şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sitelerinde matematikle problemi olan cocuklarin bu problemini cozduklerini iddia ediyorlar. bu iyi hos.. roportaji yapan hanim da bes dakikada bir tekrarliyor: butun hayatlari boyunca matematigi sevecek bu cocuklar, butun hayatlarini etkileyecek bu yontem, *... bu insanlar matematikle sayi sayma (bkz: aritmetik) arasindaki farki anlayamamislar gibi duruyorlar. matematigin mantigini anlamak ve anlatmak adina fazla katkisi olmadigini dusundugum sistem acikcasi.
 • erkek arkadaşımın 2. sınıfa giden kardeşinden öğrendim bunu. resmen yaşlandığımı hissettim.
  bu mental aritmetik (kısaca menar diyorlar.) yönteminde japonların kullandığı gibi bir abaküs kullanıyorlar. iki sütun 10-15 lere varan boncuk dizisi var. sol sütundakiler 5, 50, 500 şeklinde 5in 10lu katlarını simgeliyor. her satırda artıyor. soldaki sütundakiler 1, 10, 100 şeklinde 1in 10lu katlarını simgeliyormuş.
  neyse 7 yaşındaki çocuk 4-5 basamaklı sayıları topluyor resmen ve benim o abaküsün sistemini anlamam için bir 10 dakika harcamam gerekti.
  gençlik nereye gidiyor bilemiyorum. ileride çocuğum olunca derslerinden hiçbir şey anlayamamaktan korkuyorum.
 • bu aralar ilkokul öğrencileri arasında iyice yayılmaya başlayan sistem.
 • neredeyse 14 yıldır matematikle uğraşan (1. sınıftan üni. 2'ye kadar her sene matematik dersi almış, sınavına girmiş) biri olarak gördüğüm kadarıyla matematik sadece mantığını kavramakla yapılabilen bir dil değil. genel olarak dil öğrenmek de matematik olarak yapılan bir durumdur. şimdi siz grameri öğrenirsiniz ama kelime bilmeyince o dili tam olarak anlayamazsınız. matematik de aynen budur işte. eğer aritmetiğiniz sağlam değilse öğrendiğiniz matematiksel kuramları asla doğru sonuca gidecek şekilde kullanamazsınız. teorik matematikte belki işler artık çok aritmetiğie dayanmamıştır, o kısımlarda bilgim yok, ancak üniversitelerde okutulan ve mühendisliğin yapıtaşı addedilen calculus derslerinin yapısında matematiğin hem aritmetik hem de mantık kısmının güçlü olması gerektiğini görüyoruz. ben ki matematiği seven, az biraz da anlayan bir insan olarak yıllarca matematikten istediğim notu alamamın nedeni tamamen işlem hataları yapmamdan ötürü. ha belki biraz dikkat eksikliği de var ama eğer aritmetiğim daha sağlam olsaydı belki o işlem hatalarını da kolay kolay yapmazdım? bundan yola çıkarak diyebiliriz ki eğer mental aritmetik çocuklarda daha kolay aritmetik öğrenimini ve kullanımını sağlayacaksa kullanılabilir bir durumdur. tabii bu tekniğin eğitim bilimi açısından kullanılabilirliği ya da doğruluğunu savunacak kadar bilgili değilim. benimkisi gözlemlerden doğan bir sonucu paylaşmak ve ona göre karara varmak.
 • eğitmenliği için 5 günlük bir programa gerek duyulduğunu söylemişti flört ettiğim dersanelerden biri. programı tamamlayan eğitmenler 4-11 yaş grubuna eğitim veriyorlarmış. kurumları ayıp olmasın diye bu işe girmeye başlatacak kadar da yaygınlaşmış bu program, en azından ankara'da böyle.
  uzun vadedeki verimliliği konusunda net şeyler söylemek zor; ancak işlem öncesi dönem ve somut işlemler dönemi çocuklarının aklını kullandırmayı hedef alıyorsa denemekte yarar olabilir.
 • kurucusu için
  (bkz: halit şen)
 • yeni yayılan ve deli paraların döndüğü bir olay. elini çabuk tutan voliyi vuracak. oturduğum evi işyerine dönüştürmeyi düşünüyorum açıkçası.
 • ilkokul bebelerine soroban kullandırarak 4 işlemi hızlı yapmayı öğretmeyi hedef alan özel kursların hammaddesi.

  memlekette bikaç tane farklı isimli kurs var. özellikle büyükşehirlerin semtlerinde yayılmakta.
  her bir kursun yetkilileri, bu yöntemi türkiye'ye ilk kez kendilerinin getirdiğini, ötekilerin tu kaka olduğunu söylüyor.

  bikaç yıl önce bunlardan biri herhalde bikaç kanala iyi ödeme yapmış olmalı ki anahaber bültenlerinde baya reklam yapmışlardı.

  şu sıralarda 8 aylık dönem için 1300-1800 tl arası para talep ediyorlar...

  çocuklara öncelikle soroban dağıtıyorlar.
  bu capon abaküsüyle işlem yapmayı yeteri kadar öğrettikten sonra, ellerinde abaküs olmadan işlem yapmaya başlıyorlar.

  abaküsü bıraktıktan sonra işlem sorulduğunda bebeler, genelde parmaklarını böyle havada kımıldatıyorlar !
  sanırım bu sırada gözlerinin önüne getirdikleri abaküsün boncuklarını itip-kakıyorlar.

  olaya yoğunlaşıp, haftalar hattâ aylarca çalışmış olan çocuklar 4 işlem içeren soruları hızla yanıtlayabiliyorlar.

  esasen bence, herhangi bir insan evlâdı, hangi etkinliğe yoğunlaşıp, periyodik olarak çalışsa, yeteri kadar beceri kazanır.

  örneğin;
  çocuğu gitar kursuna gönderirsin, nota okuma ve icra etmeyi öğrenir...
  eğer sıradan bir çocuksa orada kalır öyle...büyüyünce de eline gitar verildiğinde belki tıngırdatır.
  ezberlemiş olduğu bir-iki melodiyi çalar...

  fekat içinde yetenek denen hede varsa, ilk gazı ve eğitimi verdiğinde yürür gider !
  virtüöz olur, tutamazsın.
  "epi topu 8 nota var, ne çalabilirim ki ?" demez.

  benzer biçimde bu tarz (ve bence para tuzağı) kurslarda da sıradan çocuğa anca 2 rakamlı 2 sayıyı çarpmayı, 3 basamaklı 10 sayıyı toplamayı becertebilirsin.
  bu da büyüyünce bakkal olduğunda hızlı hesaplamaya yarar herhalde.

  zaten matematik konusunda yetenekliyse, çocuk o abaküsü alır sana yutturur...

  takozsa hiç uğraşmayacan, 4+4+4'ün üçte birini bitirince ver sanayiye belki bi işe yarar.
  zaten ortalık iktisat-işletme mezunu muhasebeci dolu.
  memlekette kalifiye sanayi elemanı yok hacım.

  neredeeeen nereye geldik bak ?

  neyse, konuya dönelim;

  bu kurslardan birisi, kendi öğrencilerini önce iller içinde sonra ülke çapında kapıştırıyorlar. turnuva felan yapıyorlar.
  dileyen yutüpte bulur izler.

  videolarda henüz çok basamaklı çarpma ve bölmeleri yapabildiğini iftiharla sunan birilerini göremedim.
  belki bu kursların ülkede henüz bikaç yıllık olmalarından mütevellit olabilir.

  iddialarına göre 2,5 yıllık kurs döneminde karekökleri felan da şak diye söyleyebilirlermiş çocuklar !

  çocuklar, hayat bilgisi, türkçe, matematik'ten sonra seçmeli olarak kuran, hz muhammed, bilişim teknoloji hedeleri, uzay çağı ilimleri felan gibi derslerin üzerine süper hızlı aritmetik öğrendiğinde, ileride hiç değilse;

  imf'ye harçlık verecek kadar ferah, akp, fazilet...ay pardon refah durumdayken,
  nasıl olup da dolaylı vergilerin origami sanatına paralel katlanarak hepimize eşit olarak girdiğini,

  taksitle 500 bin dolara bir gemicikle kurulan deniz taşımacılığı şirketinin 6 yılda x140 ölçüsünde nasıl büyüyüp 70 milyon dolarlık şirket olduğunu,

  bürokrat çocuklarının müteşebbis dehalar olarak nasıl da birkaç yılda milyon dolarlarlık işadamları olabildiklerini,

  kadeve öteve segeke ogese hegese kekebe gibi kısaltmalarla ceplerinden çıkan paraların nasıl da duble olarak buradan köye yol olduğunu soroban kullanarak hesaplayabilir.

  idrak eder, varsa mental'ini aritmetiğini...
 • çocuk biraz birşeyler öğrensin,
  matematik ve sayılara fazlaca olan merakı gerçekmiymiş değilmiymiş ortaya çıksın,
  konsantrasyonu kuvvetlensin,
  beyninin her iki tarafını kullansın,
  çarpım tablosunu zırt pırt bana sormasın(hala tam bilmem 8leri 9ları),
  enerjisini yönlendirsin,
  zaten açık olan zekasını daha da açsın diye
  bu hafta oğlumu ilkdersine gönderdiğim sistem,dersane,herneyse...
 • sistemin amacı zihinden matematik yaptırmak değil, çift el koordinasyonu ve hayal gücü kullanarak çocuğun aynı anda hem sağ hem de sol beynini kullanmasını sağlamaktır. soroban adı verilen abaküs eğitimin sadece bir parçası olmakla birlikte flash anzan ve sesli anzan olmak üzere iki önemli materyal kullanılmaktadır. bu anzan çalışmaları görsel ve işitsel hafızayı ciddi derecede kuvvetlendirmektedir.

  bunun dışında sokratik sorgulama sistemlerinin kullanıldığı bir başka odacık daha vardır eğitim sistemine dahil.

  abaküs ise işin şov kısmıdır kesinlikle. ancak yapılan çalışmalara zaten görülen faydalar ışık hızıyla olmuyor, bu sistem senelerce kullanılarak bazı çıktılar elde edilebiliyor. incelediğim yurtdışı (japonya, tayvan, ingiltere, malezya vs..) bilimsel çalışmalarda bu iş gerçekten ciddiye alınmış, deney grubu bu programa en az 1 yıl olmak üzere 2 yıl ve dahası şeklinde tabii tutulmuştur.