şükela:  tümü | bugün
 • türk sanat müziği icra eden şahsiyetlerin hepsinin alnını karışlayacak denli iyi bir sese sahip, eserin dönemine uygun, yapmacıksız bir ses tonu ile şarkı söyleyen hatun. iş bankası ve kubbealtı vakfı ortak olarak eski şarkıların dönemlerinde nasıl okunduğunu belgelemek için meral uğurlu'yu seçip birkaç albüm yaptılar. abd'de faaliyet gösteren sema vakfı bir de cd çıkardı.
 • en son konserini bu akşam crr'de verecek ses sanatçısı.
 • popülizm zırvalıklarına prim vermeden klasik türk müziği'nin en güzel örneklerini icraya duygu katabilme dersi vere vere okuyan, aklımıza gönlümüze müthiş bahtiyarlıklar yaşatan bir güzel insan evladıdır ki tanıyan bilen için ne büyük şanstır. şarkı söylemeyi bağırmak sananlar, halkın gönlünde yer etmeyi televolelerdeki şöhreti ile ölçenler, güzelim şarkılarımızı üç kuruş uğruna heba edenler, maskaralıklarınızı da alıp hayatımızdan çıkın. kuytularda kalmış tertemiz mutluluklarımız bize yeter. misal:

  http://www.youtube.com/watch?v=dwgffuwonk4
 • klasik osmanlı müziği'nin yaşayan en iyi icracısı.

  walter feldman, meral uğurlu hakkında şunları diyor:

  "meral uğurlu is a truly great representative of the female ottoman vocal style as it has developed in [20th] century. her voice is warm and caressing but avoids sentimentality. she is able to reach into the upper range, especially in the modulating section (miyân) of the beste form, with a full voice which is never shrill or intonationally vague. the rhythmic subtlety of her phrasing and ornamentation within strictly metrical compositions are breathtaking."

  meral uğurlu, osmanlı müziği icracısının klasik tavrından (msl. kendini öne çıkarmamak) hiç vazgeçmedi. onun gibiler sayesinde türkiye normlarında çoktan ölmüş olması gereken koskoca bir gelenek hala yaşıyor.
 • "perdeci meral" olarak da isimlendirilen ses sanatkârı. kimi solistler, sesi bulmak için aradaki bütün çeyrek ve yarım sesleri tarayarak bestedeki bir notadan diğerine geçer. kulağı ve ses hâkimiyeti iyi olanlar ise bir notadan diğerine anında geçer ve tam doğru sesi basar, aradakileri vermez. meral hanım'ın bu konuda olağanüstü olduğunun hakkını teslim etmek gerekir.
 • nideyim sahn-ı çemen seyrini cananım yok adlı eseri pek güzel bir biçimde yorumlamış olan sanatçı.
 • 1939 doğumlu türk sanat musikisi sanatçısı. bu aralar ne yapıyordur acaba? geç kaldıkladımdan.
 • bir süredir ihmal ettiğim güzel ses.
 • icrâ kâbiliyeti ve yetkinliği/mahâreti açısından klasik musikî erbâbınca el üstünde tutulan, her dâim ihtirâmların en hasına namzed olmuş bir eski zaman kadını. bu vâdide zeki müren, müzeyyen senar, bülent ersoy gibi iştigâl etdikleri sanatın haysiyetini ve onurunu ayaklar altına alan meyhâne şarkıcılarıyla adı anılamayacak kadar onlardan ileridedir. zîra sanatın haysiyyeti mevzuunda hepsine tokat gibi bir ders vermiş, hiçbir zaman ilkelerinden ödün vermemişdir. buna fırsatı(sesi, güzelliği) olduğu halde. zîrâ aldığı osmanlı terbiyesini şahsî ve sanat hayatında bütün zerrelerine zerk etdirecek bir meşk silsilesine tâbi olmanın izzetini üç kuruşa satacak kadar alçalmamışdı.