şükela:  tümü | bugün
  • mercedes'in 2+1 otobüs piyasasındaki neoplan tourliner egemenliğini kırmak için fabrika çıkışı 2+1 olarak da ürettiği otobüs. hal böyle olunca koltukları yan sanayi olan neoplan tourlinerlar'dan daha rahat koltukları mevcut. mercedes dileyen müşterilerine koltuk arkasi tv sistemi de kuruyor. ancak funtoro tarzı şeylerin yanında basit ve pahalı kaldığı için tercih edilmiyor.
  • üstten basık travego. bir de bizzat bir otobüs şoföründen duyduğum bir şey var ki o da; aylık yakıt masrafının travego'dan 400 lira daha az olduğu.
  • daha çok turist turlarında kullanılan araç. nitekim tipi doğrultusunda konuşuyorum şehirlerarası yolculuklar için uygun değil. hoşuma gitmiyor. çok küçükken uzun yolculuklara bayılırdım. hatta üniversite okumasam sanırım otobüs şoförü bile olabilirdim. çok hayalini kurmuşumdur minikken. otobüs sadece konfor içermemeli kısaca, görünüş de oldukça mühimdir. o pıslama sesi, küçük bir sarsılmada yaylada yayılır gibi dalgalanan koltuk, artık direksiyonun hemen sağında joistik kıvamında bulunan vitesi ile otobüs bir tutkudur arkadaş.
  • 180 cm uzeri boya sahipseniz koridorda kafanızı tavana sürttürebilirsiniz.sanırım.
  • yeni modelleri ilave dingil olmadığı halde 50 koltukla, 2+1 olanları ise 38 koltukla hizmet vermektedir. 2+1 e dönüştürülme konusunda en çok tercih edilen modeldir. işletim maliyeti diğer modellere göre daha düşüktür.
  • iç aydınlatma lambaları o403'leri anımsatır ki bence şık durmamıştır.
  • yok böyle bir otobüs. nedir, nedendir bilmiyorum, bu kadar rahatsız, bu kadar korkunç koltukları olan otobüs az gördüm.

haftasonu iki kez maruz kalmak zorunda kaldım bu şeye. dönüş otobüsü hele, sözde rahat hat denen naneden olmasına rağmen kafanızı yasladığınızda boyundan yukarınızın boşlukta kaldığı cinsten kısa koltukları vardı. klima yerleşimi zaten fecaat. koltuk aralıkları felaket. bel ağrısı da hediyesi.

böyle otobüs mü olur, böyle mercedes mi olur? hangi akli dengesi yerine firma bu otobüsleri alır kullanır, bir de üzerine utanmadan "rahat" hat yazar.
  • bir de mercedes vision gran turismo vardir ki, pek bir alakasi yoktur bu otobusle. * *
  • bir otobüs modeli. bu modelin şanzıman oranları 1300 devirde 95 km/h civarına izin veriyor. oysa ki yine evobus üretimi olan setra marka otobüsler 100 km/h civarına 1250 devirde rahatça ulaşabiliyor. bu durumda nasıl yakıt tasarrufu sağlanıyor anlamak güç. ayrıca zamandan da kayıp yaşanıyor. bu aracı 100 km/h da 1500 devirle uzun süre süren kaptan hiç görmedim. yeni modelleri gözlemleme fırsatı bulamadım. bahsettiğim modeller 2015 ve altı. ama setra otobüslerinde limitörü açarak 1250 devirle gayet stabil ve güvende hissettiren bir seyahat tecrübesi yaşamak mümkün. yine türkiye'de montajı yapılan ve zf şanzımanları kullanan temsa safir modeli de 1300 devirde 100 km/h civarını çok rahat yakalayabiliyor. bir otobüste yakıt ve zaman tasarrufu için son vitesin kavradığı devir aralığı önemli diye düşünüyorum. daha ayrıntılı bilgisi olan varsa yeşillendirmesini önemle rica ederim.
  • relax ismindeki 2+1 versiyonunun koltukları küçük evet bildiğin küçük. ve çok rahatsız. 303 koltukları bile daha konforluydu be.