şükela:  tümü | bugün
 • annelerimizin eğer varsa evlerin bahçesinde,yoksa balkonlarda pencere önlerinde saksılar içinde yetiştirdiği kokulu bir bitki.görünüm olarak naneyi andırır.ev halkından biri üşütüp hafif grip olursa veya midesinden biraz rahatsızlanırsa anneler hemen bu bitkilerden bir kaç dal koparır.limonla kaynatır ve içirirler.o kişi de az bir zaman sonra ayağa kalkar.annelerin elinde böyle yararlı bir bitkidir yani.
 • (bkz: mercan)
  (bkz: kiosk)
 • fr. marjolaine.
  latoriganum marjoranum.
  anlatmaya eller diler yetmeyecek bir geçmişe ve oldukça yüklü bir drahoma*ya sahip bu güzel ot, mint ailesinin önde gelenlerinden olup, kuzen, kardeş, yeğenleriyle pek bir sık karıştırılır, bazen kekik, bazen başka şey sanılır. oysa ki kekik diye bilineni, yabani mercanköşk'tür, kekiğin özel acımsı tadını havidir, tatlı mercanköşk ise ismi ile cismi müsemma bir zerafetle daha bir mülayim tabiatlıdır. kendisini, mutluluk ve güzellik vermek üzere yarattığına inanılan afroditten beri süren bir gelenekle, anavatanı olan asia minorun gavur kısmısında, grekistan taraflarında evlilik törenlerinde, hem mecazi, hem de hakiki bir baş tacı olarak kullanılması da bundandır.
  ayrıca fitoterapötik özellikleri ile de doğal tıbbın vazgeçilmezlerindendir. teskin edici* özelliği başta olmak üzere, gastrointestinal sorunlarda**, üst solunum yolu hastalıklarında ve özellikle dişi üreme sistemi üzerinde olumlu etkileri olan mercanköşkü, ağır, salçalı yemeklerde de hafifletici ve lezzetlendirici unsur olarak kullanmaktan kaçınmayınız. doğal gıda destek hattını aklınızdan çıkarmayınız.
 • patlicanli penne'si ve kizarmis hellim peynirli salatasi cok ama cok enfes olan anadolu yakasi cafe'si...
 • derin ruhsal travmaların seçimidir. acının yalnızlığında kaybolanları rahatlatır, endişe, hiperaktivite, gerilim ve histeri durumlarında zihni yatıştırır ve uykusuzluk vakalarında iyileştirici bir uyku alınmasına yardımcı olur.
 • sigarayı bırakmaya* da yardımcı olan, bırakma süresince yaşayacağınız travmaların doğal sakinleştiricisi. en azından öyle diyorlar ve ben buna inanmak istiyorum.
 • dağlarda, orman açıklıklarında, kayalık ve kuru yerlerde kök salan; küçük yapraklı, güzel kokulu, beyaz ya da pembe çiçekli, otsu bir bitki.
  hoş kokusu ve sindirimi kolaylaştırıcı özelliği nedeniyle sofralarda, taze veya kuru, tat verici olarak kullanılır.
  bu gösterişli adına rağmen bitkinin, gerçekte, ne mercanla ne de köşkle ilgisi vardır. renk ya da yapı bakımından mercanı andırmadığı gibi, köşklerde yetiştirilme gibi bi ayrıcalığı da yoktur.

  sayı: 2005/01
  (bkz: bütün dünya)
 • bağdat caddesi suadiye movieplex sineması sokağında küçük, sakin ve hoş bir ambiyansı olan bir kafe.salataları ve krepleri önerilebilir.
 • yapraklarının benzerliği yüzünden halk arasında "sıçan kulağı" olarak anılan bitkinin edebiyat dili olan kibar acemce adı "merzengüş" da "sıçan kulağı" demektir. güzel kokmasına ve yemeklere tat vermesine karşın, bitkinin bu adla sarayların, köşklerin, yalıların sofralarında yer alamayacağı ve zarif osmanlı hanımefendilerinin buna katlanamayacağı düşünülerek, arapça 'ya bir harf değişikliğiyle "merzencüş" olarak geçen sözcük, türkçe 'de yanlış* olarak "mercangüş" e dönüşür ve zaman içerisinde değişerek mercanköşk adını alır.
 • kekikgillerden bir bitkidir.kahve otu olarak da geçer.kurutulup kaynatılarak çay olarak da içilebilir.kıştan bahara doğru, taze yapraklarının kokusu çok güzeldir.