şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sonsuz evrendeki üretilen en güzel araba. toplam 56 bin tanesi yollara çıkmış ancak dünya genelinde 25 bin civarında halen yürür durumda. sütlü kahve deri ve laci dış renk kombinasyonu muhteşem
 • pagoda ismi ile uzak doğu kültürüne göz kırpan mercedes pagoda, ismini tavanındaki eğimin uzak doğu budist tapınaklarının (pagoda) çatılarına benzemesi ile kazanmıştır.

  sportif yapısına rağmen aynı zamanda lüks sayılabilecek bir çok donanıma sahip olan araç, aynı zamanda o dönem mercedes'in eş anlamı olarak kabul edilen "güvenlik" mottosuna layık sağlamlığı ile adından söz ettirmekle kalmayıp, günümüzde yollarda gezen hem sportif hem de lüks özellikleri bir arada sunan araçların atası gibidir.

  1962/63 yıllarında ortaya çıkan mercedes 230sl pagoda, bugün üretilen s class'ın atası olan tailfin 220se saloon isimli mercedes modelinin bir coupe/cabrio versiyonudur. günümüzdeki karşılığı ise s coupe olarak geçmektedir. m127 kodlu 6 sıralı silindirli motorundan 150 beygir güç almaktaydı. daha sonra üretilen 250sl ve 280sl pagoda serisinin diğer araçları olmuştur.

  mercedes pagoda hakkında bir diğer ilginç bilgi ise, cenevre'de ortaya çıktığı 1962 yılında meydana gelen ve "yüzyılın kışı" olarak adlandırılan yoğun hava şartından dolayı ilk pagoda'ların bir yıl boyunca güneş görmemesi hadisesidir.

  bu seri hakkındaki kişisel görüşüm ise, mercedes pagoda serisini bir otomobilden ziyade insanoğluna sunulmuş bir hediye olarak tanımlamak olabilirdi. tasarımı ve yaşattığı hisler asla eskimeyecek, tabir-i caiz ise şarap gibi değerlenecek güzide bir hediye olmuştur insanoğluna.

  çok kaliteli biçimde restore edilmiş olanları yaklaşık olarak 600.000 türk lirası civarına satılmaktadır. maddi durumu iyi bir birey olsaydım, 4 ileri otomatik (arkasında automatic olarak yazar ve o yazı bile başlı başına bir ikondur) modeli ile birlikte ege turu yapmak isterdim.

  kaynak: 50 years of the pagoda
 • dünya'nın 8. harikası olan otomobildir. herkese nasip olmaz.