şükela:  tümü | bugün soru sor
 • naomi oraskes ve erik conway'in ortaklaşa yazdığı, henüz türkçe'ye çevrilmemış. bilimsel gerçekler ile kamuoyundaki algıları güç odaklarının lehine olacak şekilde değistirmeye calışanlari ve yöntemlerini anlatıyor

  http://www.acikbilim.com/…ler/kusku-tuccarlari.html
 • 2014 yapımı bir belgesel. hakkında tanıtım olarak şöyle bir yazı paylaşılmış;

  "a documentary that looks at pundits-for-hire who present themselves as scientific authorities as they speak about topics like toxic chemicals, pharmaceuticals and climate change."
 • güzel bir belgesel daha.

  aptallık konusunda tanıdığımız bir ülkeye çok benzeyen amerika'da halkın algısı üzerinde değişiklik yaratmak için büyük paralar ve akıl almaz taktikler kullanan sermaye sahiplerini (sigara üreticileri, petrol şirketleri vb.) anlatıyor.

  bilimsel gerçeklerle kapışamayacakları için bilimin ne olduğundan habersiz halkın üzerinde şüphe uyandırmaya odaklanan büyük şirketler sizce de sadece amerika'ya mı özgüdür.

  sizce çevremizde bu tarz şerefsizler mevcut mudur?

  mutlaka izleyin.
 • büyük ama büyük oldukları kadar da insan yaşamına doğrudan tehdit oluşturan endüstri devi şirketlerin insanları nasıl manipüle ettiklerini, bu amaçla kimleri ne şekilde kullandıklarını çok güzel ortaya koyuyor belgesel. uğraştıkları vahşi kapitalistlerin nasıl rezil insanlar oldukları da kanıtlarıyla tek tek seriliyor karşımıza.

  amerikan dizilerinde gördüğümüz devletin karanlık adamları, şirketlerle anlaşmalı devlet mensupları, yüzünden pislik akan ekran manipülatörlerinin hepsinin gerçek hayatta da eksiksiz var oluşu insanı çok çaresiz hissettiriyor izlerken. üstelik bunların bir kısmı da belgesele katılımda da bulunuyor ve yaptıklarını inkar etmiyorlar. ekran karşısında küfür etmekten kendinizi alamıyorsunuz.

  neyse, belgesel baya güzel zaten, uzun açıklamalara ihtiyacı yok. zaten ben de bunu internet jargonuyla "up up" amacıyla yazdım. kim bilim insanı kim gerizekalı bi şarlatan en çok bizim buralarda birbirine karışmış durumda malesef.
 • türkiye'de neden bir yiğit bulut veya nagehan alci olduğunu anlamamı sağlayan belgesel.
  amerika'da bunlardan bir sürü olduğunu anlatıyor.
  ozet olarak enerji/ilaç/sigara firmaları sözel yeteneği güçlü, kamera karsisinda etkileyici konusmalar yapabilen adamlar buluyorlar. bu adamlari, hayatı okuyarak, araştırma yaparak geçmiş fakat mikrofonda nasıl konuşacağını bilemeyen bilim adamlarının karşısına oturtuyorlar. bilim adamı net ispatlanmış bilimsel bilgiyi hebele hebele ağzında gevelerken amerikada'ki temsili yiğit bulut, "siz bu elit konusmalarla bizi kucumseyemezsiniz, özgürlüğümüzü kısıtlayamazsınız" gibi halkı peşinden sürükleyecek cümlelerle kamuoyunu ele geçiriveriyor. böylece muhafazakar kesimi (republicans) bir güzel manupule ediyor.
  bu arkadaşlar 80'li 90'lı yıllarda amerikan halkını sigaranın zararlı olmadığına, küresel ısınma diye birşey olmadığına inandırmışlar.
  belgeselde sigara savunucuları ile küresel ısınmayı kabul etmeyen savunucuların neden aynı kişiler olduğuna dair çok enteresan bir teori var. olayı soğuk savaşa kadar götürmüşler, hepsini anlatmayım merak edin seyredin.
  beyin açıcı, ufuk genişletici bir belgesel.
 • türkçe adı, "şüphe tüccarları" olan belgeseldir.
  genel türk insanının hiç umurunda olmayan küresel ısınma felaketi ile ilgili gibi görünürken, gerçekte ise bundan daha felaket bir konuyu işlemektedir. bu da, aynı akp döneminde uygulanan halkı yönlendirme, doğruları saptırma, doğruları söyleyenler hakkında şüphe yaratma gibi bilinçli olarak çıkar grupları (hükümetler, iş adamları vs) tarafından uygulanan stratejilerin, nasıl yapıldığını göstermesidir. yani, insanın bilişsel zararını.
  amerika birleşik devletleri'nde yapılanları seyrettikçe, nasıl bu kadar benzerlik olabilir diyorsunuz. ama oluyor işte, globalizm bu.
  yalan söyleme, doğruları saptırma yöntemleri için stratejiler geliştiriliyor ve bir sektörde başarılı olan strateji, hükümet de dahil olmak üzere diğer çıkar grupları tarafından uygulanıyor.
  işin en ilginç yanı, çıkar gruplarından para aldıklarını söyleyen bizdeki gibi uyduruk olmayan bilim adamları da bu işin ticaretini yaptıklarını söylemektedirler. buna rağmen herhangi bir ceza almadıkları, rahat rahat utanmadan ortada dolaştıkları da görülmektedir.
  bilim adamı olup, para karşılığı kendilerin satarak , halkta şüphe yaratanlar bir yana bir de savunduğu konular hakkında hiç bir bilgisi ve uzmanlığı olmadığı halde sadece konuşarak şüphe yaratanlar var ve bunlar senatör bile olmuşlar!!!!
  bu adamlardan biri diyor ki, "bilim adamları dertlerini anlatamıyor, konuşamıyor, ama ben çok iyi laf yapıyorum, karşımda pek bir varlık gösteremiyorlar" gibi açıklamalar yapıyor. (bkz: rok)

  belgesel'in yazarlarından harvard üniversitesinde bilim tarihi profesörü olan naomi oreskes, belgelerle nasıl yalan söylendiğini açıkladığı bölüm en güzel yerlerinden biri.
  biz niye bu haldeyiz diye düşünüyorsanız, izlemekte yarar var, ama kefen filan giyip sonra terör mitingine katılıp coşmuşsanız yine yalan var.
 • yıllardır süregelen ticari ve siyasi manuplasyonun küçük bir özeti. sadece sigara endüstrisi bile yeterliyken küresel ısınmaya kadar girmişler. sihirbaz manuplasyonlarıyla örneklendirmek gayet mantıklı ve ilgi çekici olmuş. özellikle sigara endüstrisinin,
  - sigara sağlığa yararlıdır.
  - sigara sağlığa zararlı değildir.
  - sigaranın sağlığa zararlı olduğunu gösteren bir kanıt yoktur.
  - sigara zararlı oladabilir olmayadabilir.
  ve çıkar yol kalmayınca,
  - sigara zararlıdır ama bu sizin seçiminizdir, özgürlükler kısıtlanamaz.
  noktasına kadar gelmesi, durumun özeti.
  kazanç peşinde gözleri kör olan insanlar yaşadıkları dönem dışında bir dönem olabilceğini düşünmüyorlar ve kazançları doğrultusunda kendileri dışında herkese her şeye zarar verebiliyorlar. çok klişe ama bilinmesi gereken, bu dünyanın 'atalarımızın mirası değil, torunlarımızın emaneti olduğu.
  bir kaç bilinçli ve özverili insan dışında 'benden sonra yansın dünya' modunda bir çoğunlukla dünyanın işi çok zor.
 • toplum sağlığını ve gezegeni tehdit eden büyük kartellerin, lobi faaliyetlerini ve halkı manipüle etmelerini anlatan, başarılı bir belgesel. özellikle küresel ısınma hakkında çok bilgilendirici.

  pek de keyifli bir yapımdı. yıllar önce izlediğim bir filmi anımsattı.* nasıl kaçmış gözümden bunca sene. izleyin efendim, tavsiyemdir.