şükela:  tümü | bugün
  • fethiye'de alabalık için köylüler ağız birliği etmişçecine mercan balığı derler. bu adlandırma zikzakları pek çok şeyde vardır aslında. en belirginlerinden biri, hemen bütün ege'de çınar ağacına kavak derler.

(bkz: kavak/@ibisile)
    (bkz: yemevsin)
    (bkz: mercan)
  • bu akşam evde balık yiyelim diye aldığım balıktır.

balık kültürüm vardır. yani öyle boş beleş değilim bu konuda. ama mercanı daha önce hiç denememiştim. tipi hoşuma gitti. fiyatı da uygundu. neyse aldım efendim. aman allahım bu nasıl balık böyle, her tarafı kılçık. tadı desen saman gibi. yenmiyor. masadakiler de hoşnut değiller ama belli etmeseler de anlıyorum. bir şekilde 1 buçuk kiloyu 4 kişi yedik. bitirdik.
  • kılçıklı olduğu doğrudur, ancak eti son derece lezzetlidir, ülkemiz sularındaki en lezzetli balıklardan biridir. lezzetini yansıtması için öncelikle doğru büyüklükte avlanması veya satın alınması gerekmektedir. pişirme süreleri, kullanılan yağ ve marine edilme şekli de son derece önemlidir. doğru yöntem ile pişirdiğinizde, çupradan, lüferden aldığınız zevkten daha fazla zevk verir.

genellikle tekneden avlandığı gibi, özellikle kış aylarında kıyıdan da avlanması mümkündür. gece karanlığında daha bol avlanır. yem olarak karides tercihimdir.
  • büyük boy olanları mangalda da çok güzel ve lezzetli olur