şükela:  tümü | bugün
  • arjantin, brezilya, paraguay ve uruguay ın olusturdugu bir ceşit serbest ticaret birliği. buyuyunce güney amerika nın ab si olacak.
  • (bkz: copa mercosur)
  • mercosor’un siyasi bir yapı olarak dünya dengeleri içerisinde ve latin amerika’nın birliği için oynadığı önemli rolü şöyle tarif edebiliriz. brezilya, venezüella ve arjantin, dünyanın en büyük petrol üreticisi ülkeleri arasında yer alıyorlar. brezilya ve venezüella’da petrol üretimi devlet tekelinde ve uluslararası petrol tröstleri bu iki ülkede rol oynayamıyorlar. arjantin’in ulusal petrol üretimi ise ispanyolların petrol şirketi repsol’un elinde. fakat petrol rezervlerinin tekelini devlet elinde tutuyor. dolayısıyla arjantin, brezilya ve venezülla’nın siyasi ve ekonomik birliği, dünyanın en büyük petrol üretim kutbunun oluşması anlamına geliyor. mercosor’un ekonomik omurgasını bu üçlü petrol üretimi oluşturacak. latin amerika dünya petrol üretiminde ve petrol fiyatlarının belirlenmesinde kilit bir öneme sahip olacak.
  • venezuela’nın katılımıyla karayip ülkelerine de ulaşan birlik. mercosur şu an 250 milyonluk bir nüfusun ortak pazarı durumunda ve yıllık 1 trilyon dolarlık bir mal ve hizmet çıktısına sahip.bir zamanlar pasif bir gümrük birliği konumundaki mercosur’un büyümesi, abd’nin bölge üzerindeki etkisinin azaldığının bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. venezuela’nın katılımı ve fidel"le yapılan ekonomik uygulama antlaşması ile birlikte mercosur’un salt bir serbest ticaret birliği olmaktan çıkıp daha fazla politikleşmesi bekleniyor.
  • venezuela'nın büyük ölçüde, bölge ülkelerinin ne yapıp ettiğini bilmek, kendi kontrolü dışında atılması düşünülen adımlara önceden müdahele kabiliyetine sahip olmak amacıyla girdiği örgüt. zira venezuela'nın ana hedefi alba'yı sorunsuz ve tüm bölgeyi kapsayacak biçimde hayata geçirebilmektir.
  • üyelerinin bazı üründe sıfır gümrük, bazılarında ise indirim oranları ile calısmasını saglayan serbest ticaret birligidir.
    brezilya nın guney amerikada ekvator ve sili dısında tum ulker ile komsu olması sebebiyle ustunlugunu kabul ettirmis oldugu topluluktur.
  • abd'nin zamanında nafta ile birleştirmek istediği ticaret birliği.

    eğer birleşselerdi, yeni birliğin adı free trade area of the americas olacaktı. ancak abd'nin liderlik rolünü üstlenmek istemesi brezilya'nın tepkisine neden olduğundan proje şimdilik askıda.
  • mercosul olarak da bilinir.* mercosur ise ispanyolca yazımıdır. 'mercosul bölgesi' 240 milyonluk nüfusa ve bir trilyondan fazla toplam gdp'ye ev sahipliği yapmaktadır. gözlemci üyeleri de vardır, bolivya, şili, kolombiya, ekvador ve peru. toplantılara katılabilirler ancak oy kullanma hakları yoktur.
  • bu kuruluş hakkında güzel bir değerlendirme için; http://politikaakademisi.org/?p=3911
  • paraguay'da bu birliğe üyedir.