• mercedes'in ceo'su avrupa birliğine çin'den ithal edilen elektrikli araçlara ait gümrük vergilerinin kaldırılmasını talep etmiş. bu sayede avrupalı üreticilerin gümrük vergilerine güvenerek tembellik etmeyip daha rekabetçi ürünler çıkarmak için çaba göstermesi gerekeceğine vurgu yapmış.

çin'i küçümsediklerinden değil. aksine ciddiye alıp tüm avrupa'daki endüstriyi bu konuda bir şeyler yapmaları için baskı altına almak için bunu istiyorlar. çünkü çin son yıllarda bu konuda ciddi anlamda ileri yönde atılım yaptı. gümrük vergilerine güvenip tembelliğe devam ederlerse avrupa firmaları avrupa pazarı dışında araba satamaz hale gelecek.

https://www.businessinsider.de/…che-e-autos-senken/
    https://www.businessinsider.com/…ion-tariffs-2024-3

bir mercedes-benz kolay olunmuyor. adamlar malına güveniyor. rekabetten kaçmıyor. bizde ise benzer durumlarda patronların ne istediği malum:

kolay para ve rant...
    (bkz: vestel'in ithal telefonlar için vergi talep etmesi)
  • kıbrıs'ta bir arkadaşımda 1990 model 420 sel modeli olan araç. 22 yıllık arabada 4 cam otomatik, çift klima, elektrikli sun roof, ısıtmalı ön ve arka koltuklar, kafalıklar dahil otomatik ayarlanan ve hafızalı ön koltuklar ve yol bilgisayarı mevcut. 22 yıllık arabanın hiçbir yerinden ses gelmiyor ve açık yolda 200-220 km/h ile giderken en ufak bir titreme ya da zorlanma yok. 2013 modeli uçuyor, ışınlama ile gidiyor deseler inanırım. böyle bir marka, böyle bir araç olamaz.
  • 10 dakikadır mercedes clk gtr modelini kullanıyorum, hepi topu bu araçtan 38 adet üretilmiş olması beni ayrıcalıklı kılıyor. aracı kullanmamı ve bu güzel hissi yaşamamı sağladığı için sözlük vasıtasıyla need for speed ailesine teşekkürlerimi borç bilirim. *
  • adamlar otomobil üretiyor.
    kaliteli otomobil üretiyorlar ve bu kaliteyi her geçen gün arttırmayı da kendilerine ilke edinmişler.
    öyle ki arabalarını daha güvenli hale getirmek için yaptıkları çalışmalar bugün otomobil sektörüne yön verirken bugün tek arzularının otomobil satmak olmadığını bir kez daha görmek insanı şaşırtıyor ve mutlu ediyor.

adamlar otomobilleri kaza yaptığında içindeki insanlar az zarar görsün diye aldıkları teknolojik aktif güvenlik önlemlerinin yanı sıra basit bir uygulama ile kaza geçirmiş insanların kurtarılmalarını da kolaylaştıracak bir çalışmaya da imza atmışlar.

https://www.youtube.com/watch?v=ztusmtu6vds

kaza yapmış bir araçta sıkışan yaralıların kurtarılması esnasında patlamamış hava yastıkları, yakıt deposu ve hortumu, akü gibi unsurlar kurtarma ekiplerinin korkulu rüyasıdır. bu tehlike oluşturacak unsurlar her araca göre değiştiğinden bir yerde endişe kaynağıdır.

işte mercedes bu noktada araç bilgilerini içeren bir barkod hazırlamış ve bunları araçların en az zarar gören yerlerinden birine monte etmeye başlamış.
    bu uygulama otomobili kullanan için olduğu kadar kurtarmacı için de basit ama önemli bir bilgi.

bir itfaiyeci olarak mercedes-benz'e bu uygulamasından ötürü buradan teşekkür etmek isterim.
  • ülkemiz insanının dizel arabalardan bihaber olduğu yıllarda mercedes'in üretmiş olduğu 1976 model 240d model aracı fabrika çıkışı motoruyla 4.6 milyon kilometre yapmıştır.umarım bu haberden sonra diğer markalarla karşılaştırılma olayı son bulur.

link

edit:link yenilendi.
  • şu aralar yolda gördüğüm bmw'lere, audi'lere falan pek bakmıyorum. ama mercedes e serisini çekici ve asil bulmaya başladım. cl serisi ise zaten çok çok güzel... diğer arabalar bir yana, mercedes bir yana zaten... sanırım yaşlanmaya başladım.

mercedes satıcısı bir abimizin şöyle demişti:

bazen başka markalardan sonra bize geliyorlar, "x markanın şu arabası full, bu da full mü acaba?" diyorlar... önce bir çay söylüyorum... sonra da "gel ben sana full'ü anlatayım" diyorum...
  • "if you drive a mercedes, you don't need a long dick" özlu sozu ile biten fikranin basrol oyuncusu...
  • avrupa'daki taksilerin mercedes olmasi dolayisiyla kafasi karisanlarin oldugunu gormemizi saglamis olan otomobil markasidir.

olayin perde arkasi ise su sekildedir. siz, ornegin danimarka'da, arac almak isterseniz, deli gibi vergi odersiniz.

ancak taksici abimiz, taksici ruhsati ile gider. vergi falan vermeden, ayni araci en az 3 sene taksi olarak kullanacagini garanti edip, aracini alir. 3 sene sonra ise, ayni araci, vergili fiyatiyla satar. acayip guzel bir istir bunu yapabilmek. taksiciler haricinde de kimse bu hakka tabi degildir.

taksiciler de 3 sene boyunca sorun cikarmadan 300-400.000km yapabilecek marka olarak bmw, audi veya benzeri markalara yonelmek yerine, mercedes alirlar.

pesinen gelen edit: bana inanmayan arastirabilir.
  • asıl kıymeti yıllar geçtikten sonra anlaşılan araba markası.

sözün özü şudur ki; eğer ikinci el bir lüks araç alacaksanız 2002 model bir mercedes e serisi, muhteşem işçiliği, harika yürürü, aksamı, muazzam donanımı ve güvenilirliğiyle harika bir tercih olacaktır.

aynı yılda bir audi a6 yada bmw 5 serisi aracın, mercedes kadar diri olması, istisna oluşturacak bir durumdur.

sağlamlık ve güvenilirlikte efsane.
  • google'ın yıllardır süren sürücüsüz araç projesi vardı hani. 50km gibi hızlarla, prius gibi araçların sağına soluna konulan ekipmanlarla başarılı sürüşler gerçekleştiriyorlardı. o haberlerin ilk çıktığında mercedes bir video yayınlamıştı sürücüsüz araçları boş alanda birbirine milimetrik yakınlıkla, kaza yapmadan teğet geçiyorlardı. ancak gerçek trafikte pek de işe yarayacak bir olay değildi. dört yıl geçti ve mercedes'in şu andaki pilot uygulamalarını keyifle izliyorum.

almanya içinde dar köy yollarından kalabalık şehir trafiğine uzanan üç şehri kapsayan bir rotada otomobil gerek çok düşük gerek yüksek hızlarda, karşısına atlayan yayaları, yanlış park etmiş araçları, tramvayları, hata yapan sürücüleri, trafik ışıklarını vs hesaplaya hesaplaya geziyor ve yüzlerce km boyunca tek bir hata yapmıyor. araçta ise s500 modelinde standart olarak gelen ön-arka kameralar ve sensörler haricinde sadece aracın yapay zekasını oluşturan bir yazılım (ki aletin boyutu navigasyon cihazından hallice) ve anlık performansını, algılama yetisini izlemelerini sağlayacak iki laptop (arka ve ön koltukta, görevlilerce izleniyor) var. yolu anlık olarak izlediği gibi uydu marifetiyle de yerini, yönünü vs ayrıca takip ediyor. 2 dakikadan 3 saate kadar sürüş videoları var gerek sürücü kabininden, gerek aracın gözünden (terminatör tarzı tüm çizgiler, araçlar, ışıklar, yayalar belirlenmiş anlık hareket hızları vs hesaplanıyor sürekli) izleyebiliyorsunuz. ilgililer kaçırmasın derim. youtube'da sızdırılmış ve mercedes tarafından bizzat yayınlanmış videoları var.

söylenen o ki en olmadık yollarda, durumlarda bile sıfır hata ile ülkeyi ezebilen bu araçların hala deneme aşamasında olmasının sebeplerinden en önemlileri marka değerini sarsabilecek ufacık bir bug olasılığı bile bırakılmak istenmemesi ve tıpkı uçan kişisel araçlar gibi sürücüsüz araçlarla ilgili de yasal belirsizlikler olması.
hesabın var mı? giriş yap