şükela:  tümü | bugün
 • çenedeki çıkıntıya denir. insanın diğer primatlardan ayrıldığı özelliklerinden birisidir.
 • cote d'azura italya sınırından girildiğinde ilk yerleşimi. büyük kısmı taşlık bir sahili vardır, bu olguyu bozan tek kısmı marinasının hemen yanındaki ufak taşlık sahilidir. fazla şirin veya fazla güzel olmayan bu kasabanın dağlar ile denizin arasındaki ufacık alana kurulu olması bi güzellik katar. temiz, ufak ve güzel bir hosteli var. biraz yüksekte kalıyor, bu sebeple manzarası şahane, fakat denize ulaşım için araba veya bisiklet şart.

  hostelde çalışan bir kıza da aşık oldum, bu da kişisel notum olsun konuyla ilgili.
 • fransa'nin guneydogusu'nda italyan sinirinda monoca'dan hemen sonraki sinir kasabasi.
 • menton belediyesi yaz mevsiminde halkına ve elbette hakka hizmet adına ve 7den 70e herkesin kurtlarını dökebilmesi için açıkhava diskosu tahsis ediyor ve kalite dicey getiriyor. kar yağışı simülasyonlu sabun köpüğü fışkırıyor havaya..

  balık yemekleri ve deniz ürünleri lezzetli pişiriliyor burada.. yöredeki diğer kasabalardan farklı yani..emekli şehri
 • côte d'azur* serisinin bittiği (ya da italya sınırına göre başladığı) yer.
 • côte d'azur tatili yapacaklara kalmalarını tavsiye edebileceğim yer. zira fransız ve italyan riviera'larının sınırında olması her iki taraftaki meşhur turistik merkezlere ulaşımı kolay hale getirir. yıllar içerisinde nüfusu pek artmamıştır. zaten mimarisi de geçmişte bir yerde donup kalmıştır. bütün fransız riviera'sında olduğu gibi şahane villalar vardır arka tepelerinde. denizi fena değildir ve nice ile cenova arasındaki kıyı şeridi düşünüldüğünde denize girmeye en uygun yerlerdendir. yazın haftasonları iç bölgelerden akın eden fransız ve italyan aileleri ile dolar. bunlar bildiğiniz, genç anne-baba, elinde bebeği olan bir kız çocuğu ve deniz simidini çapraz takmış bir oğlan çocuğu formatında sahile gelirler, menton'un o güzel atmosferini perşembe pazarına çevirirler ve dönerler. menton'un her yerinde görünen kilisesinden yukarı şehir mezarlığına çıkarsanız bu şehrin her iki dünya savaşı'nda, özellikle birincisi'nde kaybettiği evlatlarının ve fransa adına savaşmış mağribiler'in mezarlarını görürsünüz. hüzünlüdür. yalnız buradan efsane bir manzara vardır. her şubat'ta limon festivali yapılır, epey de şaşalı geçer. zira limon dondurması da çok güzeldir. la perle de la france mahlasına sahiptir. yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır, bitki örtüsü makidir, narenciye açısından zengindir. ayrıca yürüyerek italya'ya geçmek gibi bir zevki tattırır insana.

  ha, bu arada manton diye okunur. ama n'lere çok basmayın elimin tersini yapıştırırım.
 • çınarcık'ın avrupa görmüşü.
 • sultan vahideddin'in kız kardeşi mediha sultan sürgünden sonra burada kalmıştır bir dönem.
 • hem italyaya hem de fransanın daha büyük şehirlerine yakın, güzel denizli, sakin fransız şehri.
  konaklamayı bu şehirde yaparak günü birlik gezilerle hem italya hem de nice, cannes, monacoyu gezebilirsiniz bütçenizi çok sarsmadan gezebilirsiniz.

  ayrıca dünyanın en iyi 11. restaurantı olan mirazur'a ev sahipliği yapar, sabah kahvaltısı içinse meydana yakın eric kayser adlı ünlü fırın birebirdir.
 • (bkz: cote d'azur) bölgesinde kalınabilecek sakin, düzenli, huzurlu, şirin fransız kasabası.civarındaki kentlere oranla daha uygun fiyatlarla konaklamak da mümkün.plajlarındaki koca koca taşları saymazsanız denizi de oldukça güzel.yaklaşık 3 dakikalık araba yolculuğu sonrası italyada olmak da cabası.