1. genc isadamlarinin olmazsa olmazi. memleketin her kosesinden yukselen bilmemne genc isadamlari toplantilarinda otoparklar bu modelin siyah ve beyaz renkleriyle dolar tasar. sanirim uyelik icin aranan sartlardan bir tanesi olabilir
  2. gerçekte talebe arabası olmasına rağmen, orospu çocuklarının yönettiği ülke vergi sistemi ve üreticisi mercedes-benz den 5 kat fazla karla satan boktan türkiye dağıtıcısı yüzünden abdurrahman çelebi olmuştur.
  3. sahip olamayacağımı düşünerek geçenlerde şehir dışında birkaç günlüğüne kiraladığım araç ( mercedes c180 autoavantgarde idi). bir de içten içe geçen sene aynı yerde kiraladığım focus'tan satın almış olarak kiralarken boş bir umut beslemiş olabilirim.
  4. geçen günlerde kısa bi süre sürücü koltuğunda oturduğum ama pek memnun kalmadığım otomobil...

aracın hızlanması idare eder ancak yol tutuşunun oldukça kötü**, iç alan dar*, ön konsol karışık*... ne yalan söyleyeyim resmen kendimi astra kullanıyomuş gibi hissettim... bu aracın neden bu kadar tuttuğunun tek bir izahı var arkadaş o da fiyatı ...

bir de bu araç genç aracı efem, 50 yaş üstü amcalar bu aracı tercih etmesin keza onlara baya bi küçük gelir...
  5. bir senedir bir c180 kullanicisi olarak soyleyebilirim ki, yol tutusu gercekten cok kotu bir arabadir. ozellikle hafif tumsek\cukurlu bir yol ise got atmasi inanilmaz hissediliyor. araba altinizdan kayacak gibi oluyor. bu his bence o kadar kuvvetli ki virajlarda falan tumsek varsa cok yavasliyorum ki sikinti cikmasin.
    bu yuzden mercedes e sikayet e gittim hatta ve bir kac farkli arabayla test surusune ciktim ve anladim ki arkadan itis falan derken butun c serisi bundan muzdarip. isin komigi c serisi surenlere soruyorum, alismislar herhalde ki normal buluyorlar bunu ve yadirgamiyorlar.
    bunun haricinde, icinden, klimasindan, telefonlar uyusmasindan, benzin yakmasindan ekseriyetiyle memnun oldugum arabamdir. hala da tipini cok begeniyorum.
  6. mercedes benz'in s serisi alamayan e serisi sahibi patronların çocuklarına şeker olsun diye üretilen seri. hiç bir mercedes ustası (çok zor bulunur), hiç bir satıcı c serisini önermez. özellikle 5 - 6 yaşındaki mercedesi'ni bu seri ile yenilemek isteyen kişileri açık açık mağdur eder. c serisi geçmişten bugüne hep en ucuz seri olmuştur (sedanlar içinde). misal; 95 model e serisi ile 2001 model c serisi aynı fiyattaysa ben bu işten kıllanırım. ayrıca ikinci el sitelerinde daha 100.000 km görmemiş motoru dahi açılmamış arabaları yaşını doldurmadan satıyor insanlar. hem 90.000 türk lirasına 2011 - 2012 model mercedes mi olur, edep yahu!
  7. yeni nesil turbo beslemeli 1,6 lt. 156 hp'lik motoru sedandan sonra coupe ve estate** karoser seçeneklerinde de sunulmaya başlanan otomobil.
  8. tipini sevdiğimin arabası. hastasıyım, gelecekten umutluyum.
  9. türkiye insanının arabayı fiyatıyla değerlendirmesine kurban giden otomobil. bir dönem hep 1.6lt üzeri motorlarla ithal edildiği için aşırı yüksek ötv yüzünden çok lüks bir otomobil filan zannediliyordu. bir süredir 1.6lt altı motorlarla ithal edilince %80 yerine %40 ötv ödendiği için diğer orta sınıf otomobillerle fiyatı yaklaşınca bu sefer de kasabalı tüccar takımı tarafından tu kaka ilan edilmiş. fıçı efes birayı 30tl'ye içince mekanı çok kaliteli zanneden tiplerin bolluğunda şaşırdım mı? elbette şaşırmadım.

şimdi e sınıfı über c sınıfı sefil ya... e sınıfı alamayan fakirler açısından fiyat meselesine bir bakalım, dünya piyasasını türkiye'den ibaret sananlar az bir şey öğrensinler. benzer donanımdaki c sınıfı ile e sınıfının 1.6lt motorlardaki fiyat farkı 20 bilemedin 25 bin tl. vergi öncesi bu fark doğal olarak daha da düşük. yani e sınıfı aldın zenginsin c sınıfı aldın fakirsin diye bir durum yok. bunu alacak parası olan altı ay, bir sene daha para biriktirir rahatlıkla e serisi alabilir. asıl fiyat farkı büyük motor hacminden doğan ötv oranlarıyla ortaya çıkıyor, %130 ötv binen 2lt üstü motor seçenekleriyle aldığınız e sınıfı ile %40 ötv ödediğiniz c sınıfının kalite farkını bu rakam belirlemez, çünkü bu şirketin fiyat politikasından değil, ülkenin vergi politikasından doğan yapay bir artış. ikinci el fiyatları da bu abukluğu takip ediyor işte.

bizim için önemli olan vergi öncesi fiyatlar çünkü dünyada böyle abuk bir ötv sistemi yaygın değil ve daimler ag'nin fiyat politikasına bakınca benzer motor ve donanım seçeneklerinde istikrarlı olarak ortaya çıkan %20-25'lik bir fiyat farkının müşterinin gelir seviyesini üzerinden belirleyebileceğiniz bir fark olmadığı bariz. üretici şirket bile bu araç bu diğerinden maksimum %20-25 daha fazla eder diyorken, çarpık ötv'nin daha da beter çarpıttığı fiyatlar üzerinden iki aracın kalitesini kıyaslamak akıl mantık işi değil.

bakın vergi öncesi e350 bluetec 4matic (3 litre dizel) 103,021 tl iken c180 (1.6 litre benzin) 73.063 tl ediyor. vergi sonrası fiyatlar birisi 280 küsür bin iken, diğeri 120 küsür bine alınabiliyor. bu fiyat farkını gören ekşicimiz ise vay efendim e sınıfı o kadar şahane, c sınıfı ne kadar boktan ayağa düşmüş aman apaçi arabası filan diyor. illa götümüze kazık mı girecek ki o arabayı beğenelim? düşük motorlu giriş seviyesi c ile hayvan gibi dizel motorlu dört çeker e serisi arasında üretici firma 30000 tl fiyat farkı belirlemiş, devletimiz de üstünü cebine atmak suretiyle bu farkı 160000 tl'ye çıkararak seni çok daha kaliteli bir arabaya bindiğin yalanına inandırmış, insan egosu sağolsun.

ek: mayıs ayında maliye bakanının ettiği laflar (ötv sistemi emisyona göre değişecek cart curt) bir yere varırsa, 1.6 modeliyle benzer vergi oranlarıyla alınacak 1.8 litre 184 bg c200 "türkiye şartlarında" alınacak ideal bir orta-üst sınıf araç olur, artık doğuş otomotiv düşünsün derim...

mercedes c serisi hakkında bilgi verin