*

şükela:  tümü | bugün
 • daimler'in 2011 sonunda piyasaya çıkıcak 2. nesil b serisini baz alarak piyasaya ileriki senelerde sürmeye planladığı mercedes glk'in küçüğü olarak planladığı yeni off-roader. rakibi audi q3.
 • (bkz: mercedes gla)
 • mercedes'in yeni model isimlendirme mantığı neticesinde mercedes glk serisi'nin yerini alacak olan suv modeli.
 • c serisinin suv tarzına uyarlanmış hali. aslında tam da suv değil crossover tarzı bir şey.

  eskiden mercedes denilince ağırlığı olan araçlar aklımıza gelirdi. sadece bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama yeni e sınıfı eski yuvarlak farlı modelini aratıyor.

  belki 10 yıl sonra bugünkü arabaları ararız.
 • mercedes glk'nın halefi olan mercedes suv'unun alacağı isim. mercedes'in yeni model adlandırma stratejisi ile glk, c serisinin suv muadili olarak glc adını aldı, keza ml de makyajla birlikde gle adını alacak, a serisinin crossover düzlemindeki karşılığı da gla adını aldı aynı mantıkla. sadece g serisinin adı aynen korunacak. gl de gls oluyor bu arada.

  neyse, casus fotoğraflarından görünen yeni mercedes tasarım çizgisini takip ediyor normal olarak. karoser dizaynı ve iç mekan w205 c serisi ile epey benzerlik gösterecek.

  http://www.worldcarfans.com/…-with-minimal-disguise
 • mercedes'in güncel modellerinde kullanmaya başladığı büyük ve çıkık bir ızgara, yuvarlak hatlar ile şekillendirilmiş karoseri ile bmw x3, audi q5, porsche macan gibi rakipleri ile mücadele edecek olan suv.

  fabrika kodu x253.

  bu arada glk'ya göre çok daha yuvarlak ve arka kısma doğru alçalan bir tasarımı bulunsa da, abisi gle coupe gibi, d sütunu iyice uzatılmış, daha basık tavanlı bir coupe modeli de çıkacak.

  aracın genel tasarım hatları, platformunu ve mercedes'in güncel isimlendirme politikası nedeniyle model isminin son harfini aldığı c serisi* ile uyumlu.

  arka kısım da, gle serisi coupe*, s serisi coupe* ve önümüzdeki aylarda tanıtılacak olan c serisi coupe* ile örtüşmekte.

  selefi glk'nın* düşük omuz çizgili, yüksek tavanlı ve fazlaca düz-keskin hatlı tasarımından sonra çok radikal bir değişim oldu. glk'nın tasarımını daha oturaklı ve mercedes'in ağır abisi g serisi* ile paralel olduğunu söylemek mümkün iken, glc kanımca daha zarif ve şık bir gövde sunuyor. bu noktada da bu tasarım değişikliğinin pazar payını artırmaya yönelik bir hamle olduğu şeklinde yorumlayabiliriz. belki de sadece "ismini glc yaptık, tasarımı da c serisi gibi olsun" şeklinde alman sistematiğine uygun bir sebep de söz konusu olmuş olabilir.*

  iç mekan da c serisi'nin yükseltilmiş bir kopyası olmuş. w205 c serisi'nin malzeme ve işçilik seviyesi oldukça yukarıda. glc'de de haliyle aynı seviyede olacağı düşünülebilir. bu noktada da glk'ya göre iç mekanda sunduğu konfor ve kalite seviyesinin artacağı şüphesiz.

  giriş seviyesi motorlarda, benzinli olarak 2,0 lt. turbo 211 ps'lik motor olacak (glc 250). dizel cephesinde de mercedes'in kendisini ispatlamış uzun ömürlü om-651 serisinin (220 d) model adı ile satılan, 2,1 lt. hacme sahip 170 ps2lik motoru yer alacak. 1,6 lt. hacimli aşırı beslemeli başka motorlar olur mu göreceğiz. yoksa ülkemizde özellikle 1,6 lt. 170 ps'lik motorla satılmaya başladığından beri iyice satışları artan bmw x3 ile rekabet etme şansı malesef yok. dizel konusunda zaten hepten dezavantajlı, 2,1 lt. %145 ötv'ye takıldığından uçuk rakamlara çıkıyor satış fiyatları...
 • glc 250 (2,0 lt. turbo benzinli 211 ps motor ve 9 ileri otomatik şanzıman ile) 194.000-tl (giriş seviyesi, style donanım),
  glc 220d (2,1 lt. turbo dizel 170 ps motor ve 9 ileri otomatik şanzıman ile) 248.000-tl (giriş seviyesi, style donanım),
  glc 250d (2,1 lt. turbo dizel 204 ps motor ve 9 ileri otomatik şanzıman ile) 269.000-tl (style'ın üstü, premium donanım),

  fiyatlarla ülkemizde de satışa sunulan, d segment premium suv'lar arasında yer alan araç.

  1,6 lt. 156 ps turbo motor + otomatik şanzıman kombinasyonlu "glc 180" falan yapmadıkları sürece ülkemizde x3 satış rakamlarını yakalaması zor görünüyor. zira x3; 320i ed ve 520i'den tanıdığımız 1,6 lt. 170 ps'lik motor ile gerçekten iyi satış rakamlarına ulaştı. ülkemiz gibi pazarlara yönelik e 180'i satışa sunan mercedes bunu da yapar diye düşünüyorum.
 • karizmatik olsun, jip de olsun ama 350-400 bin tl lere de çıkmayayım diyenler için uygun bir araba. evoque a en büyük alternatif olacak gibi gözüküyor.

  2015 sonuna kadar ülke sınırlarına gelecek tüm arabalar çoktan satılmış bile. dizel modelleri de tükenmek üzere.

  muhtemelen bir kaç haftaya sahibinden.com da ikinci el fiyatları, sıfırlarından daha pahalı, kapış kapış gidecek ikinci el 1000 km de glc ilanları göreceğiz. cla da da böyle olmuştu, 116.000 bin tl sıfırı iken, sahibinden de 135.000 liraya ikinci elleri satılıyordu sıfırı kalmadı diye ilk çıktığında.

  velhasıl güzel araba, ben beğendim.
 • mükemmel arka tasarımıyla yavaş yavaş yollarda görmeye başlayacağımız yeni mercedes modeli.

  aracın en düşük paketi 200 bin liradan başlıyor. bu donanım seviyesindeki aracın vergisiz fiyatı da 90 bin lira civarı.*

  aracın resmi sayfasına erişmek için tıklayınız.
 • giriş seviyesi paketi 1 sene içerisinde 194 bin liradan 220 bin liraya zamlanmış olan suv mercedes modeli.

  piyasaya sürüldüğünden beri her bayiye ayda 1-2 adet sipariş kotası veriliyor ve sürekli 5-8 ay arasındaki tüm araçlar önden satılmış oluyor. mesela bugün itibariyle bayiler 2017 mart - nisan ayına sıra veriyorlar.

  mercedes firmasının genel satış stratejisi bu mu yoksa sadece bu araca özel bir strateji mi güdülüyor bilmiyorum ama sanki türkiye'ye giren glc sayısı artarsa satışları da artacak gibi duruyor.

  bu arada siparişlerin hemen hemen tamamı glc 250 yani benzinli 2.0 litre modeli. bu modelin katalog yakıt tüketimi karışık 7 lt/100km olarak sunuluyor lakin fiiliyatta tüketim 10-11 lt/100km olarak gerçekleşiyor(yaklaşık 14.000 km kullanım sonucu fiili değerlerdir)

  selefi glk modeline göre yollarda çok daha fazla göreceğimizi düşünüyorum.

hesabın var mı? giriş yap