• özgüvenden ziyade mantıklılıktır. gayet de yapılabilir.
  • (bkz: rialto köprüsü)

burayı gören bir yerde sakın yapmayın bunu. doldurdukları suyu geçin, oturduğunuz sandalyeden bile para alır bu venedikliler.
  • bursa’da fiyatları oldukça yüksek bir güneydoğu mutfağı restoranına yürüyorum. arkadaşlar orada beni bekliyorlar sürekli gittiğimiz bir yer. yaklaşık 800-1000 metre yolum kalmışken bir araba durdu. benden 7-8 yaş genç arkadaşlar bursa’da güzel et yenecek restaurant sordular. ben de yürüdüğüm yeri tarif ettim ben de oraya gidiyorum hatta dedim atladım arabaya arkayı üçledik. (corona falan yok tabi güzel yıllar. )gittik ben arkadaşlarımın yanına oturdum gençler kendi masalarına geçti. biz siparişleri verirken baktım gençler menüyü gördü fiyatları sordu kalkıp gittiler. onlarda o özgüven mi vardı, para mı yoktu bilemedim tabi. ama mahcup hissetmiştim. boş yere kendimi bıraktırdım çocuklara. valla 4 kişiydiler seve seve ısmarlardım yemeği ama o imkan da olmadı. yıllardır içimde bir uhdedir. kendimi borçlu hissediyorum.
  • gurur denen şey herzaman önde olmamalı. ki bu gurursuzluk değil.

milyoner olsam ve bana 20 liradan kahve iteleseler new york manzaralı bi yerde içmiyosam siktiri çeker giderim.

konu paradan ziyade biraz enayi gibi hissetmemek.

ha yanımda sevdiğimle mükemmel bir manzarada nezih bir yerde o kahveye 200 lirada veririm. kıçı kırık bi ara sokak kahvecisine değil.
  • defalarca yaptım, yaparım. hiç umrumda bile olmaz arkamdan ne diyecekleri / düşünecekleri.
  • adamlar kazık fiyatları menüye yazarken çekinmiyor siz mekandan kalkmaya mı çekiniyorsunuz.d
  • onlar sokmaya utanmıyor da biz mi utanalım
  • özgüven midir bilemem de utanacak bir şey göremediğim davranış. kalkarken ne oldu? diye soran garsona fiyatları pahalı bulduğumu da söylerim gayet. hiç de cimri biri değilimdir, hatta bonkörlüğümle de bilinirim ama fiyatları gereksiz bulduysam da geldik madem deyip oturacak kadar parasının hesabı bilmez de değilim. siz de yapabilirsiniz.
  • ara ara yaptığım eylem.. menü bakarım fiyatlar kazık olursa kalkarım. kalkıp gitmeyi bilmediğimiz için o fiyatlar kazık zaten.. günde 5 6 müşteri böyle kalksa o mekan o fiyatları nereye kadar tutacak bakalım
  • özgüvenle alakası olmayan durum. utanıp utanmama meselesidir.
hesabın var mı? giriş yap