şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mercedes in türkiye distribütorlüğünü yapmakta olan firma
 • her turist grubuyla aksaray ilinden her gecisimde önünden gecerken otobüsü bilerek yavaslattıgım,böylece grubumdaki alman turistlerin daha da bi kıl oldugu (kendi gurur kaynakları firmanın yanında bizim anlı sanlı ismimizi görünce cıldırıyolar anlamsızca bön bön yüzüme bakıyolar) güzide firma...
 • 3 fabrikaya sahiptir, ayrıca senelerdir türkiye'nin en büyük 10 üreticisi arasındadır.

  davutpaşa, hoşdere ve niğde aksaray'da olmak üzere iki otobüs, bir kamyon fabrikası vardır. denyoluk sonucu iki otobüs fabrikası hala birleştirilmemiştir, ordan oraya taşınır durur otobüs iskeletleri.

  kurumsal yapısı çok hiyerarşiktir ama bu zaten üretim şirketlerinin genel bir durumudur. müdür tanrıdır, asar keser. insan kaynakları ise sadece müdürlerin otoritesi altında ezilir, kurumsallığı oturtamaz.

  yüksek maaş verir, ama terfi falan fişmekan babında babayı verir. denyoların terfi ettiği de görülmüştür, pırlanta gibi adamları ise müdürlere ileride rakip teşkil etmesin diye harcadıkları olmadık şey değildir.

  bir e-mail hesabının açtırılması için almanyadaki daimlerchrysler'den binbir istirhamda bulunulur. ama yine de işe girdikten birkaç ay sonra açılır bu email hesabı.

  it hadisesi ise denyoluğun uç noktalarında işlerle iştigal edip önemli ve yapması gereken işlere aynı ehemmiyeti göstermemekte direnmektedir. mesela internet erişimini engellemekte çığır açmışlardır. "galatasaray", "fenerbahçe", "sik", "porno" vs gibi kelimeleri yasakladıkları için, sözlük'te en sik yapilan hatalar gibi bir başlığa bile tıklandığında hata mesajı veriyordu.

  bütün bu hadiselere rağmen süper insanlar da vardır tabii bu şirkette.*
 • yakinda dunyadaki tek yildizli mercedes otobuslerini urettecek firma. bir nevi mercedesin otobus ussu. yildizli kamyonlar aksarayda uretilir evet ama almanya woerthde 11 bin kisinin calistigi avrupanin en buyuk kamyon fabrikasi vardir ki kapasitesi cogu binek arac ureten fabrikadan fazladir.
 • alman disiplinini türkiye'deki fabrikalarına da yerlestirmeyi basarabilmis firma. davutpasa fabrikasında kısım müdürü her sabah gelip ekibine "günaydın" der, ellerini sıkardı. bir nevi sabah ictiması gibi. (ilk gün idrak edemedigimden olayı bir kenarda oturuyordum müdür geldiginde. adam dövecek gibi bakıp "kim bu" diye sinirlendi. sanki padisah, sanki kafamı vurduracak. öyle konsantre olmus.) stajyere bile saat hesabı yapıyorlardı. 5 dakika icin bir gün daha getirtip ancak imza verdiler. 25. yılını dolduran bir adam vardı ki sadece bir gün gec kalmıs ise, onda da tcdd'den rapor almıs. ödül vermislerdi. ögrenci kafasıyla öyle bakakalmıstım ben adama. bir ciddiyet bir magrur durus, sanki fabrikanın anahtarını verip stuttgart'ı kendisine baglıyorlar. yanlıs anlasılmasın dalga gecerek degil, "vay be" diyerek bakmıstım. öyle havaya sokardı adamı iste bu fabrika. 3 ay anahtarlıgını tasıdım da sonradan ayıldım ben de. odama da otobüs posteri asmısım ki simdi düsündükce kafam patlayacak gibi olur, giremem bir daha o psikolojiye.
 • "icinizdeki yazari oldurur!" gizli sloganiyla faaliyetine devam eden firma.
 • ikinci stajımı yaptığım, öğrencilere çok iyi olanaklar sunan firma...
  özellikle eğitime verdikleri destek ile gözümüze girdiler.
  (bkz: pep)
 • 1967 yılında otomarsan adı altında kurulmuş olan şirket.
 • ortakları daimlerchrysler ag (%66,91), overseas lending corporation (%18,09), koluman holding a.ş. (%7,04), türk silahlı kuvvetlerini güçlendirme vakfı (%5,00) ve makina ve kimya endüstrisi kurumu (%2,96)'dur.