• arjantinli müzisyen. tam ismi haydée mercedes sosa'dır. 9 temmuz 1935'de san miguel de tucumán'da doğmuştur. "yeni şarkı" hareketinin öncülerindendir.

sosa, başlangıçta yoğun bir şekilde atahualpa yupanqui'den etkilenmiştir: 1950'li yıllarda arjantin'in popüler müziği tango geri plana itilmeye başlamış, başta yupanqui olmak üzere gitarist şarkıcılar, yeni gitar tekniklerine yaslanarak yoğun bir melodi dokusu ve içli bir şiirsellikle ağırlıklarını koymuşlardı. "yeni şarkı" fikri, bu yanıyla ilk önce arjantin'de şekillenmeye başlamıştır, demek doğru olacaktır. 1962'de mercedes sosa ve armando jejado gomez başta olmak üzere çoğu şarkıcının art arda söylediği şarkılar belki de ilk "yeni şarkı" hareketi duyarlılığını yansıtmaktaydı. bu çaba, müzisyenlerin aralarında fikir ve duygu birliği oluşturmasına da yardımcı oldu. birçok arjantin şarkı formu yenileniyor, özgün düzenlemelerle dünyayı etkileyen-heyecanlandıran yeni bir şarkıya bürünüyordu. sosa, işte böyle bir müzikal devinim içerisinde parladı. kendine özgü şiirsel ve politik şarkılar söylüyordu. 1960'ların başında tango yeniden popülaritesini artırmış, bütün ülkeyi tango ve benzeri dans müzikleri sarmıştı. buna alternatif oluşturan politik çizgi içerisinde sosa, kendi adından sıklıkla söz ettirmeye başladı. sosa bununla da kalmadı, bu politik-protest şarkıcı neredeyse kırk yıl boyunca efsane olarak varoluşunu sürdürdü.

mercedes sosa'nın en büyük özelliği, şarkı yazarı olmaktan çok, benzersiz bir yorumcu olmasıydı. o dönem repertuarına aldığı şarkılar bugün "yeni şarkı"nın en iyi örnekleri arasındadır. çok geniş özelliklere sahip heybetli sesi, benzersiz bir şarkı söyleme stilini beraberinde getirmişti. özel bir ironiyi, hüznü, değişimleri içinde yaşatabilen bu ses, o dönemlerde şarkıcıyı yalnızca arjantin'in değil, latin amerika'nın sevgilisi yapmıştı. epik karakterli şarkılarında, yoksul ama o denli de masum halkın duyarlılıklarını simgeleyen şarkılar seçiyor, söylüyordu.

sanatçı, 1978'deki cunta döneminde bu duyarlılığı yüzünden tutuklanıp sürgüne de gönderildi. sürgün yıllarında mercedes sosa'nın sesi; politik teslimiyete, baskı sistemlerine karşı bir isyanı teslim etti. sosa, arjantin'de ordunun halka karşı yaptığı kirli savaşa karşı bir sembol, bir figür oldu. ömrü boyunca bu türden toplumcu duyarlılığı temsil eden sosa, bugün 70'li yaşlarını başarıyla ve aynı çabayla yaşıyor.

kanımca en iyi şarkıları: la maza, gracias a la vida, solo le pido a dios, unicornio, luna, todo cambia, vidala de la soledad ve palito de tola'dır.
  • bu kadın alfonsina y el marı söylerken ben 4.4 dakikalığına da olsa her şeyi, herkesi affediyorum.
  • joan baez kadar koca yürekli, müthiş sesli bir kadındır mercedes sosa. ikisinin gracias a la vida için yaptıkları canlı kayıt düet mutlaka bulunup, dinlenilmeli.

joan y mercedes, gracias a vosotros a cambiado mi vida*
  • gracias a la vida beni benden alan şarkılarındandır.
  • konseri 14 temmuza alınmış dilinden umudu* düşürmeyen hatun kişi!! ülkesinden uzakta sürgün hayatı da yaşamış olmasından mütevellit avrupaya alışamamayı da bildiğini, yaşadığını söylemiş gazetecilere. şimdi arjantin de ve mutlu geliyordu kelimeleri. bakalım bu akşam napacak?
  • sözlük yüzünden konserini kaçırma tehlikesiyle burun buruna geldiğim latin amerikanın anası. bir saat içinde açıkhavayı çınlatacak.
    (bkz: anne benim koşmam gerek)
  • devlet gibi kadın allah için.. sesine eşlik eden ağğır hareketleri, beni benden aldı.. kostüm değiştirip de azul şalıyla sahnede arz-ı endam edince "işte" dedim "mavi şehrin mavi kadını"..
  • volver a los 17 sayesinde tanışmıştık kendisi ile... hayata binlerce kez kendi dilinden teşekkür ettirmişti sonralarında da...

"gracias a la vida que me ha dado tanto.
    me ha dado la risa, me ha dado el llanto.
    as yo distingo dicha de quebranto,
    todos materiales que forman mi canto,
    y el canto de ustedes que es es mismo canto.
    y el canto de ustedes que es mi propio canto..."

sen yanımızdayken huzurlu anlara anlam katıyordun, şimdi sen de huzur içinde yat mercedes...
  • ne yazık ki mercedes sosa da hayata gözlerini yummuş. güzel müzik severlerin başı sağ olsun.

(bkz: adios negra divina)
  • görüntü ve ses itibariyle bana feci halde sabahat akkirazı anımsatan hatun. hatta biraz selda bağcan bakışı bile bulmadım değil yüzünde.. esmeray desen değil.. ama gracias a la vida deyince anlıyorum ki o güçlü ve hüzünlü sesiyle başlı başına mercedes sosa
hesabın var mı? giriş yap