şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akıl olmaz olay.

  bugün içimden geldi dedim bizim hatuna bir yüzük alayım. daha önce hiç almadım ama, sağdan soldan duyduğum kadarıyla fiyatları az çok biliyorum. yani ilk defa öğrendim de şok oldum filan değil.
  bilindik birkaç markanın internet sitesine şöyle bi göz attım da mercimek kadar elmas yüzük yaklaşık 3 bin lira. biraz daha büyük olsun da aldığıma değsin dersen fiyatı 10 binlere çıkıyor.
  gezinirken aklıma takıldı da ulan bir taşa bu kadar para vermeyi ilk kim akıl etti? hayır parasında değilim, cimri de değilim. feda olsun ama en nihayetinde taş ulan bu taş.
  ilk kim akıl etti bunu, kim düşündü merak ediyorum. düşünsene birşey buluyorsun dur şunu okutayım birilerine diyorsun ve yapıyorsun. hem sıradan birşey hem de aşırı fiyatlara satıyorsun. ihtiyaç değil, aldığında bir işine de yaramıyor, ama satılıyor alınıyor. çok ilginç. sonuçta dünyada en çok bulunan bir şeyin biraz parlak olanı. nasıl bir pazarlama stratejisi bunu bu kadar pahalı yaptı?

  en son dayanamdım hatunu aradım. dedim sürpriz yapacaktım ama durum böyleyken böyle sen ne dersin? iyi ki almamışsın hiç sevmem böyle şeyler, onun yerine seninle bir yerlere filan gidelim ben daha çok sevinirim dedi. aynen dedim ağzını yerim.
 • uzun süredir görmediğim arkadaşımla görüştüm. laf evlenmeye geldi. eh bu sene olur herhalde dedi. geyik yaptım tek taş beş taş.. seversem alırım dedi. sadece kadın talebi değil bu. almaya gönüllü olan da çok..o kadar gönüllü ki benim ilgisizliğimle dalga geçti.
  formülü yok bu işlerin boşa genelleme yapmayın..
 • ekonomi bilimine göre akıl almaz bir olay değildir.

  o mercimek kadar taşın üretim aşamaları zordur, doğada kıt bir kaynaktan üretilir dolayısıyla kıttır, marjinal değeri yüksektir, fiyatı yüksektir.

  karşılaştırmak isteyenler için (bkz: elmas su paradoksu) burada su daha faydalı olsa dahi doğada bol bulunan bir kaynak olduğu için ve marjinal değeri düşük olması sebebiyle fiyatı düşüktür. elmas tam tersi.
 • toplumun dayattığı tüketim tuzağına düşmektir.taktığı o mercimek kadar taşın gösterişten başka hiçbir anlamı olmadığını bilerek ayıla bayıla yine verir o parayı.bırakın, versindir.kuyumcular kimi kerizleyecek yoksa!
 • toplum baskısıdır.