şükela:  tümü | bugün
  • çok basit bir matematikle ortaya çıkan gerçek. yüzde 50 + 1 almak gerektiği için meral akşenerin apaçık bir şekilde cumhur(başkanı) olacağı göz önünde.

fransa'da:

macron yüzde 24.01.

le pen yüzde 21.30

fillon yüzde 20.01

luc melenchon yüzde 19.58

ikinci turda ne oldu?

macron yüzde 61.7 ile cumhurbaşkanı oldu.

gelelim türkiye'ye.

referandumda evet verenler direkt olarak bir kanat olarak değerlendirilirse ki cumhurbaşkanımız tayyip bey aday olacağına göre bu kanattan elde edilecek oy
    %51. 41

ancak bu oylama yönetimden bağımsız bir şekilde tezahür ediyor. yani gündelik sıkıntıların ya da ekonomik dönüşümünün ya da artan enflasyonun bir etkisinin çok fazla olmadığı güdümsüz bir tayyip erdoğanı seviyor musun sevmiyor musun sonucu idi.

şimdi cumhurbaşkanlığı seçiminde yüklenilebildiği kadar iyi partiye yüklenilirse, batıdaki chp seçmeni milletvekilinde chp, başkanlıkta meral ablayı desteklerse ortaya şu sonuç çıkıyor.

ilk tur.

tayyip erdoğan yüzde 44

meral abla yüzde 23

kılıçdaroğlu yüzde 20

osman baydemir (sallıyorum) yüzde 10

perinçek 3

ikinci tur.

meral abla öz oyu 23 + chp seçmeni 20 + hdp seçmeni 6 + perinçek 3 = yüzde 52

tayyip erdoğan yüzde 48.

eyyorlamam bu kadar.

edit: hahahahha hdpliler erdoğana verir merale vermez diyenler olmuş. yav ben o vermeyecek payı çıkarttım zaten. sana şimdi bir sır vereyim. ben 7 haziran ve 1 kasımda hdp'ye verdim. meral'e de veririm. her neyse başlık altında mhplilerin titremesini görebilirsiniz :) iyi seyirler.
  • bence bu hesaplamalarda gözden kaçan bir şey de kadın seçmen sayısı.

son seçimde kadın seçmen sayısı, erkek seçmen sayısının üzerindeydi. ilginç şeyler olabilir.
  • hdpliler erdoğan'a verir meral akşener'e oy vermez.
  • kürtler toplanıp saraya gider bizi döve sik diye yalvarır koşa koşa oy verir ama genede meral'e oy vermez. çünkü kürt olmaz s2cine aşık olan bir salak olmayı gerektirir.

sonra bizi eziyorlar bizi eziyorlar.
  • güldüren tespit. seçilirse ilginç olur ve daha chp'nin adayı belli değil bu sebeple gerçeklikle alakası yok. **

neyse konumuza dönelim. ilginç olan nedir diyeceksiniz;

fransa ile türkiye'nin karşılaştırılması. bir kere marine le pen'in seçilmeme sebebine gelelim;

fransızların aşırı sağ'a karşı saçma sapan bir antipatisi var ve bu yüzden ikinci turda hasta yatağından eski cumhurbaşkanı jacques chirac kalkıp gelse gene marine le pen kaybederdi.

françois fillon ise eşine maaş bağladığı için ilk turdan elendi. oylar marine le pen'e gitti. türkiye'de ne skandallar oluyor adamlar gitmiyor. böyle bir skandal olsa dahi gitmezler. eşine maaş bağlasalar bizimkiler yani akape seçmeni ''helal olsun, kıskanıyorlar'' derler.

ayrıca meral akşenerde bir emmanuel macron değil. olsa olsa fransız merkez sağ'dan eski cumhurbaşkanı nicolas sarkozy ve 2017 ilk turunda kaybeden françois fillonkarışımı. macron ise bildiğin fransa'nın donald trump'ı, erdoğan değil.

marine le pen'in ilk ve ikinci turda aldığı oylar da ulusal cephe yani aşırı sağcılar için bir rekordur. fransa sağ ve sol diye ilk kez bu denli ayrılmıştır. macron'da eski solcu, bankacı ve tipik bir liboştur.

fransa ile türkiye'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerini karşılaştırmakta abesle iştigaldir. yapmayınız.

ayrıca yukarıda söylenmiş bende tekrarlıyayım, hdp'liler asla ve asla meral akşener'e oy vermez. gidip oy dahi kullanmazlar. chp'lilerin ise yarısı belki oy verir belki vermez. gene maalesef erdoğan seçilir. gerçi chp'nin adayı da önemli tabi, burada kilit soru; ikinci tura chp'nin adayı çıkarsa, sağcılardan destek gelir mi? işte o zaman çarşı karışır, belki de karışmaz gençler, ileride göreceğiz. kısmet bu işler.
  • hdplilerin cogunun tayyip'e oy verecegi icin gecerli olmayan formul.

7 haziran ile 5 kasim arasinda hdp'den akp'ye kayan oylari cabuk unuttuk sanirim.
  • ikinci partinin chp olması daha yüksek bir olasılık, o yüzden bu hesap sakat. o durumda da asıl soru akşener'in chp'nin adayına oy verip vermeyeceği. ben hiç sağ bir partinin sol partiye destek oyu attığını görmedim. meral abla, kılışdar'a istisna yapar mı göreceğiz.
  • gerçek falan değildir. 15 yıldır tartışması yapılıp, türlü senaryolar ile kamuoyu gazı alınıp insanlara ihtimallerin gerçek olabileceği ile ilgili meme veren bu düzen, işini asla şansa bırakmamıştır ve bırakmayacaktır da.

yaa o kadar balık hafızalıyız ki... meral akşener dahil 4 tane mhp'nin muhalif ismine anadolu otelinde kurultay yaptırmadılar. yargıtay falan filan. tabi önce rte ve bahçeli ittifağı gündem oldu ve sebebi ortaya çıktı bu vesile ile. polisler barikatlar falan. kurtultay denen organizasyona polis müdahale etti yaa var mı ötesi?

şimdi düşünün bu 4 muhalif mhp'li isim kurultay yapamıyor ama parti kurmasına müsaade ediliyor.

düşünün, iyi parti gümbür gümbür diyoruz ama rte hala kk. ile uğraşıyor, varsa yoksa cehape...

büyük oyunlar dönüyor hacı. biz bunu daha göremiyoruz...
  • ülkücülüğü ve milliyetçiliği dağ'a taş'a yazılmış bir siyasi sembol yapılacak bir seçimde aynı anda (bkz: chp), (bkz: hdp) ve (bkz: vatan partisinden) oy alıp cb olacak he mi ?

(bkz: torbacın kim senin) mal'ı on numaraymış.