ancak vajinanın (evet vulva sadece dışarıdan görebildiğiniz kısma deniyor, içerideki tünel/delik vajina, dolayısıyla vajinaın içi olmaz, iç tarafın adı o zaten) bleached/beyazlatılmış ürünle sürekli temas halinde olması da bence çok ideal bir durum değil. bunun yanında tamponun sadece adet kanını değil yoluna çıkan her vajinal sıvıyı hunharca emmesi sorunu var. bildiğiniz üzere vajina göz gibi kendini temizleyen bir organ. haliyle vajinal sıvıların ayda bir kaç gün boyunca sürekli tampon tarafından emilmesi bu süreci sekteye uğratabileceği gibi kuruluğa da sebep olabilir. ayrıca ben sızdırmayan tampon görmedim arkadaş! ne kadar sık değiştirirsem değiştireyim, istediğim kadar en büyük boyu kullanayım tampon kullandığım dönem kanamanın yoğun olduğu günlerde mutlaka sızıntıyla karşılaştım. belki sadece benim deneyimlediğim bir şeydir bilmiyorum ama tamponları o yönden de güvenilir bulmuyorum.

bir diğer problem de tampon ve pedlerin tek kullanımlık olması nedeniyle hem çevreye zararlı hem de uzun dönemde düşünürsek pahalı olmaları. işin açıkçası epeydir ped/tampon kullanmadığım için fiyatları çok hatırlamıyorum ama ayda 10 tl'den aşağısının bir kadının aylık ortalama tampon/ped masrafını kurtaracağını sanmıyorum. bu çok ufak bir rakam gibi görünebilir ama ergenlikten menopoza kadar geçen süre boyunca kullandığınız ürünlerin fiyatını düşününce hiç de az buz bir masraf olmadığını görebilirsiniz.

gelelim fasülyenin faydalarına; menstrual cup yapıldığı materyal dolayısıyla vajinanın florasını rahatsız etmez, tahrişe veya kuruluğa neden olmaz, vulvayla zaten temas etmiyor. özellikle düzensiz adet gören kadınlar için şüphelendiği zaman herhangi bir kuruluk , tahriş vb. deneyimlemeden kullanılabilir olması on numara bir durum bence. örneğin tampon kuruluğa neden olabildiği için adet görmediğiniz zaman kesinlikle önlem olsrak dahi kullanmamanız gerek diye biliyorum. huni veya kase benzeri bir şeklinin olması dolayısıyla sadece adet kanını toparlar, diğer vajinal sıvıları gereksiz yere emmez. yine aynı nedenden dolayı kan havayla temas etmediği için koku sorunu da ortadan kalkmış olur. bir diğer artı menstural cup'ın hacminin ortalama bir tampon veya pedden daha fazla kan depolayabilmesi. farklı markaalrın farklı hacimde ürünleri olduğu için burada net rakamlar veremem ancak meraklısı bu ürünlerin kendi websitelerinden veya youtubedan karşılaştırmaları izleyebilir. yanılmıyorsam ortalam bir menstrual cup için çok kanamanın olduğu bir günde bir seferde 6 saate kadar, hafif kanamanın olduğu bir günde 12 saate kadar kalabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. bir diğer güzellik menstrual cup'ın geniş ağzının etrafında açıldığında vakum oluşturan ufak delikler olması. böylece cup ağzına kadar dolu olsa bile tampon gibi kendini aşağı çekip rahatsızlık vermiyor veya sızdırmıyor. pek tabii ağzına kadar dolu menstrual cup'ı değiştirmeden uzun süre ortalıkta dolaşırsanız eninde sonunda vakum falan dinlemeyip ufaktan sızdıracaktır ama o kadar yoğun kanamanızın olduğu bir günde kullandığınız ürünü içinizde unutacak haliniz yok herhalde. ayrıca -en azından benim kullandığım marka için (lunette cup) iyi dezenfekte edildiği ve iyi bakıldığı sürece 5 yıla kadar kullanım ömrü var, büyük ihtimalle diğer markalarınki de buna benzerdir. fiyatları büyük ihtimalle birkaç sene öncesine oranla düşmüştür ancak ben aldığımda 30 euro civarı bir para ödemiştim. 30 euroyla bile düşününce birkaç aylık kullanımda kendi parasını çıkarmış oluyor, ki dediğim gibi şu an daha uygun fiyatlı markalar bulmak mümkündür eminim. birkaç aylık ped/tampon masrafınıza karşılık aşağı yukarı 5 yıl süper bir üründen yararlanmak kimsenin negatif tarafını bulamayacağı bir şey bence. tek kullanımlık olmadığı için aynı zamanda çevre dostu da hem.

menstrual cup kullanmayla ilgili insanlara zor gelebilecek tek şey sanırım yerleştirmeyi ve çıkarmayı öğrenmek. ancak kendi vajinasıyla haşır neşir olmaktan utanmayan/korkmayan birinin menstrual cup kullanmaya alışması bir adet zamanı kadar falan sürer ancak. huninin ucunda gelen çubuk kişiye göre kısaltılabilir, tamamen kesilebilir ya da cup'ı çıkarırken vakumu kırmak için kullanılabilir. yerleştirirken de ürünü ikiye katlayıp, içeri ve yukarı doğru ittirmek yeterli. düzgün açılmadığı çok nadir oluyor açıkçası, onda da parmakla düzeltmek zor değil. youtube gayet görsel tutoriallarla dolu zaten ama ben kişinin deneme-yanılmayla çok daha çabuk kavrayacağını düşünüyorum. gerçekten beceri isteyen bir şey değil, sadece el alışkanlığı oluşturmak gerek. onun dışında "içinizde" hareketsiz duran bir şey zaten -eğer yanlış yerleştirilmemişse- hissetmeniz mümkün değil, yani rahatsızlık vermesi imkansız.

türkiye'de bu efso icat nereden tedarik edilir açıkası bilmiyorum. ama amerika birleşik devletleri, birleşik krallık ve finlandiya benim bildiğim kadarıyla bu ürünün üretimini yapan ülkeler. (daha da vardır belki. ama bu üçünün markalarını biliyorum sadece) internet üzerinden amazon vb. gibi sitelerden sipariş edilebilir ya da yurt dışına çıkıyorsanız ufak bir araştırmaya gideceğiniz ülkede satılıp satılmadığını öğrenip oradan alabilirsiniz. ben finlandiya'da bir eczaneden almıştım. türkiye'de lunette cup, diva cup veya moon cup markalarından herhangi birinin hali hazırda yukarıda bahsedilmiş metodlardan başka nasıl tedarik edilebileceği hakkında fikri olan varsa yine mesaj kutumu yeşillendirmesini rica ederim.

velhasıl-ı kelam menstrual cup'ı kim icat ettiyse cennetten düşme bir insan olmalı. kullanınız ve kullanımını yayınız efendim.

7 yıl sonra gelen edit: hâlâ kullanıyorum ve inanılmaz memnunum uzun dönem kullanan birinden görüş almak isteyen varsa.
  • az önce şöyle tiksinç bir hikayesine rastladığım zımbırtı bknz;

(bkz: düşman götüne)
  • yukarıda muhteşem bilgiler verilmiş zaten ben aynı şeyleri tekrar etmek istemiyorum. fakat dünyanın en iyi ürünü olduğunu ve icat edenin cennetlik bir insan olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. benim menstrual kapla tanışma hikayem facebook'ta bir arkadaşımın paylaşması ile başladı. hemen araştırmaya başladım, türkiye'de satışı olmadığını düşündüm fakat şuradan ilknur hanım diye bir hanım var ona ulaşabilirsiniz. muhteşem bir insan kendisi, her türlü derdinize yardımcı oluyor. bütün sorularımı yanıtladı. bir tane hemen sipariş ettim benimki biraz zor oldu gümrükte takıldı falan dediler ama ona rağmen 15-16 günde geldi. bekledim , bekledim çok sabırsızlandım hatta... kullanmaya başladım, dünyanın en önemli icadı olabilir, muhteşem bir şey. çok kolay alıştım, zor hiçbir noktası yok. videodaki gibi kullanmıyorum, kendi stilinizi yaratın. insan nasıl regl olduğunu unutur diye düşünüyordum, gerçekten farkına bile varmıyorsunuz. büyük kolaylık, inanılır gibi değil.

edit: mothersmart'ın femometer rose isimli adet kabından uzak durulmasını tavsiye ederim, kabın sap kısmı o kadar kısa ki çıkarmak inanılmaz zor. yumuşak olması çok daha iyi hissettirmesine rağmen, çıkarma işleminin bu kadar zor olması sebebiyle kullanmayacağım sanırım.
  • iki yildir kullandigim ve bir kez alisinca asla geriye dönüp baktirmayan kadin dostu icat.

ben danimarka markasi olan organicup'i kullaniyorum. aynen tampon gibi, ilk kullanmaya basladiginizda alismaniz azicik zaman aliyor. bunun icin, kabi ilk aldiginizda, adet gormeden once alistirma yapmayi oneriyolar. ama ben ilk deneyisimde yarim saat kadar ugrasip, sinirim bozulup birakmistim. benden bikac ay once kullanmaya baslamis olan arkadasim "vazgecme bak, valla bulacaksin nasil durmasi gerektigini" diye cesaretlendirmisti, ben de yeni alanlara ayni tavsiyeyi vermek isterim. videolar filan size kabin iceride "acildiginda" nasil hissedilecegini anlatamiyor tabii ki, bunu parmaginizla yoklayip anlamaniz gerekiyor. benim bastaki sorunum, katlayip iceri koyuyordum ama hissedebildigim kadariyla koydugum sekliyle kaliyordu. bir kez dogru sekilde acildiginda sonra o dogru hale getirmek de cok kolay oluyor. ayrica adet doneminde, adet doneminden once yaptiginiz denemelere gore cok daha kolay aciliyor.

bir kere koyunca orada oldugunu resmen unutuyorsunuz. ben adet doneminde bir kez sabah dus alirken, bi de aksam eve gelince ya da yatmaya yakin kisa bir dus alip, dusta bosaltiyorum. gun icinde disaridaysam bile bu duzende umumi tuvalette bosaltmak gerekmiyor genelde. gerekirse ve yikayamayacak durumdaysaniz, tuvalete bosaltip, tuvalet kagidiyla silip yeniden yerlestirebiliyorsunuz, sonra eve gidince yikiyorsunuz. o kadar low-maintenance bi urun ki, guzelliginden aglamak istiyorum, o derece :) ayda iki kez, bir kez kullanmaya baslamadan once, bir kez de o ay icin son kullanimdan sonra, tercihen bu is icin ayirdiginiz bir cezvede filan bikac dakika kaynatiyorsunuz ve kesesine koyup kaldiriyorsunuz.

renksiz silikon olanlari, uzun sureli kullanim sonunda, kaynatinca da cikmayan bir koyu bej rengine donebiliyor. bu kabin kirli oldugu anlamina gelmiyor. benimkinin rengi iki yil sonunda ancak boyle biraz degismisti. %3 hidrojen peroksit solusyonunda (oksijenli su) 6-7 saat tamamen batacak sekilde bekletiyorsunuz ve yeni gibi oluyor.
    bu renk degisimi, okudugum kadariyla, kabi ilk bosaltirken/bosalttiktan sonra sicak su ile durulamaktan dolayi olabiliyormus (kanin sicak suyla pihtilasmasi yuzunden..) o yuzden kani bosalttiktan sonra kabi ilk duruladiginiz suyun soguk olmasini tavsiye ediyorlar. ben dusta yikadigimdan genelde bu isi sicak suyla yapiyordum, simdi ona biraz dikkat ediyorum o kadar.

groupon'dan 20 avroya aldigim bu muttesem seyin, tampona gore yaklasik 6-7 ayda kendini amorti ettigini ve normal kosullarda daha bi 15 yil filan kullanilabilecegini dusundugumde, ayrica iki yildir sadece hazirliksiz yakalandigimda kullanmak zorunda kaldigim bikac tampon haricinde adet donemlerimde hic cop uretmemis oldugumu dusundugumde sunu yapmak geliyor icimden: https://www.youtube.com/watch?v=kmukzwo8viy
  • regl dönemleri için devrim niteliğinde bir icat. sayesinde regl ağrısına en iyi gelen şeyin yüzme olduğunu öğrendim. sabah evden çıkmadan ve akşam yatmadan değiştirmek yeterli. tahriş yok, koku yok, ped/tampon gibi en fazla 4 saatte bir degiştirme yok. 3 yıl olacak neredeyse,ne tampona ne de pede para vermiyorum. en yoğun regl günümde bile bikinimi çekip hooop havuza atlayabiliyorum. e daha ne isteyeyim?
  • adet kanını toplaması için vajinaya takılan kocaman şey. burada bu ürünü memnuniyetle kullandığını söyleyen insanlar sanki reklam yapıyormuş gibi geldi bana. çünkü inanmak istemiyorum. tamponu bile çıkartırken zorluk çekiyorum. o kocaman şeyi vajinaya koyup geri çıkartması, bide kenarından parmak sokmak bana pek oluru varmış gibi gelmiyor.

birde bunu umumi tuvalette boşaltmak gerekirse, yada vajinadan çıkartırken dökülürse falan bi ton iş.

tekrar tekrar kullanılabilmesi çevre açısından iyi fakat kullanım kolaylığı açısından hoşuma gitmedi. sürekli bunu yıkamaya mı uğraşacağız. benim için sınıfta kaldı. alıp denemeye tenezzül bile etmem.

amuda kalkınca bütün kanın geri içeri akması da cabası.
  • hayatında tampon kullanmayı becerememiş bir kadın olarak kullanmayı başardığım alet. iddia ediyorum, ben kullanabildiysem herkes kullanabilir.

10 ay kadar önce bir amerika seyahatinde amazon'dan diva cup size 2 sipariş vermiştim. ilk birkaç ay bir türlü kullanmaya cesaret edemedim. daha sonra cesaret ettim ama bir türlü düzgün yerleştiremedim. kap daha yarı yoldayken elimden kayıp şak diye açılıyor ve doğal olarak içeri sokamıyordum. öeh dedim ve bıraktım. birkaç ay sonra kullanan ve çok memnun olan bir arkadaşımın yüreklendirmesiyle tekrar denemeye karar verdim.

internetten daha fazla okudum, videolar izledim. aletin kullanma talimatı bence bayağı yetersiz. "c-fold" yerine "punch down fold" kullanırsanız çok daha rahat oluyor. kapla ilk adet dönemimi yeni atlattım, azar azar da olsa sızıntı sorunu yaşadım. tam doğru yerleştiremediğim için ya da kabın bana uygun boyutta olmamasından kaynaklanıyor olabilir. ayrıca idrar yoluma ya da mesaneme nereye denk geliyorsa baskı yaptığı ve arkasından sistit olduğum için fazla büyük olduğunu düşünmeye başladım. sistit sebebiyle başka bir marka-model denemeye karar verdim. örneğin meluna cup pek çok boyut, sertlik ve sap versiyonu sunan bir marka. emin değilim ama türkiye'ye gönderim de yapıyor olabilir. onu denemeyi düşünüyorum. youtube'da marka model karşılaştırması yapılan tonlarca video bulabilirsiniz. şu kanalı özellikle çok yararlı buldum: https://www.youtube.com/user/preciousstarspads

eğer denemeyi düşünüyorsanız ilk seferde size uygun kabı bulmanız mümkün olmayabilir, uymazsa pes etmeyin. her kadının anatomisi farklıdır. serviksiniz yüksekse (kolay çıkarabilmek, içerde kaybetmemek için - kaybolmaz da çıkarırken zorlanırsınız :) -) daha uzun ve sapı uzun modelleri, serviksiniz çok alçaksa kısa ve hatta sapsız modelleri (saplı alıp denedikten sonra sapını kısaltabilirsiniz), sportif bir insansanız veya vajinal kaslarınız güçlüyse daha sert ve çapı daha dar modelleri, idrar yolu problemleri yaşıyorsanız daha yumuşak, yine çapı dar veya ağız kısmı çıkıntısız olan modelleri, yoğun günlerinizde hacmi daha büyük modelleri tercih edebilirsiniz. hatta akrobatik hareketler yapmak istiyorsanız no-spil (dökülmez) femmycycle diye bir marka var. var oğlu var. yeter ki kullanmak isteyin.

markaların boyut ve hacim karşılaştırması için aşağıdaki tabloları kullanabilirsiniz:
    http://sizecharts.livejournal.com/
    http://putacupinit.com/chart/

edit: meluna cup internet sitesinden verdiğim sipariş 7 gün içinde elime ulaştı.

edit 2: serviksinizin yüksekliğini nasıl ölçeceğinizi görmek için aşağıdaki bağlantılara göz atabilirsiniz:

feel your cervix

how to locate your cervix

kap boyu:
    menstrual cup seçerken ilk dikkat edilecek nokta adet süresince serviksin yüksekliği. serviks adet döngüsü boyunca hareket edebildiğinden en az bir adet dönemi boyunca her gün bir veya iki kez serviks yüksekliğinizi ölçtükten sonra yukarıda verdiğim bu ve bu bağlantıdan kap boyutlarına bakarak uygun boyu bulabilirsiniz. (ilk bağlantıdaki boylar sapsız boylardır, toplam boy için sap boyunu da eklemeniz gerekiyor.)

kap çapı:
    çapa ise doğum yapıp yapmadığınıza, yaşınıza, spor yapıp yapmadığınıza, yapısal faktörlere, hassasiyete, idrar yolu rahatsızlığı olup olmamasına, adet yoğunluğuna (hacim açısından) bağlı olarak karar verebilirsiniz. tecrübelerime göre başlangıç için çok küçük ya da çok büyük değil de orta halli bir kap seçmekte fayda var.

kap sertliği:
    pilates yoga gibi pelvik kaslarınızı güçlü tutacak sporlar yapıyorsanız sert kaplar tavsiye ediliyor. idrar yollarınız hassas ise daha yumuşak kaplara yönelmelisiniz. başlangıç için sert kaplar kullanım kolaylığı açısından daha iyi olabilir. çünkü yumuşak kapların içeri yerleştirildikten sonra açılmasını sağlamak biraz tecrübe isteyebiliyor. şu videoda yumuşak kap kullanımı için bazı püf noktaları anlatılıyor:
    toubleshooting: soft menstrual cups

kap sertliği konusunda kesin bilgi bulmak oldukça zor, kap sertlik karşılaştırması için bulabildiğim en güvenilir kaynak aşağıdaki video:
    https://www.youtube.com/…v=hmsxaxkrzxs&spfreload=10

malzeme:
    kaplar genellikle medical grade silicon ya da tpe'den yapılıyor. bazı markaların fda onayı da var. piyasada çin malı ucuz kaplar mevcut ama bu kapların malzemeleri şüphe uyandırıyor. bazılarında medical grade silicon olduğu belirtilmekle beraber bir çoğu food grade ya da ne olduğu belirsiz malzemelerden yapılmış oluyor. silikon mu tpe mi nasıl karar vereceğim derseniz aralarında büyük fark yok, birinden birine allerjiniz varsa diğerini seçmeniz öneriliyor. tpe kaplar katladığınızda kendi kendine yapıştığı için açılması biraz daha zor olabiliyor, bu da alışma evresinde sorun yaratabilir. bir kez alıştıktan sonra kabın açılmasını sağlamak çok da zor değil.

her kap için bazı katlama şekilleri daha iyi çalışabiliyor, katlama şeklinizle sorun yaşıyorsanız, kabın açılması zor oluyorsa farklı katlama şekillerini denemenizi tavsiye ederim:
    6 folding methods for menstrual cups

adet kabına alışma süresi 4-5 adet döngüsünü bulabiliyor. uygun kabı bulup bulamamanıza göre 6-7 ay süre biçebilirsiniz. adet kabınıza ek olarak kumaştan yıkanabilir pedlerden edinip adet döneminiz sebebiyle yarattığınız çöp miktarını minimuma düşürebilirsiniz. kabı zamanında boşalttığınız sürece alışma süresinde yaşamanız olası sızıntılara karşı günlük kumaş pedler fazla fazla yeterli olacaktır. çoğu kişi kaba alıştıktan sonra yedek ped bile kullanmadığını söylüyor.

türkiye'de kumaş pedi aşağıdaki sayfalardan temin edebilir:

http://www.babyneomarket.com/…enik-urun-grubu-pmk85
    https://www.ponped.com/
    https://www.ekoped.com/
    https://www.pamucco.com/
    https://www.lulununrenkleri.com/

ya da kendiniz dikebilirsiniz:
    upcycled pads
    pocket money cloth pads

edit3:
    çok güzel bir maket üzerinde kap yerleştirme demo videosu:
    an "inside" look at menstrual cups

edit 4:
    adet kabınızı her adet döngüsü sonrası kaynatmanız öneriliyor. ancak bakteriyel bir enfeksiyon geçirdiyseniz oksijenli su
    içerisinde bekletmenizde fayda var. alkolle silmek de aynı işi görebilir ama delikleri tamamen temizleyebilmek için alkole batırmak gerekir. oksijenli su bakterileri öldürdüğü gibi kaptaki lekeleri de yok ediyor. eczaneden 100ml şişeye 7-8 lira vermek yerine 10 -15 liraya 1ltlik %3lük oksijenli su alip uzun süre kullanmak daha ekonomik. kullandıktan sonra ağzını sıkıca kapatmayı unutmayın, yoksa bir süre sonra tamamen suya dönüşür.

edit 5:
    umumi tuvalette kap nasil bosaltilip temizlenir?
    buldugum en pratik ve hijyenik yontem yanimda kucuk bir sprey sisesinde izopropil alkol bulundurmak oldu. once ellerime alkol sıkıyorum, alkol uçtuktan sonra kabi cikarip bosaltip tuvalet kagidiyla kabaca temizliyorum. en son bir kez de alkol sıkıp siliyorum. alkol tamamen uctuktan sonra yerlestirip ellerimi temizleyip cikiyorum. icinde dahili lavabosu olan tuvalet bulabilirseniz o cok daha guzel olur, silmek yerine yikarsiniz, alkolle dezenfekte edip takarsiniz.

edit 6:
    doğumdan sonra hangi boy kap kullanmalıyım?
    vajinal doğum sonrası ikinci adet dönemimde kabımı tekrar kullanmaya başladım. kabım ki kendisi meluna classic medium idi, eskisi gibi oturdu. yalnız aradan 2.5 yıl geçince yerleştirme konusunda biraz hamlamışım :) adetim eskisine göre aşırı yoğun geçti, kapsız napardım bilmiyorum. 2. gün 1.5-2 saatte bir boşaltmam gerekti (en yoğun zamanda eskiden 5-6 saatti), bu sebeple sızıntı yaşadım ama yine de kumaş pedlerim yeterli geldi.
    3. adetim biraz daha normal geçti, neredeyse hiç sızıntı yaşamadım. kabım kabım güzel kabım <3

edit 7:
    kabın yukarı tırmanma sorunsalı

serviks/rahim ağzınız yüksekteyse kap yukarı doğru tırmanabiliyor. o zaman ucunu yakalayıp yavaşça vakumu bozabileceğiniz noktaya çekmek gerekiyor. ulaşabikeceğiniz noktaya geldiğinde parmağınızı kabın yanından içeri kaydırıp vakumu bozunca çıkarmak zor değil. dışarı doğru kegel yapınca kap bir miktar aşağı iniyor aklınızda bulunsun. böyle bir sorununuz varsa ya da zorlanacağınızı düşünüyorsanız kap+sap boyu uzun bir model seçin, uzun gelirse ucundan kesip kısaltırsınız.
  • her adet doneminde lanet olasi pedler ve tamponlardan yılıp bunlardan kullanmaya niyetleniyorum, sonra bana uygun olanini bulana kadar harcayacagim enerji beni vazgeciriyor. turkiye'de ulasilabilir olsa bir sekilde yine denenir de, tampon gorunce bile hayalet gormuse donen kadinlarin yasadigi bir ulke icin biraz utopik tabi.
  • adet döneminde kullanmak için dünyanın en rahat en güzel şeyiymiş de bi haber yaşıyormuşuz kendisinden. aylardır hangi markaydı, ne boydu diye kendime işkence ettikten sonra gözümü karartıp amazon'dan tr'ye gönderilen (benim bulduğum) tek marka diva cup'tan aldım. çekincesi olan, ama nasıl olur ki diye düşünen herkese tavsiye ederim. adet döneminizde daha önce hiç bu kadar rahat uyumadınız. bütün o ped reklamları yalan.
hesabın var mı? giriş yap