• goethe'nin eserinde, faust'un ani bir aşkla severek sahip olmak istediği küçük yaştaki iffetli kız margarete (gretchen)'in ağzından en iyi şekilde tarif edilen karakter:

" yanında duran o adama karşı, ruhumun derinliklerinden gelen bir tiksinti var...onun karşısında gizli bir korku duyuyorum. bana kalırsa sinsinin biri o...alay eder gibi bakıyor...alnında yazılı gibidir onun kimseyi sevemeyeceği...ne zaman bize yaklaşsa, yok olacağını düşünüyorum sana sevgimin. dahası o burada olunca dua bile edemiyorum. kemiriyor yüreğimi."

lakin, mephistopheles te durumun farkındadır ve faust'a çıkışıverir:

"ey düşlere kapılmış duygusal sarsak. birisi burnundan tutmuş sürüklüyor seni...insanın içini okuyor bu becerikli kız. sanırım şeytan olduğumu bile seziyor..."
  • alman folklorunda yer alan bir iblistir. edebiyat alanında faust efsanesindeki iblisin adı olduğu için yaygın tanınan bir karakterdir. faust sonrası, diğer edebi eserlerde 'şeytan'ın stok karakter versiyonu olarak yer almıştır.

aynı zamanda mephistophilus, mephistophilis, mephostopheles diye de bilinir.

tarihsel süreçte mephistopheles'e dair çeşitli efsaneler ortaya çıkmıştır. hristiyan mistisizmiyle ilgili bazı incil dışı yazınlara ve 17. yüzyılda yazılmış ilgili eserlere göre, mephistophiles zamanın başlangıcında tanrı'ya karşı çıkan isyan sırasında lucifer'e katılan ilk kişiydi. isyancı melekler cennetten sürüldüğünde, lucifer'den sonra düşen ikinci kişi mephistophiles olmuştur. sadakati karşılığında lucifer ona güç vermiş ve ikinci komutanı tayin etmiştir.

bir başka inanışa göre mephistopheles evrenin yaratılmasında tanrı'ya yardım eden bir varlıkti. orca balinalarının, fokların ve diğer birkaç okyanus memelisinin tasarımında genellikle cerenus adında bir arkadaşıyla birlikte çalıştığı bilinmektedir. cerenus özellikle yunusları yaratmasıyla bilinir. sonunda mephistophiles, insanlara karşı duyduğu nefret ve haset nedeniyle lucifer'in saflarına katılmıştır.
  • goethe'nin iblisi.

faust adlı eserinde bu karakteri tanrıya şu deyişle çıkıştırır:

“biraz daha iyi yaşayacaktı,
    vermemiş olsaydın ona gök ışığından bir parıltı
    o buna akıl diyor ve sadece
    her hayvandan daha hayvanca yaşamak için kullanıyor.”

ben şimdi şeytanla aynı fikre girmiş olsam
    acaba günahısı nedir
  • geçen yüzyılda yaşamış fransız katolik üniversitesi profesörü jean calvet, kitabının faust bölümünde, mephistopheles’i şöyle tanımlar; “ şeytan değildir, şeytan'ın bir elçisi, o, şeytan'ın güvenini kazanmış bir memurdur. mukadderatı elinde tutan kötü ruhtur. aşağı içgüdülerimizin, ne olduğu belirsiz arzularımızın şahididir. onlara elle tutulur bir vücut veren, onların gerçekleşmelerine çalışan odur; alt şuradaki (bilinçdışı) hayatımızın tanığıdır, bizi tehlikeye koyan her şeyi aydınlığa o çıkarır, bizi kendimize o ifşa eder.” (sf.76-77)

bknz: jean calvet, “hamlet, don kişot, faust” (çev. suut kemal yetkin), remzi kitabevi, istanbul, 1965,100s.
  • trans siberian orchestranın 2000 çıkışlı beethovens last night albümünün 5. parçasıdır.

son dakikalarını yaşadığını ve son eseri 10. senfoniyi bitiremeden öleceğini öğrenen beethoven'a görünen şeytan, maestro'ya ruhu karşılığında müziğini feda etmesini öngören bir anlaşma sunar...

mephistopheles'i jon oliva seslendirmektedir.

all of your life now
    you have denied
    there'd be a time
    when you'd ever die
    still it's been rumored this thing must be

why is it then that you act surprised
    when i appear now to be your guide
    why do you hesitate to follow me

see it rising
    stare and wonder
    hear it beckon
    you to dance

feel it hold you
    take you under
    i'm your god of second chance

and now you claim you are not prepared
    so much to do you cannot be spared
    still your entreaties death will not hear

the graveyard is filled with important men
    who could not be spared but were in the end
    and so i whisper now in your ear

see it rising
    stare and wonder
    hear it beckon
    you to dance

feel it hold you
    take you under
    i'm your god of second chance

domine! domine!
    domine! domine!
    o domine! o domine!
    o domine! o domine!
  • kötülüğü yıkım içgüdüsü ile özdeşleştiren (bkz: goethe) nin bunu ağzından anlattığı karakteri.

"çünkü ortaya çıkan ne varsa,
    layıktır yok olup gitmeye.
    yani sizin günah,
    yıkım, kısacası kötü dediğiniz asıl işimdir benim."
  • hristiyanlığın ilk yayıldığı dönemdeki incil'de yer alan şeytandır. normalde incil'de adına rastlanmaz. ama lucifer'in sağ kolu olarak, tanrı'ya karşı gelip lucifer'le bir olan ilk şeytandır. yaygın adı da mephisto'dur.
  • "hep yadsiyan o ruhum ben."
  • deicideın aynı isimli albümünden bir parça

invective death, from the hand
    to write the book of evil
    terminus of the overture
    recite the role of power

schizophrenic reflex, vesicate, mutlate
    refuse the force on which you die
    myrmidon of goethe
    abortion of angels that flee for their lives
    animated onslaugh, expectorated discharge
    elegy of evil, visions of light for thou has forgotten

adulation scripture, dominate, terminate
    fascist author of gods
    drubbing of his light fears
    bring forth the atheist, sent to inseminate
    aggtavated blasphmere, insurrected one to tell
    power through defile
    mephisto is coming to claim me for hell

satan.
    take me mephistopheles
    insurrect the shield of satan
    grant me immortality
    to rise
  • baator'un 8. katı caniada ikamet eden arch-devildır kendisi. asmodeustan sonra, yaşamakta olan en güçlü devildır ve en kısa sürede bir alt kata** taşınma planları yapmakta alemin kralı olmak istemektedir. kendisi hordes of the underdark adlı oyunda da karşımıza çıkmakta genç maceracılara selam etmektedir. severek izliyoruz.
hesabın var mı? giriş yap