şükela:  tümü | bugün
  • bir ermeni olarak hocalı katliamı için özür dilemeden önce, hakkında özür dilenmesini istediğimdir.
  • google'da doğrudan sonuca ulaşmak için "maragha genocide" diye aratınca aşağıdaki sonuca ulaştığım katliam(!?!?).

ipucu: aramayı sadece türkçe dilinde yap. arama yapacağınız dili tercihler ile seçebilirsiniz.

"maragha genocide" için hiçbir sonuç bulunamadı.

maragha genocide için sonuçlar (tırnak işareti olmadan)

bu arada tırnaksız çıkan sonuçlarda 1 adet fransızca kaynak, birkaç adet rusça kaynak, bazı bazıda ermeni kokenli kaynaklar var.

buradan sevgili ermenilere (türk olan, olmayan hepsine) sesleniyorum, lütfen götünüzden katliam sıkmadan önce google'da aratın. en azından gelen ilk sayfalarda ele avuca gelen birkaç site olsun. karşımıza hiçbir sonuç alınamadı falan tarzı ibareler çıkmasın.

(bkz:#14840605)
    entariler kendi içinde tutarlı olmalı bence. kesin yargı bildiren cümleler ile olasılık bildiren*cümleleri aynı entaride yazarsak sonuç rengarenk* bir entari olur.

edit: duch von souch'a teşekkürler. massacre olarak aratınca en azından google sonuç buluyor. tamamen benim dikkatsizliğim ve ingilizce eksikliğim.

edit2: bu entryi silmek yerine yaptığım hatayı kabul ederek bırakıyorum. bana da ders olsun. bugün kutsal bilgi kaynağından sinirle hareket etmemeyi öğrendim çünkü. evet arkadaşlar "maraghar massacre" yazınca olanlar hakkında kaynak çıkıyor. o haleti rhiye ile atladığım bu husus konusunda beni kibarca uyaran dopermen'a teşekkürler. sivillerin öldürülmesini onayladığımı zanneden zihniyeti ise allah'a havale ettim.
  • belli ki iki taraftan da kayiplar verilmis, savas donemi sartlarinda degerlendirilmesi gerekiyor, mukateledir mukatele. ayrica bir ermeni olarak ben de feyerabend'e katiliyorum: turkler hocali'dan sonraki bu katliam icin ozur dilemedikce hocali'dan ozur dilenmemesi gerektigi de kesindir. niye? cunku ermeni soykirimi icin turklerin ozur dilemesi icin once ermenilerin hocali'dan dolayi ozur dilemesi gerekiyordu. bu isler boyledir. en son yapan ozur diler. tarihciler karsilikli tartisip ozur dilessinler. bizi karistirmasinlar, besbelli tarihcilerin isi bu.
  • karabağ savaşı sırasında yaşanan katliamdır. bu katliamın yaşanmasını oluşturan süreç ise şudur:

1988 yılında ermenistan sovyet cumhuriyeti ülkede yaşayan azerileri göç ettirmek kararını alıyor ve ocak ayından 1989 senesine kadar 220 000 azeri yaşadıkları yerlerden zorunlu olarak göç ettiriliyor. göç sırasında ölenler ve yaralananlar oluyor.

ermenistan ssc dağlık karabağ’ın ermenistana birleştirilmesi kararını kabul ediyor.

bunun üzerine 27 şubat 1988 senesinde azerbaycan’ın sumgayıt bölgesinde yaşayan ermenilere saldırı başlıyor. saldırıda 30 ermeni katlediliyor. görgü tanıkları 200 kişi olduğunu söylüyor.

1988 senesi kasım ayında ermenistan’ın kugark ilinde 15 kişi canlı canlı yandırılarak toplamda 21 azerbaycanlı öldürülüyor.

yine kasım 1988’de azerbaycan’ın gence şehrinde yaşayan ermeniler göç ettiriliyor.

13 ocak 1990 senesinde bakü’de 48 ermeni öldürülüyor.

19 ocak 1990 senesinde olaylara müdahile etmek amacıyla rus ordusu bakü’ye giriyor ve 137 azeri öldürülüyor.

26 şubat 1992 senesinde ermeniler hocalı’ya saldırıyor ve 63 çocuk, 106 kadın toplamda 613, rehin alınanlarla beraber 1300’e yakın azeriyi başları kesilerek gözleri çıkarılarak derisi yüzülerek katlediyor.

8 nisan 1992 senesinde ermeniler ağdaban’a saldırıyor ve burada yaşayan 67 kişiyi öldürüyor, 17 kişiyi canlı canlı yakıyorlar.

10 nisan 1992 senesinde azeri askerleri maraga’ya saldırıyor, 45 kişi başları kesilerek öldürülüyor, 100 kişi rehin alınıyor.

bu katliamdan sonraki süreç ise böyle devam eder;

azerbaycan topraklarında rus ordusu ile beraber ermeni işgali başlar :
    xocavend aralık 1991
    şuşa 8 mayıs 1992
    laçin 17 mayıs 1992
    kelbecer 3 nisan 1993
    ağdam 23 temmuz 1993
    cebrayıl 18 ağustos 1993
    füzuli 23 ağustos 1993
    qubadlı 31 ağustos 1993
    zengilan 30 ekim 1993

bu işgaller sırasında 20 000 den fazla azerbaycanlı öldürülmüş, 4868 kişi kaybolmuştur.

not: bir azeri olarak kimin kimden özür dilemesi gerektiği zerre sikimde değil. birilerini savunmak için neredeyse domalma pozisyonuna gidilecek.

karabağda yaşananları orada yaşayanlar, o savaşı görenler bilir, ben bilirim. kimden özür diliyorsunuz lan? ölenlerden mi, öldürenlerden mi? yoksa hiç farketmez değil mi, önemli olan vicdanınız rahatlasın.

klavye başından hümanizm dağıtmak kolay.

bi siktirin gidin ya