şükela:  tümü | bugün
 • memlekette haberciligin, rating kaygisinin düstügü rezil ve sefil durumu gözler önüne seren, son zamanlarda gittikce artmaya baslayan ve beni sinirden sinire sokan durum. cogunlukla soru seklinde. ulan soru seklinde haber basligi mi olur dingil! haber basligi dedigin, dünyanin her medeni ülkesinde, bilgi vermeye yönelik olur, merak uyandirmaya degil. mesela izmir'de deprem mi oldu, baslik olsa olsa su olur: "izmir'de 4 siddetinde deprem".

  simdi atv, show haber, vs vs,

  "izmir'de neler oldu!!!! az sonra!"
  "siradaki haber: deprem nerede oldu? "

  amaci bilgi verip merak gidermek degil, tam tersine daha da meraklandirmak amacli basliklar. neden? biraz daha bekle de bizi seyretmeye devam et diye.

  ayni sey web sayfalarinda da gecerli:

  milliyet web:
  "bu kez öldürdü!" kim, ne belli degil. tikla ögren.
  "dalgalanmalardan korkmuyoruz" kim korkmuyor, belli degil, tikla ögren.

  hele aksam gazetesi, iyice allahlik:

  "ab taahhütlerini yerine g..."
  "türkiye avrupanin en yok..."
  "koc toplulugu londra'da ya..."

  ulan böyle baslik mi olur! öyle bir yerinde kesmis ki meraktan geberip habere tiklayacaksin, sayfa bir fazla hit almis olacak.

  sinirlendim yine sabah sabah.
 • insanları yanlış yönlendiren başlıklardır. hadi ya deyip tıkladığında geçen bir iki saniyene üzülüyorsun. merakınıza yenilip aşağıdakileri tıklamayın örnek olsun diye koydum. herkesin bildiği biri/bir şey hakkındaymış gibi duran bu haberlere tıklayınca tamamen ilgisiz bir konuda haber okuyorsunuz.
  başbakan siyaseti bırakıyor: büyük okyanus’un güneyindeki ada ülkesi papua yeni gine’nin başbakanı michael somare, sağlık sorunları nedeniyle siyaseti bırakıyor.
  trabzonspor ligden çekiliyor!: bugün yapılan görüşmeler sonrasında bordo-mavili kulübün basketbol takımının ligden çekilmesine karar verildi.
  türk futbolunun köklü kulübü kapanıyor: 4 büyüklerden biri sanıyorsunuz ama malatyaspormuş.
 • bir çoğu milliyet internet ve mynet haber sitelerinde yer alan başlıklardır.

  nasıl öldükleri belli oldu http://gundem.milliyet.com.tr/…/1563568/default.htm
 • futbolda transfer döneminde sıklıkla gördüğümüz aldatarak daha çok okunma amacı taşıyan haberlerdir. başlıkta galatasaray'dan flaş transfer yazar, tıklar bakarsınız voleybol takımının transferi çıkar.
 • bu konuda hurriyet in internet sitesinin de es geçilmemesi gerekir. tıklayıp içeriğine bakınca tırışkadan bir olay çıkıyor ve insan aptal yerine konmuş hissediyor. işin acı tarafı şehit haberleri, trafik kazaları gibi ciddi olayların da böyle dandik olaylarla yanyana durması.
 • vatan gazetesinin bugün okuyucularını aptal yerine koyduğu en adice örneklerinden birini gösterdiği habercilik türü. (bkz: http://haber.gazetevatan.com/…landi/498939/30/dünya)

  haber başlığı: sıcak gelişme, bush tutuklandı.
  haber içeriği: cayman adaları’nın başbakanı mckeeva bush yolsuzluk ve usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.

  son zamanlarda tüm gazeteler bu tür haberlere yöneliyor, bu tür başlıklar tüm haberler içinde daha fazla görülmeye başlandı. gazeteler, bir yere tıklansın da ne olursa olsun diyorlar. gazetelerimiz her devirde olduğu gibi internet çağında da iğrenç bir şekilde düzene uyuyor.