şükela:  tümü | bugün
  • gazeteci murat yetkin'in yeni çıkan dikkat çekici kitabı. kitapta, ilk bakışta komplo teorisi gibi algılanan siyasi gerçekler ve olaylara yer verilmiş. kitabın kartonet yazısı ise şöyle;

"sır tek kişiliktir. mahrem iki kişi arasındadır. üç kişi kalabalıktır. kural budur."

karanlıklar prensi, çöl kraliçesi, çiçero... bu isimler roman kahramanları değil... casusluk romanlarına taş çıkartacak entrikaların ve maceraların gerçek kişileri. türkiye'yi mesken tutan gizli servislerin kanlı hesaplaşmalarından kgb'nin atom bombası sırlarının çalınmasına, kıbrıs'ta türk ve yunan derin devletlerinin çatışmasından 6-7 eylül olaylarına, asala'dan 12 eylül darbesinde abd'nin rolüne ve günümüzde ülkeleri çöküşe götüren ekonomi operasyonlarına dek binbir suratlı casusların dünyanın kaderiyle oynadığı, hayret verici, nefes kesici ama hepsi rahatsız edecek denli gerçek öyküler.

usta gazeteci murat yetkin, meraklısı için entrikalar kitabı'nda uluslararası entrikaların ya hedefi ya sahnesi ya da aktörü olan türkiye'den bakıp 10 olayın perde arkasını ankara'nın siyaset ve diplomasi koridorlarında biriktirilen notlar ve belgelerle, şimdiye dek bir arada okumadığınız ayrıntılarla anlatıyor. dünya siyasetini bu kez "katil kim?" sorusunun cevaplanamadığı, okurun sonsuz bir merak duygusu ve bitmek bilmez zihin oyunlarıyla baş başa kaldığı bir casusluk romanı tadında okuyacaksınız.

"sabah saat 10 sıralarıydı. etrafta pek kimse yoktu.o sırada italyan büyükelçiliği giriş kapısından 100 metre kadar aşağıda, atatürk bulvarı 114 numaradaki alman büyükelçiliği'nin kapısından çıkan iyi giyimli bir çift de bulvardan yukarı doğru yürümeye başlamış, karşıya geçmeye hazırlanıyordu. taksi şoförünü savan paketli adam da büyükelçilik tarafına doğru karşıya geçmeye başlamıştı.paketli adam çifte doğru yaklaşırken ortalık büyük bir patlamayla sarsıldı. patlayan, adamın elindeki paketti; kendisi de paketle birlikte paramparça olmuştu. kaldırımın karşısındaki çift, patlamanın şiddetiyle yere savruldu. liberali yardımlarına koştu. adamın kulağından kan sızıyordu. yanındaki kadın, eşi olduğu sonradan anlaşılacaktı, sarsılmıştı ama yaralı değldi."

http://www.dogankitap.com.tr/…ntrikalar kitabı-2442
  • kitabı bu akşam bitirdim. türk ve dünya casusluk tarihi, uluslararası ilişkiler, bugüne kadar aydınlatılamamış hadiseler ve tarihi değiştiren kişiler, olaylar ile ilgili daha önce duymadığım, okumadığım birçok bilgi içeriyor. konu itibari ile ve araştırmacı gazetecilik adına gayet başarılı. tebrik ediyorum.
    lakin, kitabın editoryal kısmında ve redaksiyon konusunda ciddi problemler var. başı sonu belli olmayan devrik cümleler, imla hataları, dil kullanımındaki bariz yanlışlıklar... okurken insanı yoruyor açıkçası. ciddi tashih sorunu gözlemledim.
    bunun yanısıra, pearl harbor saldırısının tarihi sayfa 13'te 7 haziran olarak belirtilirken, sayfa 55'te 7 aralık olarak yazılmış mesela. bunun gibi bir çok örnek var. böylesine önemli bilgiler içeren bir eser yayına hazırlanırken daha dikkatli olunmalı diye düşünüyorum.
  • 20. yüzyıl istihbarat tarihi ve önemli casusları anlatan inanılmaz kitap.

kitabi okudukça ülkemizin sadece coğrafi konumunun bile ne denli oyunlara sahne, planlara hedef olduğunu görebiliyoruz.

her sayfasını çevirirken acaba şimdi neler olacak diye düşünüyorum
  • kısa bölümler halinde yazılması, günümüzde sıklıkla atıf yapılan olayları tarihsel perspektiften ele alması ve ara bilgilendirme bölümleriyle gayet akıcı ve kolay okunabilir bir eser.

yalnız (bkz: #71499007) numaralı entryde değinildiği gibi redaksiyon konusunda ve editoryal kısımda sıkıntılar mevcut. örnek vermek gerekirse ingiliz istihbarat servisi mi6 kitap boyunca m16 olarak geçiyor; normandiya çıkarmasıyla(1944) eş zamanlı olarak başlayan sovyet saldırısının ismi bagration harekatıyken, kitapta kursk savaşı (1943) olarak yer alıyor...
  • benim gibi casusluk hikayelerini seven biriyseniz çok büyük bir keyfile okuyacağınız kitaptır.

murat yetkin gerçekten harika bir çalışma yapmış. kitap oldukça akıcı ve bilgilendirici kitaptan o kadar büyük bir keyif almaya başladım ki dedim ben bunu böyle kuru kuruya harcamayayım indirdim bir iki casusluk filmlerinden gerilim müziklerini kitabı okurken bir yandan müziğimi de dinleyerek içindeki heyecanı tavan seviyeye çıkarttım.

uzun zamandır okuduğum en sürükleyici kitap bitmese keşke diyorum.
  • kitap hakkında türkçe bir tanıtım yazısı - http://www.hurriyet.com.tr/…u-degil-gercek-40616094
  • hakkında bu kadar az entry girildiğini görünce şaşırdığım, murat yetkin'in bir solukta okunan leziz kitabı. geçmişte, türkiye'nin de bir şekilde etkilendiği veya içinde olduğu istihbarat savaşlarının, dönemin siyasi arka planını da objektif bir biçimde anlatarak, anlatıldığı kitap. oldukça enteresan ve şaşırtıcı şeyler var. tek garibime gidense; sen git sayfalarca soğuk savaş döneminde yaşanan istihbarat savaşlarını, diplomatik manevraları anlat, bir kere bile henry kissinger'dan bahsetme.