• poposu artık ayrı eve çıkmak istiyormuş gibi duruyor.

(ayrı ev olur, ayrı pantolon olur... olur da olur)
  • kendisine yazilmasindan hoslanan hatunmus. tanimam, etmem. ama illa kendisine yazmami istiyorsa yarin saat 3 gibi taksim starbucks'in onunde beklesin beni. o kadar hatuna yazdik. ondan mi esirgeyecegiz?

edit: bu arada hatun di mi lan bu arkadas?
  • dünyanın en tatlı bebeği; biricik kızım. 19 şubat 2007, 22:47'de geldi, gelir gelmez ortalık şenlendi. annesinin karnından çıkış anını hiç unutmayacağım.
  • amy winehouse sarkisindan sonra thanks a lot demistir ki derin dusuncelere sevk etmistir.
  • abimin ve dedemin adı.
    hatta şu an annemin uyarısıyla dedemin babasının da adının mercan olduğunu öğrendim. şimdi bi şu televizyondaki mercana bakıyorum bi de bizim sülaledeki mercanları düşünüyorum ve bir garip oluyorum.
  • daha önce de farklı programlarda, farklı hallerde görmüş olmama karşın bugün kesinlikle çok hoşlandım.

sanki çok güzel gülüyor ya da mevsimsel nedenlerden dolayı azdım.
  • kendisinden tamamen bihaberken medya kralı'nda pop müzik sanatçılarını sevdikleri müziği yapmadıkları için samimi bulmadığı açıklamasını yaparken denk geldim. sonra birşeyler daha söyledi yok sözler çok dandik yok 80'lerdeki pop tadı yok falan. tam beni iyi bir müzisyen olduğuna ikna etmek üzereydi ki şu anda ''sana değil kardeşine'' dandirik şarkısını seslendirmeye başladı ve '' lan bu şarkıyı söyleyen biri mi sözler çok dandik falan diyor?'' diye kendi kendime sormadım değil. haliyle kanalı değiştim tabi sözlükçüğüm. ha şarkı bitsin tekrar dönecem o ayrı.
  • kesinlikle sari saçlı olmayan* ve delikanli bir yazarimizdir.

baldan tatli falan degildir*.

(bkz: siz beni sözlüğe meze mi yapacaksınız lan)
  • pagrus pagrus bilim adlı balık ve bu balığın alt türlerine sahip balık grubu. kimisi kırma mercana asıl mercan der kimisi fangriye, siz mercan diye bir genelleme yapmadan tüm alt türlerini ayrı düşünün.

mercan balıkları sparidae familyasındandırlar. kırma mercanın bilim adı olan pagellus "eryhtrinus" un tahminimce eryhtrin kelimesine atfen renkleri kırmızımsı koyu pembe oldukları için verildiğini düşünüyorum. bu başlıkta fiziki tarif olarak bana göre süt, onlara göre çikolata... öeeeh, fangriyi yani bence asıl mercan' ı inceleyeceğiz.

koyu pembe, profili biraz yüksek elipsoid ve yanlardan basık bir balıktır. kafası diğer mercan türlerine oranla biraz daha iri ve yüksek olup gözler vücuda göre iri, sırt yüzgeçleri de dikenlidir. boyları ortalama 25-30 cm olup 60 cm boy ve 3-4 kiloya kadar çıkabilirler. 250 gramdan küçüklerine litrin, 100 gramdan küçüklerine mangır denir. bunun sebebi de eski bakır paralar gibi küçük ve kırmızımsı olmalarıdır diye tahmin etmekteyim. diğer sparidae familyası türlerine göre daha derin sularda ikamet eden bu balıklar renginin güzelliği ve avcılığının zevkli olması yanında çok lezzetli eti dolayısıyla da önemli bir yere sahiptir. ege, marmara ve akdeniz' de bulunur, karadeniz' de nadiren görülür.

avcılığı genelde kayalık kırmalık yerlerde ve gemi leşleri civarında gün doğumu ve batımı zamanında yapılsa da sığ sulardaki küçük mercanlar öğlen de av verebilir. dipteki taşlarından fazla uzaklaşmadıkları için av sahası iyi bellenmeli, bir başka deyişle kerteriz iyi alınmalıdır. bazen tekne ipini biraz çekip tekneyi 4-5 metre kaydırmak bile sürünün içine düşmek anlamına gelebilir. kullanılan takımlar balığın boyuna ve akıntıya göre çok değişse de kabaca şöyle sıralayabiliriz:

küçük mercanlar - sığ ve akıntısız su-----) 3 köstekli sinek iğneli olta takımı

orta mercanlar - orta derin(20-30 m) ve az akıntılı su -----) karagöz zokalı veya çiftgöz iskandilli takım

iri mercanlar - derin(->50 m) ve akıntılı yar başları -----) tek ve uzun köstekli çapraz çelik iğneli veya zokalı takım.

kullanılan yemler: karides, deniz kurdu, sübye, sulina, kalamar veya sardalyadır. yemler iğneyi tamamen örtecek ve sülük gibi sarkacak vaziyette olursa verim yüksek olur.

not: sparidae familyasının çoğu balığında olduğu gibi yine kullanılan iğneler çelik ve çok sağlam olmalıdır, mercan oltaya yakalandığında kafa atarak geldiği için iğne kırılabilir.

genel olarak mercan diye tanınan balıklar için;

(bkz: fangri), (bkz: kırma mercan), (bkz: mandagöz mercan), (bkz: trança) ve (bkz: mırmır)
hesabın var mı? giriş yap