şükela:  tümü | bugün
 • menu, menü degil. fransizcasindan söz edecegim ben. bir ögünü olusturan degisik yemeklerin belirtildigi listedir. "bugünkü "menu" pirasa çorbasi, karnibahar köftesi, cacik ve tulumba tatlisidir" dediginizde "masaya oturuyorsunuz, önünüze bu yemekler geliyor, siz de bunlari yiyorsunuz pasa pasa" demis olursunuz. lokantalarda birkaç çesit "menu" olur hâliyle "tavuklu yemek menusu", "balik menusu" "vejeteryan menu" ya da "30 liralik menu", "60 liralik menu" vs. gibi. "tabldot" tabir edilen "table d'hôte(konuk masasi)"dan farki, tanimadiginiz ama ayni mekani paylastiginiz kisilerle ayni yemekleri, ayni anda yemek zorunda olmamanizdir.

  "efendim çorbalardan, mercimek, ezo gelin, tarhana, domates... etli yemeklerden hünkar begendi, izmir köfte vs." içeren bir liste olusturursaniz buna "yemek listesi" denir. isteyen, istedigi çorbayi, istedigi etli yemegi seçerek kendi ögününü olusturur.

  türkiye'de nedense bildigin yemek listesine "menu" adi yakistirilmis; bu da o kadar kaniksanmis ki insanlarin bu kelime ile ilgili tek sorunu "menü" mü, "mönü" mü seklinde okunmasi gerektigi olmus.
 • bursalı tazecik bir rock grubudur.
 • (bkz: #47524650)
 • it. menü.
 • ne satacağı bilinmeyen dükkan açınca bir menüm yoktu.
  mutfakta ilk pişen şey kendime yaptığım domates çorbasıydı.
  kendime hazırlar gibi hazırladığım kahvaltı eklendi sonra
  sonra bir oğlan annemin pilavını özledim dedi, aradım aldım annesinden tarifi, o pilavı yaptım.
  biri geldi yaa mercimek köfte yapsana dedi.
  açtım google çıkan 13 tariften mercimel köfte yaptım.
  çünkü ben kafemi karkış kıyamet şubat 13 cuma günü açtım.uğursuz olur açma dediler.ben onunla uğursuzluğa evet dedim.

  gittiğim cafelerde hep bi bardak soğuk süt isterim.dünyanın en zor şeyidir o süt o masaya hep geç gelir,hep ılık gelir ve hep yarım gelir.
  koca bardakla buzzz gibi soğuk süt ekledim menüye, yanınada çifte kavrulmuş petibör biskivi ile.

  bir tatlı ustası buldum.ekler yap dedim ama böyle küçük olsun şokum gibi dedim.bu fikrim çok saçma geldi ama yaptı.şirin ekler koyduk adını. şu an o eklerle suadiyede pek güzel iş yapıyorlar.

  açma börek yaptırdım.böreklerim hiç satılmadı.borcumu vermeye gittiğim gün börekçinin karısı biz kadınlar ev mantısı yapıyoruz istermisin dedi.aldım .ve üç yıl boyunca ( hiç abartı değil ) istanbulun en güzel mantısını sattım... mantıcı teyzeler atölye kurdular şu an fabrika gibi mantı üretiyolar.
  ben hep yoğurda az pekmez birazda ceviz koyup yerim ki en vazgeçilmezi oldu.
  gelirlerdi ve bana sen ne yediysen bugün onu istiyoruz derlerdi.
  üzeri bol maydonuz ve dereotlu sahanda yumurtam efsane oldu.
  sonra öğrenciler girdi mutfağa...
  her gün birinin yaptığı şeyler satıldı.
  alinin turtası
  emelin makarnası
  yusufun kuymağı
  ahmetin böreği
  dilanın brownisi
  ....
  ilk senenin ortasında hadi menü dedik.oturdum kraft kağıtlarına elimle 20 tane menü yazdım.ortasından renkli yün ipliklerle bağladım.menünün arasına serbest boş sayfalar bıraktım.canı sıkılan istediğini yazsın çizsin diye.boş sayfalar bir haftada ,genelde grafiti,karikatür ve resimlerle doldu.herkesin elle yazılmış menü o kadar hoşuna gitti ki bu sefer boş menü sayfalarını isteyend bağımsız verdik.bir sayfa menü yazan , diğer sayfaya istediğini yaptı.böylece kirlenen menü sayfalarını çok hızlı ve çok sık değiştirdik.20 tane menü vardı ve hepsi birbirinden farklıydı.bazen gelip menülerin arasında arkadaşlarının çizimlerini arayanlar oluyordu.

  klasik işletmecilerin menü diye geçtiği şey, benim için hayattı....kafemin en özel ruhuydu.

  ....o güzel dünyayı çok anlatmıyordum .ama galiba artık sadece onu anlatcam.
 • iskandinav mitolojisinde, menu ya da menulis, baltık ay tanrısıdır. güneşin, yeşil yılanların patronu olan tanrıça saule olduğuna inanılırdı.
  lettler ise yıldızların menü ile saule'nin çocukları olduğuna inanırdı.
  sabah yıldızı'nın suale ve şimşek tanrısı perkuno arasındaki bir yasak aşktan doğduğu söylenir. bu yüzden ay tanrısı utanç ve öfke içinde karısından ayrılır ve kendisi sadece geceleri ortaya çıkarken güneş tanrıçası da gün boyunca görülür.
 • meni (minu, menu): eski mısır'da seks tanrısı; amon'un bir diğer ismi.