• tampon hayatımda kullanmadım, kullanmam da çünkü defalarca okuduğum şokla giren kadınları ve iş hayatımın yoğunluğunda kontrol etmeyi unutabileceğimi düşünerek sadece aylık adeti tamponla atlatmak adına böyle bir riski göze alamam ama menstrüasyon kabı çok mantıklı ve sağlıklı bir çözüm gibi geldi. sonuçta hijyenik kabı boşatıp, temizleyip, atıyorsun temizliğinden kendin sorumlusun, üstelik çevreyi temiz tutuyorsun tek sorun ürünün siparişi nasıl alacağız bir site gördüm http://www.morenka.com/ fikri olan var mıdır?
  • türk kadınlarının % 99,9'unun hayatı boyunca cümle içinde dahil kullanmayacağı, vegan ve bi olmak gibi popüler kavramları kabul ederken, (bkz: moon cup) değerini ve anlamını bilemeyeceği, dünyayı doğayı ve pozitif enerjiyi seven kadınların tek yoludur.
  • ilk kullanmaya başladığım günden beri sanki bin yıldır kullanmışım gibi, hiç tuhaf, zor veya acayip gelmedi. zaten yeniliklere sazanlarım. benim için en en önemli tarafı mestural cup kullanırken denize girebilmek ve yıkanabilmek. yıkanınca reglsi kesilen biri olarak bu ürün benim kurtarıcım oldu. bunun dışında sanki yokmuş gibi hiç hissetmiyorsunuz ay kaydı mı yok sızıntı oldu mu derdi yok. kanın dış dünya ile tüm bağlantısını kesiyor. diğer yöntemler bana artık ilkel ve eziyetli geliyo. çıkar, dök, yıka, yerleştir ve keyfine bak..

ben aliexperess'ten aldım üstelik çok komik bir meblağ karşılığında kalitesi de muhteşem ötesi. bombastik bi ürün çok düşünmeyin, detay yapmayın ve alın hem kendinizi hem çevrenizi sevin.
  • menstrual cup'ımla birlikte iki regl dönemini geride bırakmış biri olarak bir şeyler yazmak istedim.

oldum olası reglimin ilk iki günü oldukça şiddetli ağrılar ve yoğun kanamalar eşliğinde geçer. hatta bu ilk iki gün en uzun gece pedleri bile fayda etmez ve muhakkak bir sızıntı olur. bir ara bu sızıntı durumu beni o kadar sıkıntıya sokmuştu ki ilk iki gün oğlumun bebek bezini kullandığım dahi olmuştu.

sonra bir gün bir arkadaşım 'tampon kullansana çok rahat demişti ' de yıllardır aklımda olan tampon fikrine sıcak bakmaya başlamıştım. neyse bir cesaret ilk tampon olarak tampax aldım. kılavuzunu bir kaç kez okudum ve taktım. sonra ne mi oldu, oturamadım. evet, gerçekten oturamadım çünkü tam oturmuşken birden batma hissiyle ayağa fırladım. bu durumu markaya bağladım. ama tabi ki asıl sebep yeteri kadar ileri itemememdi. o ayrı bir konu.

sonra diğer meşhur tampon markası olan o.b'yi aldım. onun kullanımı nispeten daha rahattı. toksik şok sendromundan ölesiye korktuğum için sık sık değiştiriyordum. yani değişim sıklığı olarak pedten pek bir farkı yoktu. sadece koku vs. olmuyordu. ama bence daha büyük bir sorun vardı. çöp! evet çöp. pedler gibi, arasına sarıp çöpe atacağım bir ambalajı yoktu ve tuvalet kağıdına sarınca da tampon tarafından emilen kan tuvalet kağıdına geçiyordu, bu da hoşuma gitmiyordu ve oldukça kötü görünüyordu.

bu çöp olayını kafaya çok taktım. tampon kullananlar bu sorunu nasıl çözüyor diye internette arama yaptım ve hiç bir sonuç alamayınca bari küçük poşetlerden alayım içine koyup çöpe atarım demeye başladım. bir sitede tampon kullanımı için yapılan yorum dikkatimi çekti; 'tampon kullanacağınıza menstrual cup kullanın! '

allah allah o da ne ki diyerek araştırmaya başladım ve ne olduğunu anladığımda ilk tepkim 'yok artık bunu kim kullanır?' oldu. silikon şey, katla, sok, çıkar, dök vs. hem zahmetli hem de gereksiz derecede uğraşlı bir işmiş gibi geldi. ama araştırıp okudukça ve kullananların yorumlarına baktıkça mantıklı gelmeye başladı. hatta çok merak ettim ve kullanmak istedim.

2016 ekiminden 2017 ocağına kadar araştırdım, okudum, hatta bu başlıkta yazan yazarlara mesajlar attım. bu arada tüm sorularıma sabırla cevap veren vampir ve p girle çok teşekkürler :)

ben marka model olarak almanya üretimi meluna'nın klasik modelinin ve 'm' beden olanını tercih ettim. kendi internet sitesinden alışveriş yaptım. yaklaşık iki haftada kelime ulaştı.

2017 şubat reglimde kullanmaya başladım ama o regl dönemini nasıl heyecanla bekledim, anlatamam.

taktım, yarım saat sonra tuvalete gittim, hüsran! sızıntı vardı. çünkü tam açamamışım. üstelik biraz da zorladım sanırım, vajina girişi tahriş olmuştu.

tekrar tekrar nasıl takılacağını okudum ve kullananların 4 regl dönemi sonrası tamamen alıştıklarını aklımdan çıkarmadım. yine de günlük ped kullandım çünkü ilk iki gün yoğun olan kanamadan dolayı 'm' beden olan kabım çabuk doluyordu. sızmalara karşı ilk zamanlar yani cup'a tamamen alışana kadar günlük ped kullanmak da fayda var bence.

ikinci regl döneminde işe tamamen alıştım diyebilirim. artık içimde açamama sorunu yaşamıyorum. çünkü derin nefes alıp yeteri kadar içeri itince, nefesi geri verirken de kaslarla dışarı iter gibi yapınca hemen açılıyor. p girlün bu başlıktaki entrysini iyice okuyup uygulayınca oluyor :)

daha iki dönemi geride bıraktım ama ilk iki günde var olan ağrıyı menstrual cup kullanırken hissetmedim ve normalde beş gün süren regl dört günde tamamen biter oldu :)

ilk günler üç dört saatte doluyor benim cup'ım. belki hem yedeklemek hem de sadece ilk iki gün kullanmak üzere 'l' beden bir cup daha alırım, bilmiyorum. ama şunu biliyorum ki üçüncü ve dördüncü günde 12 saatte bir boşalttım ve dörtte biri anca dolmuştu.

ağrı yok, koku yok, çöp yok, toksik şok sendromu yok, batma hissi yok.

konfor var, rahat rahat uyumak, spor yapmak, günlük hayatına regl değilmiş gibi devam etmek var.

sevgili hemcinslerim, kendinize bu güzelliği yapın. menstrual cup alın, kullanın, başta bir şeyler yanlış gidebilir ama kendinize ve cup'ınıza zaman tanıyın. hepimiz bu konforu hak ediyoruz.

sevgiler.
  • şişirilmiş bir balon. avrupadan gelen her şey mükemmel değil arkadaşlar. o ne biçim şey ya. off tövbeler olsun.
  • tarihcesinin 80 yil oncesine dayandigini okumustum bir yerde. yeni bir icat degil yani. hatta bazilari internette softcup markasini, adet surecinde degil, yumurtlama doneminde kullanip hamile kaldiklarini anlatiyor.
    eger bir tahribat yapacak ve kanamaya sebep olacaksa, bunun adet kani sanilmasi kacinilmaz. hamile kalmak icin deneyen bazi insanlar, kapta kan biriktigini soylediklerinden, tahribat olayina dikkat etmek gerek diye dusunuyorum. ayrica bu kaplar hakkinda bulabildigim en ilginc ve bilgilendiri video: https://www.youtube.com/watch?v=qgdpi7oqmre
  • başlığının altına reklamcı arkadaşların doluştuğu regl ürünü.

entrylerin %90'ı samimi gelmedi maalesef.

ürüne gelince... kullanışsız ve rahatsız olduğunu düşünüyorum. temiz olduğu konusunda da emin değilim; belki de hiç kullanmadığımdandır, bilemem. ama içinde sürekli bir plastik edevatla dolaşmak, ara ara kan revan içinde çıkartıp yıkamak, etmek; hoş hisler değil benim için...

türk kadınına uygun olduğunu da zannetmiyorum ayrıca; sebeplerine burada değinmeyeceğim.
  • vajinanıza monsanto mu sokuyorsunuz?

aslında bundan birkaç sene önce arjantin'in günlük gazetelerinden birinde monsanto ile ilgili çıkan bir yazı sonucu başladı her şey. benim için sıradan bir günlük haber okuma maratonuydu ama sonucu çok farklı yerlere gitti. uzun uzun monsanto'dan bahsetmek isterdim ama başlık yanlış olur. özetle şu, monsanto adlı abdli bir firma, arjantin topraklarını insanların sağlığı yok ederek bir çakallar vadisine dönüştürmüş. bu kanser vadisinden, insanlarını zehirledikten sonra bir de dünyaya çok büyük pamuk ve gıda ihracatı yapıyorlar. konuyla alakalı ingilizce yazılmış bir gazete yazısını burada paylaşayım.

bunun üstüne kullandığım pamuklu tüm ürünleri sorgulamaya başladım ve tahmin ettiğiniz gibi tabii ki hijyenik ürünler adı altında piyasa sürülen ama hiç de hijyenik olmayan pedler ve tamponlara geldi sıra.
    bu bilgilere çok kolay ulaşabileceğim halde (ki ulaştım da) neden daha önce sorgulamadığımı düşünmedim değil tabii. hijyenik ürünleri araştırırken karşıma ilk çıkan yazılardan birisi en yukarıda yazdığım "vajinanıza monsanto mu sokuyorsunuz?" başlıklı haberdi. piyasadaki ped ve tamponların %85'inden fazlasının bir tür kanserojen içerdiğiyle alakalı bilgiler veriyor; dahası başta abd'deki firmalar olmak üzere birçok dünya çapında firmanın pamuğunu doğrudan montanso'dan aldığını öğrenebiliyorsunuz. pedlerde kullanılan beyazlatıcı kimyasallar ve sentetik dokusu bir yana, daha pamuğun üretim aşamasında glifosat kullanılıyor. glifosat bir tarım ilacı, yani pestisit. dünya sağlık örgütü bu ilacı şüpheliler listesine almış.

glifosat ile ilgili haberler türkiye gündemi için de çok yabancı değil aslında ve türkiye'de bu ilacın kullanımı serbest olduğu için gazeteler bunu haber yaptıklarında tarım ve hayvancılık bakanlığı olayla ilgili bir açıklama yayınlıyor. gene de bakanlık, şüpheliler listesinde bulunan bir ilacın kullanımının türkiye'de 2013 senesinden bu yana 5 kat arttığıyla alakalı gerçeği paylaşmıyor. abd'ye ve avrupa'ya ithal ettiğimiz mercimeklerdeki yüksek orandaki pestisitten de bahsetmeyi de unutuyor mesela (ki bu olayın içinde de monsanto var). konuyla alakalı detay isterseniz "mersin limanındaki mercimek dolu gemiler" diye ufak bir araştırma yapmanız kafidir.

pek napıyor glifosat? birçok şey. yani idrar kesesi kanserinden, meme kanserine ve dna'da bozulmalara kadar birçok suçu var ve yapılmış birçok araştırma ile bunlar ispatlanmış. deniz kestaneleri üstünde yapılan bir araştırmada cell cycle üstünde ciddi etkileri olduğunu keşfediyorlar mesela. yapılmış birçok akademik yazıya şuradan ulaşabilirsiniz. çoğu makale ücretli ancak üniversitelerin ağından ücretsiz olarak indirebilmek de mümkün.

çok uzattım ama olay bu kadarla kapanmıyor tabii ki. yani olayın kanserojen boyutunu organik ürünlere yönelerek atlatmak mümkün (her ne kadar organik denilen ürünlerin organikliğinden emin olamasak da). gene de pedlerde ortaya çıkan, çıkabilecek sorunlar mevcut: koku, kaşıntı, tahriş, enfeksiyon, mantar gibi. bu problemleri tamamen yenmek diye bir şey yok. bu risk hijyene ne kadar dikkat etsek de her zaman var. hiç sorun yaşamamış olmamız, yaşamayacağımız anlamına gelmiyor. hadi, bu sorunları tampon ile yendik diyelim, bu sefer de toksik şok sendromu ile karşılaşıyoruz. menstrual cupta da enfeksiyon, tşs gibi problemleri tamamen yenmek diye bir şey yok ama minimuma çekmek mümkün. diğer hijyenik ürünlere kıyasla çok daha aza indirgeyebiliyorsunuz.

bunun üstelik bir üçüncü boyutu ise ekolojik ve ekonomik. ortalama 4-5 gün süren aylık döngü sonrasında koca bir yığın çöp bırakıyoruz arkamızda. ilerisini hiç düşünmeden bunları çöpe atıyoruz. her gün, yüzbinlerce kadın, milyonlarca hijyenik ürün... ayda ortalama olarak 30-40 arası ped ya da tamponu çöpe atıyoruz ve bunları almak için üstelik işe gidiyor ve emek harcıyoruz. yani esasen, emeğimizi de çöpe sallıyoruz. sırf şu hesapla, her yıl 500 lira bu yolda çöp oluyor demek. bir menstrual cup ise 10 sene boyunca kullanılıyor.

işte tüm bunlar hakkında daha birçok şeyi en titiz bilim adamına kıskançlıktan parmak ısırtacak kocaman bir bilimsel makaleler klasörü içinde topladım ve günlerce içinde kaybolarak yaklaşık bir sene boyunca araştırdım. sonrasını söyleyeyim.

neden menstrual cup? çünkü kanserojen değil. neden menstrual cup? çünkü hijyenik. neden menstrual cup? çünkü sağlıklı. neden menstrual cup? çünkü ekonomik, çünkü çevre dostu, çünkü hissetmiyorsun, çünkü sızdırmıyor (doğru takılınca kesinlikle sızdırmıyor), çünkü toksik şok sendromu yaratmıyor, çünkü yazın terletme sıkıntısı olmuyor, çünkü sadece 12 saatte bir boşaltman gerekiyor, çünkü denize girebiliyorsun, çünkü hayat kaliteni inanılmaz arttırıyor.

buraya kadar her şey çok iyi ama kullanabilir miyim gibi bir soru başlıyor sonrasında? evet, kullanabilirsiniz. açın izleyin, youtube'da bir sürü tutorial var. her katlama metodu her kadın için uygun olmuyor ancak onlarca farklı metot var. size uygun olanı illa ki bulacaksınız. duş altında ya da kayganlaştırıcı kullanarak takılması mümkün, ki kayganlaştırıcı yerine organik hindistan cevizi yağı çok daha pratik ve iyi bir çözüm. şayet hindistan cevizi yağı ile kullanacaksanız, sonrasında beyaz sabunla çok iyi temizlemeniz ve çok iyi kaynatmanız, arındırmanız lazım, bunu unutmayın.
    hayatında hiç kullanmayıp da burada "bence hijyenik değil, bence rahatsız, bence kötü, tü kaka" diyenlere aldanmayın. hissetmediğiniz bir şey nasıl rahatsız olabilir? hijyeni sağlamak da sizin elinizde. gözünüze lens takarken hiç "hijyenik değil" diye düşündünüz mü? elinizi yıkadınız ve lensi, kutusunu temiz tuttunuz, gerekli dezenfeksiyonu yaptınız ve sorun yaşamadan yıllarca kullandınız, değil mi? işte bu da öyle.
    özetle, menstrual cup, bana kalırsa sahiden kadınlar için bir devrim niteliği taşıyor. her anlamda, olayın artılarını ve eksilerini her türlü alternatif ürün için karşılaştırdığımda açık ara birinciliğe oynuyor.

edit: 2019 senesinde bir parantez açıp bana belki on defa sorulmasına rağmen marka ismi vermeyeceğimi çünkü gereksizlerin "reklamcı" demesinden çekindiğimi söylemiştim. aradan geçen üç senede başkalarının ne dediklerini artık zerrrre umursamadığımı anladım. o editi silip, reklamcı diyecek ağzınızı peşinen ufalıyorum ve diyorum ki organicup kullanıyorum. kendisiyle 5.5 yıllık düzenli ve seviyeli bir ilişkimiz var. ped ve tampon varlığını unuttum. o kadar unuttum ki geçenlerdeki "hijyenik ürünlerden %18 vergi alınmasın" tartışmalarının varlığını bile 4-5 gün sonra fark ettim. algıda seçiciliğim dahi kapandı bu konuda.
    5.5 yıl önce menstrual cup'a 20 euro ödemiştim. ped fiyatlarıyla karşılaştırınca kendisini sadece 4-5 ayda kompanse etti. verdiği konforu ve kafa rahatlığını ise parayla ölçemem.
  • gece yarısı karın ağrısı ile uyanmam uyku sersemi cup'ı temizlemekle (mens başı ve sonu suda kaynatarak dezenfekte ediyorum) uğraşmayı gözüm yemediği için dolapta kalmış pedlerden birini kullanmaya karar verip kendisinin değerini tekrar anladığım süper icat. kim akıl ettiyse tuttuğu altın olsun. aylardır kullanmaya kullanmaya unutmuşum, bu ped denen şey ne iğrenç ne pis bir şeymiş be. bi de yatak batacak diye uyuyamamak da cabası.
    para almadan ama reklam yapıyorum evet, çünkü kadın halinden kadın anlar. kendini zaten bok gibi hissettiğin şu dönemde psikolojini düzeltecek her şey candır, e psikolojiyi en çok düzeltecek şey kendini temiz hissetmektir. kullanmayan atıp tutmasın hakkında. edinin bir tane temiz ferah rahat edin, huzurlu bir adet dönemi geçirin.
  • gönüllü neferiyim bu zımbırtının..
    adet döneminizde hayat kalitenizi arttırın, kullanın bunu.
    yok aktı arkama çıktı, yok uyuyamadım göz altım mor, ık bık hepsine son bre.
hesabın var mı? giriş yap