• suyu siseden degil plastik bir torbamsi seyden icmis nesildir. pipeti vardi bu plastik seyin. oyle icilirdi su.
  • 303 olunca sevinirdik. hey gidi günler.
  • mercedes 302 ile seyahat etmiş efsane neslin hepsi erkek. neden? çünkü biz 302 ile seyahat ettik mi etmedik mi onu bile bilmiyoruz. sizin için 302 idi, bizim için sadece otobus.
  • otobuste sigarasini tellendirmis ve koltuk arkasindaki kullukte sigarasini sondurmus nesildir. bu otobus yureyen bir kul tablasiydi o zamanlar ulkede. dumani tute tute giderdi.
  • yaş itibariyle 302 - 302s - 303 - 303 europa - 303 v8 ile seyahat eden bendeniz olur kendileri. ayrıca 302'nin camları tavanda olan versiyonuna binmişliğim de vardır.

kendimde bir an kurtuluş savaşı görmüş dede gururu hissettim ya la... *

(bkz: yaşlanmış olmak)
  • içerisinde sigara içilirdi bunların, o dönem yasak yoktu inanabiliyor musunuz gençler. zamanında kayseri bursa arasında bu şartlar altında yapılmak zorunda kalınan bir yolculukta 5 kez istifra* etmişliğim vardır. düşün artık son 3 seferinde midede zaten birşey kalmamış ama hala... düşünmesi bile kötü etti beni sabah sabah ya, vazgeçtim sen düşünme. bi de bunlarda torba ile su verilirdi yanında küçük pipeti olurdu onunla torbayı delip suya ulaşırdın, hey gidi.
  • muhtemelen şehirlerarasında binmiş nesildir. arka beşli kavramını da görmüşlerdir. arka beşlideki koltuklar yatmaz tam konfor düşmanıdır. arka beşlinin arka kapıya denk gelen kısmında kumaş kaplı demir bar olurdu. karşısına denk gelen koltuk arkasında suların konduğu dolap olur, muavin abiler buraya otururdu. arka beşlininin arka camla arasında kalan bölümde ikinci kaptan yatardı. muavin arada gelir bu bölmede yatan ikinci kaptanı yoklar, mola öncesi uyandırırdı. bir gün bir yolculukta bu tip yatan kaptanın horultusunu abimle kendimize yolculuk eğlencesi yaptığımızı hatırlıyorum. bir seferinde arka beşlinin ortasında oturan bir abimiz ani bir frende soluğu ön camda almıştı. kelle koltuk gidiyormuş haberimiz yokmuş.
  • - virajlı ve bozuk yollarla kombine olan pelte süspansiyon,
    - plastik kokan poşet su,
    - fosur fosur içilen sigaralar,
    - sağdan soldan gelen yumurta, kuru köfte kokuları,
    - olmayan havalandırmayla birlikte insanlardan gelen osuruk ve ter kokuları

bu müthiş ortamda seyahat etmiş efsane nesildir. "öldürmeyen şey güçlendirir" misali bugün bu neslin mide bulantısı, kusma, yol tutması eşiği epey yüksektir.
  • ulan nerden açtınız şu başlığı! geldikçe geliyor:

otobüs mola verince soför el frenine benzeyen bir çubuğu ileri-geri garç garç garç garç diye sürerdi. nasıl bir mekanizmaydı, tam olarak ne işe yarardı hala bilmem.
  • motor sesine hala hayran olurum. sonra o 302 s ler çıktı. daha köşeli kasaları vardı, denk gelirse sevinirdik. su torbalar da gelirdi de, bursa uludağ seyahatte çoğu zaman cam şişe erikli su verirlerdi. altın değerinde olduğu için muavinden arada su istemek cesaret isterdi.
hesabın var mı? giriş yap