şükela:  tümü | bugün
 • william randolph lovelace ii'nun nasa'ya yardimlari sirasinda, 'kadinlarin, uzay yolculuklari icin erkeklere yapilan testlere nasil cevap verecegi'ni merak etmesi uzerine baslattigi program.

  13 kadin'in katildigi bu program, nasanin astronot programina dahil degildi, uzaya cikmadi, hatta grup olarak birbirlerini bile gormediler aslinda.

  13 kadin icerisinde sadece geraldyn "jerrie" cobb astronot olmayi basardi. kendisi amerikanin ilk kadin astronotudur ayricana. ikili, 19 kadini daha teste soktular, 13 tanesi testi gecti. bunlarin bazilari sonra beyin/kalp sorunlari yuzunden projeden cikarildilar.

  kadinlarin isimleri;

  myrtle cagle
  jerrie cobb
  janet dietrich
  marion dietrich
  wally funk
  sarah gorelick
  janey hart
  jean hixson
  rhea hurrle
  gene nora stumbough
  irene leverton
  jerri sloan
  bernice steadman

  kadinlardan bazilari ikinci teste girdi, bazilari girmedi. cok azi da ucuncu teste girdi. fakat nasa projeden destegini cektigi icin proje iptal edildi.

  (bkz: mercury 7)
 • aynı zamanda bir netflix belgeseli. en iyi kadın pilotları önce gaza getirip, sizi astronot yapacağız deyip, sonra sırf kadın oldukları için herkesin nasıl tornistan davrandıklarını anlatıyor. insan olana bu yapılmaz.

  aslında ben belgeselin başında zaten kopmuştum. üç teyze getirdiler. ben bekliyorum ki bunlar torun torba konuşacaklar işte, öbürü diyecek çarpıntılarım arttı, diğeri böğrüm ağrıyor, dizlerim tutmuyor bilmem ne. anam bunlar bir başladı: “ hangi uçak tipini kullanıyorsun? yok cherokee kullanırım. piper’ a alışkımın.” öbürü de “sen zaten comanche kızısın eheheh” oha dedim noluyor? bırak bunların astronot olmasını falan ben şimdi kafede böyle muhabbet eden üç teyze görsem zaten sevincimden ağlarım.