şükela:  tümü | bugün soru sor
 • merhaba merhaba gençler, bu ara iyice gündem olması hasebiyle, bir zamanlar hayli içli dışlı olduğum menzil hakkında bir-iki kelam etme hakkını kendimde görüyorum. şeyh belledikleri adamı nasıl ilahlaştırdıklarını/taptıklarını gösterecem.

  menzil cemaati’nin minah adında, içerisi tıka basa küfür ve şirk dolu bir kitabı var. yahudiler için talmud ne ise, minah da, menzil cemaati için odur. bu minah denen kitaba en az kuran kadar itibar eder ve otorite sayarlar.

  bakın

  burada, tarikat mütlerinin, -gavs emrettiği taktirde- lat isimli puta secde etmeleri gerektiği söylenir. (lat, mekkeli müşriklerin allah'ın kızı olarak taptıkları putun adı)

  bakın buradaki mevzuyu düşünüp anlamaya çalışın. gavs müritlerine, müşriklerin putu olan lat'a secde edin dese, müritleri lat'a secde edecek. bu allah’ın dışında başkasını ilah edinmek değildir de nedir?

  bir de utanmadam bu söylemlerin “aslında orada öyke demek istemiyor” kalıbı ile müdafası yapılıyor. her şey açık, net, lamı cimi de yok: şeyh dediğin herif gelecek ve inandığını iddia ettiğin dinin en temel öğretisi olan tevhid inancına taban tabana zıt bir ritüeli yapmanı emredecek, yapacaksın ve sen hala müslümansın... samimiyetinden şüphem yok.

  "onlar, allah'dan başka bilginlerini ve rahiplerini de ilah edindiler..." (tevbe 31)

  minah adlı kitabın bir başka bölümü, bakın

  açıklıyorum... menzil tarikatı’ndan iki alim konuşuyor. biri diğerine: "eğer şeyh sana namaz kılma derse ne yaparsın?" diğeri: "şeyhin emrine içim buruk bir şekilde de olsa uyarım." soruyu soran alim tekrar: "ben gönlüm hoş bir şekilde uyup namazı terk ederim.”

  allah'a isyan pahasına, şeyhe itaat...

  bakın ciddi ciddi kitapta geçen bu söylemleri savunan insanları gördüm ben. "şeyh diyorsa vardır bildiği" diyenleri gördüm. "şeyhin her sözü benim için kanun gibidir" diyenleri gördüm.

  bir amcanın şu sözüne şahit olmuştum: ''oralara gitmek herkese nasip olmaz, o yüzden kıymetini bilin ve sakın ola ki asla şeyhinizin söylediklerine uymamazlık yapmayın, ne diyorsa harfiyyen uyun, sakın kafanızda yorum yapmayın, acaba doğru mu diye düşünmeyin bu şeytandandır bilesiniz, gözü kapalı bir şekilde şeyhinizin talimatlarına uyun.''

  amca özet olarak şunu söylüyor: “kendini şeyh dediğin adama teslim edip beynini çöpe at emi evladım?” ama hacı amca, aklını işletmeyenin akibeti kuran'da yazar, muhattabı olmaktan korkarım.

  “allah, pisliği, aklını kullanmayanların üzerine yağdırır.” (yunus 100)

  birini “rab” edinmek için ona “rab” adını vermek şart değil. onun emirlerini taparcasına yerine getirmek, haramı helal, helali haram kılsa dahi söylediklerini yapmak, o kişiyi “rab” edinmek demektir. bu tip tarikatlar, mevlana'nın mesnevi'deki deyimiyle, "allah'ın çocukları olan veliler"e koşulsuz ve sorgusuz itaati emreder...

  mevlana’nın mevzu bahis beyitleri için sizi şöyle alayım. mesnevi, cilt 3, sf 75-80, beyit 7-8, bakın

  evet, mevlana, meryem suresi 90 ve 91. ayetlere rağmen, velilerin, allah’ın çocukları olduğu iddiasında bulunur.

  “rahman’a çocuk isnat etmelerinden dolayı neredeyse gökler parçalanacak, yer yarılacak, dağlar yıkılıp dökülecekti!” (meryem 90, 91)

  ve tabiki, allah’ın çocuğu/avladı olduğuna inandığı bir şeyhe iman eden bir müridin, şeyhi için yapmayacağı şey yoktur...

  kastım tam olarak bu, midesi kaldırmayacak arkadaşlar izlemesin, altta özet geçecem, bakın

  videoda konuşan herifin adı fevzeddin erol. menzil cemaatinin önde gelen
  -sözde- hocalarından. ayrıca gavsın yakın akrabası, amca ya da hala çocuğu falan olabilir, emin değilim.

  herif "gavs'a ve çocuklarına, yeğenlerine köle olmak üzerimize farzdır." diyor.

  bizde diyoruz ki: "iyyâke na'budü ve iyyâke neste'în/yalnız allah'a kulluk eder ve yalnız allah'dan medet umarız.” (fatiha 5)

  neyse, devam edelim. şuraya ve şuraya bakın

  bu fotoğraflarda ise tamamen bir pagan örneği olan "tevbe alma"yı görüyorsunuz. söylüyorum: bu adamların yaptıklarıda şirk değilse, hiç bir şey şirk değildir. bu tarz tarikatlarda, bu tarz sülük tıynetli, beleş cennetçi, kolay yoldan motor sıfırlama teknikleri hayli yaygındır. şu şeyhden tevbe alma mevzusunun islam’da yeri olup olmadığını tartışmak bile vakit kaybı, sadece şu ayetler ile cevap vereyim:

  "hiçbir günahkâr, bir başkasının günahını yüklenmez. yükü ağır gelen, onu taşımaya çağırsa bile, kendisinden hiçbir şey yüklenilmez. akraba bile olsa..." (fatır 18)

  "allah'dan başka günahları kim bağışlayabilir?"
  (ali imran 135)

  zümer surasinin 3. ayetini okumayan beyin böyle sömürülür işte:

  "gözünüzü açıp kendinize gelin! hâlis din yalnız allah'ındır. o'nu bırakıp kendilerine bir takım dostlar edinenler: 'onlara, bizi sadece allah'a yaklaştırsınlar diye kulluk ediyoruz' derler..." (zümer 3)

  bu cemaatin küfür ve şirk örneklerini buraya yazmakla bitiremem lakin hem midem kaldırmıyor, hem üşendim, hem de luzumsuz yere yazının hacmi artmasın. anlamak isteyene ve akledene bu kadarı kâfi.

  şimdi üzerime çullanacakalar. vahabi diye yafta çekecekler falan, neyse. bir şey demek istiyorum ama, neden normalde ahmet-mehmet söylese, “olur mu öyle şey, sus bre kafir” diyecekleri sözü gavsları zikredince, “ya vardır kerameti, biz anlamıyoruzdur” oluyor. söyliyeyim: bağzı insanlar çocukluklarından beri kendisine öğretilen veya yıllardır doğru olduğunu zannettiği saçmalıkları allah’ın indirdiklerinin üstünde tutar, putlarını kuramaz. böyle olmasını ister, ben böyle inanmaya devam eder. tıpkı 600’lü yıllarda mekke’li müşriklerin yaptıkları gibi. onlar da allah’a inanmalarına rağmen, hiçbir delili olmayan inançlarını, o gelenek dinlerini büyük bir imanla savundular. günümüzdeki menzil ve türevi tarikatların müritleri de aynı böyle işte. andım olsun bu tipler, hindistan’da doğsa aynı hararetle hinduizmin savunuculuğunu yapacaklardı, ineğe tapacaklardı.

  şükür, şu girmek için beynini ve aklını çıkarıp atman gereken şirk yuvası kavimden elimi eteğimi çekip çıktım. beni, “neredeyim ve ne yapıyorum lan ” diyerek sorgulamaya iten faktörlerden bir kaçı: gavsın ucu bucağı görünmeneyen tarlaları, bağları, bahçeleri; sayısız ticari dükkanı; 60-70 yaşında koca koca adamların, sırf gavsın torunu diye 12 yaşındaki bebelerin ellerini öpmeleri; yine bacak kadar torunlarının altında son model bmw ve audi’lerin olması; toplanıp namaz kıldıkları mescidin/camiinin leş gibi kokması; gavs dedikleri herifin namazda fatiha’yı dahi okuyamaması/okurken bir dünya mahrec ve tecvid hatası yapması; namaz secdesi gibi, müritlerin gavslarına secde etmesi; yine bazı müritlerin, gavslarına bakarken anlamsız çığlıklar atması ve şu iki ayet:

  “onların, onlara yardım etmeye gücü yetmez. aksine, onlar, onalrın askerleri/hizmetlarları gibidirler.” (yasin 35)

  “...aldatıcılar da, sizi allah ile aldatmasınlar.” (fatır 5)

  twitter hesabım: https://mobile.twitter.com/mudarenes
 • kula kulluk edip bir insanoğluna taptığınız, islam'ın özünden uzaklaştığınız için dilerim ki mevla sizi bu yüzden hesaba çeker.

  sanmıyorum ama umarım bir gün hacıdan, hocadan, şeyhden, pirden, efendiden hayır gelmediğini anlarsınız ve bu sapkınlıktan vazgeçersiniz.
  "ne halt yedik lan biz?" deyip döt olursunuz.
 • ortadoğuda tüm kesimlerin(%90+) yapmakta beis görmediği sıradan tutum

  (bkz: lidere tapınan toplumlar)
  (bkz: politik psikoloji/#75802121)
 • (bkz: mal olmak)
 • adam azrail'e el ense çekmiş. sana mı tapacaktık? arabasının peşinden koşup mazot-u şerifini koklama fırsatım oldu tanrıma şükür.
 • (bkz: sikkofield) sen misin ?

  aynısı değil mi ?
 • bana bir mudara girisi favlatan içerik.

  bunun gibi bilgilerin yaygınlaştırılması gerekir. bilgisi olanlar lütfen yazılarını kısa tutmasınlar. kuran'dan ayetlerle de desteklesinler.
 • şimdi din adına yapılan birtakım yanlış uygulamalar üzerinden ehl-i sünnet ve'l-cemaat alimlerinin ittifaken hal ilmi olarak tasdik ettikleri tasavvuf ve kurumlarına dair birtakım hakikaten bilgi ve anlayış yoksunu kafalardan çıkmakta olan işin kabuğundan ve inceliklerinden yoksun yorumlarla sık sık karşılaşır olduk.

  konulara tam olarak, hakkıyla vakıf olmadan yorum yapmak pek doğru bir şey değil. salt akılcılık bize önce "gelenek" olarak çok yanlış bir şekilde tabir edilmeye başlanan inancın hayata yansımalarını reddettiriyor, sonra da inancın kendisinden uzaklaştırıyor.

  ister sözüm ona demek zorundayım günümüzün hem çok zeki olmayan, hem de pek çalışmayan ilahiyatçıları olsun (istisnaları tenzih ederim ama genel durum bu, en dangalaklarımız ilahiyatçı oluıyor ki bilim din ekseninde saçmalamaları için bu konularda konuşan bir iki popüler sözüm ona din-bilimci cahile bakabilirsiniz, aşağıdaki programda da var bunlardan bir tane kibir budalası), gerek bu konulara amatör araştırma ruhu ile yaklaşan arkadaşlarımız olsun, sonuçta ortaya ya islam'la alakası olmayan yeni bir din anlayışı çıkıyor ya da kişi tamamen dinden çıkıyor. bu süreci aslında takip etmek kolay. spektrumun sonuna gelmiş eliaçığı, sünnet hakkındaki saçmalamaları ile orta aşamaya terfi(!) eden sözde islamoğlunu ve daha yolun başındaki dünürü pozitif bilimlerin kara cahili mehmet okuyanı izleyin zaman içerisinde bakalım ne olacak, nereye gidecekler. ha taslaman maslaman dorman şarlatan girmiyorum. biraz aklı olan, bakın akıl diyorum, bunlara zaten takılmaz, takılamaz.

  konuyla ilgili olarak geçen ayki bir programda mahmut erol kılıç'ın söyledikleri önemli.

  cnn türk programı