şükela:  tümü | bugün
  • doğrusu "mercedes-benz'in 100 yıllık rekabet için bmw'ye teşekkür etmesi" şeklinde olacak başlık ama malum karakter sınırı.

serbest piyasa ekonomisinin bir güzelliğidir. mercedes-benz bir alman gazetesine verdiği reklamla 100 yıllık rekabet için bmw'ye teşekkür edip gözlerimizin yaşarmasına sebep olmuştur.

haber linki

--- spoiler ---

aynı endüstriyi paylaşan markalar arasındaki rekabet kaçınılmaz. hatta bu iki marka aynı coğrafyaya aitse işler daha da kızışıyor. stuttgart merkezli mercedes-benz ve münih merkezli bmw aynı ülkeden çıkan ve dünya ölçeğinde üretim yapan iki büyük otomotiv markası. ve aralarındaki rekabet de daha büyük teknolojilerin geliştirilmesine ve üretimin daha üst seviyelere çıkmasına önayak oluyor.

mercedes-benz'in bugün bir alman gazetesinde yayınladığı ilanla da rekabetle geçen 100 yıl için bmw'ye teşekkür ediyor. ilanda ise sadece bmw'nin marka değerinin bir parçası olan ön ızgarası bulunuyor. ilan metninde ise; "100 yıllık rekabet için teşekkürler, ilk 30 yıl oldukça renksizdi." yazıyor. mercedes-benz teşekkür kutlama ilanında rakibinden 30 yıl daha eski bir marka olduğunu vurgulama fırsatını böylece kaçırmamış oluyor.
    --- spoiler ---

adamlarda rekabet, verimlilik ve kalite inanılmaz seviyede. özel teşebbüslerin olayı aslında bu. ne kadar rekabet olursa kalite o kadar artar ve fiyatlar tüketicinin istediği gibi düşük seviyelere iner.

burada bizim yapmamız gereken şey devletin bu alanlardan elini eteğini çekip özel sektörün yolunu açmasıdır.

not: bu entry'i yazarken serbest piyasa ekonomisi ve iktisat benzeri başlıklara baktım da birkaç şey öğrenip size aktarayım diye ama birileri o başlıkları çok saçma etnryler'le doldurmuş.*iktisat okuyanlar yeşillendirsin.

edit: bazı yazarlar serbest piyasa ekonomisine karşı çıktıkları için bana küfür etme gereksinimi duymuşlar. kendilerine burdan selam yolluyor ve (#59088725) 'nolu entrye bakmalarını tavsiye ediyorum.

not: anadoluçomarspor.
  • dünyada güzel şeyler de oluyor. başka kafada adamlar bambaşka hayatlar yaşıyorlar. ne almanım, ne de hugerist. lakin hoşuma gitti be kardeşim. duygulandım yeminle. hem ayrıca;

(bkz: passat mı çekeyim yanlarına)

edit: passat esprisi dunyanin en buzin seven insani'ndan alıntılanmıştır. şukunuzu ona verin.
  • bence ilk 30 yıl için mercedes'in alman halkından da özür dilediğini gösteren bir ilan vermesi lazım. birşeyler eksikmiş ki bmw diye bir firmanın da kurulması gerekmiş. bmw bu reklamı işlerse daha yenilikçi olduğu algısını yerleştirebilir.
  • almanya kaybedince ,kaybetmiş sayılıyoruz. almanya gelişince, gelişmiş sayilmiyoruz . "adaletin bu mu dünya ?" dedirten , reklam/haber .
    ilerleyen günlerde bu konu hakkında bmw'den sempatik ,giydirmeli, komik cevap gelecektir.
    (bkz: bizi siz yarattiniz)
    (bkz: rekabet mi ?)
    (bkz: aaa rakip miymişiz?)
    (bkz: haberimiz yoktu)
    (bkz: şaka lan şaka)
    not ; bizim yerli otomobil işi vardı. noldu o iş ? hayır, bunları görünce insan imreniyor azizim .
  • muasir medeniyet nedir sorusuna ornek gosterilebilecek ulkenin ornek gosterilebilecek davranis sergileyen firmasi.
  • yahut kartelleşilir yahut tröstler kurulur sende aynı boktan hizmeti farklı kanallar üzerinden aynı fiyata almaya devam edersin.

firmalar biz neden rekabet edip fiyat kırıyoruz der, sadece servis sağlayıcılarında ve ürün çeşitliliğinde alternatifler sunarak müşteri /üye kazanma yolunu seçer.

örnek verirsem sen iyi bir internet paketini en az 50 liradan alırsın evine. bu her servis sağlayıcısında hemen hemen aynı imkanlarla sunulan ücretlerinde minimal oynamalar olan sikiş paketleridir.

2. bir örnek devlet özel sektörden elini tamamiyle çekerse büyük balık küçük balığı yemek için maliyetinin altına ürünü satışa sunup (bir müddet) diğer orta ve küçük ölçekli firma ve dükkanları batırır. bir müddet sonra tekelleşir ve senin amına koymaya devam eder. böyle bir ortamda,sermayesi geniş olana karşı ne tüketici kazanır ne de böyle bir ortama yatırım yapmayı düşünürsün.

ordoliberalizm falan desen anlarım da tümden serbest piyasa ekonomisini isteyen adam babadan zengin liboştur.
  • bu olaya bakıp da serbest piyasa ekonomisini savunmak abesliktir. cahilliktir.

ülkecek zaten serbest piyasanın köpeği olmuşuz halen denilen laflara bak. git bi haftasonunu da çalışarak geçir de gör ebeninkini derim böyle laflara ben. avrupa'ya göre en az sayıda memuru olan ülkelerden biriyiz. o sıralamanın en başında falan da olabiliriz. o bile kamu hastanelerinde ceo'luk gibi saçmalıklarla "özelleştiriliyor" şu anda.

--- spoiler ---

bu arada al sana inanılmaz kalitede çevreyi sikerten egzoz emisyonu: bmw egzoz emisyon linki

--- spoiler ---

yok teşekkür etmiş de ne güzelmiş falan hikaye hep. göz boyama. ikinci dünya savaşında ortalıkta olup, nazilere bile hizmet etmiş olsam ben de o halde olurdum. metrobüste birine yer verince o da teşekkür ediyor ama bizim haberimiz yapılmıyor yani anlayacağın.*

daha fazla ne istiyorsunuz bizden ? 12 saat çalışmak, saatlerce yollarda sürünmek, patron ezikse onun tavırlarını çekmek, yalaka iş arkadaşları gibi durumlar zaten yetiyor da artıyor bile.

sen bir mezun ol göreceksin serbest piyasa ekonomisini.
  • rakibiniz güçlü olsun ki siz de güçlü olun. rakibin güçlüsü rekabet için avantajdır.
  • (bkz: belki bilardo)