şükela:  tümü | bugün soru sor
  • barselona da la rambla nin ortasında girişi olan muhteşem pazar yeri.egzotik meyvalardan şarküteriye,deniz ürünlerinden şekerlemeye kadar herşey var ve uygun fiyata satılıyor
  • kısaca la boqueria denir, bildiğimiz pazardır ama turistlere yönelik. la rambla'nın tam ortasındaki liceu isimli metro durağından çıkar çıkmaz görürsünüz zaten kalabalığı.

    boqueria'nın tarihi 11. yüzyılın başlarına kadar uzanır. o zamanlar, eski şehirin kapılarının hemen yanında et satmak için masalar varmış. tarih boyunca isim ve fonksiyon değişikliklerine uğrayan pazar alanı, ilk defa 1826'da resmi pazar alanı olarak tanımlanmış ve buraya yatırım yapılmaya başlanmış. hatta halihazırda varolan metal tavan, 1914'te inşa edilenin ta kendisidir.

    buraya ulaşmak için daha önce de dediğimiz gibi yeşil metro hattında bulunan liceu durağı, zona universidad yönünde plaza catalunya'dan sonraki ilk duraktır. plaça de catalunya'dan yürüyerek 3 dakika olup, metroya binmeye hiç gerek yoktur.
    hatta eğer turist olarak gitmişseniz. catalunya'dan yürüyerek la boqueria'ya, oradan da denize doğru düz devam ederek alışveriş merkezi maremagnum ve muhteşem yat limanına ulaşabilirsiniz.
  • ınsan burada kendinden gecer... feci paralar verip ozel restaurantlarina gitmedikten sonra, ortalama yerlerdeki berbat yemeklerini yiyeceginize burada ufak ufak atistirmaliklarla karninizi doyurun, tahminen %65 inden memnun kalacaksiniz :) ya da buradan meze alip otel odasinda keyif yapin.
  • kapalıçarşı gibi bir turist düdükleme mekanı. hatta daha berbatı. buradan görüp aldığım yiyeceklerin neredeyse hepsi bayattı, sattıkları şeyler taze bile değil. tamamen görüntüden, reklamdan ve pazarlamadan ibaret, içi boş bir ticarethane.