şükela:  tümü | bugün
 • sormuslar ahmet hasim'e "merdiven derken hayattan bahsediyordunuz degil mi ?"diye, "hayir demis ben merdivenlerden bahsediyordum."
 • tamburada parçası, fantastik albümünden.

  have you seen, have you heard, have you thought or did you run and by the way did you stay?
  did he burn did she freeze, did he remember to say please ‘coz he is wise but i am weak,
  he’s the old owl with the beedy eyes, he’ll get you , you know.
  and all these things i talk about you’ve heard long before, so why ask for more?
  what you hear is what you know!

  you say you know what papers for, to buy the things you wished for .
  what’s the point in all the greed, when you now you have all you need,
  so you take your cups, fill them up, drink it down, and get all high,
  and then later on wished you hadntcoz dizzyness is not easy.
  have a bite to eat, a sweet to suck, a glass of wine, it’s chill out time
  the night is cool but i am hot and what you hear is what you’ve got.
  what you hear is what you know! what you hear is what you know!
 • lise yıllarının boğucu edebiyat derslerinden akıllarda kalan kasvetli ahmet haşim şiiridir :

  ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden
  eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak
  ve bir zaman bakacaksın semaya ağlayarak

  sular sarardı yüzün perde perde solmakta
  kızıl havaları seyret ki akşam olmakta

  eğilmiş arza kanar muttasıl kanar güller
  durur dallarda alevden kanlı bülbüller
  sular mı yandı neden tunca benziyor mermer

  bu bir lisan-ı hafidir ki ruha dolmakta
  kızıl havaları seyret ki akşam olmakta
 • ahmed hasim'in şiiri...
  ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden
  eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak
  ve bir gün semaya bakacaksın, ağlayarak

  diye gider...
 • çok seks bir şey. böyle kız erkek yan yana gelince seks oluyor. sonra kız etek giyerse götünün görünme ihtimali az olsa bile bacakları görünebileceği için seks oluyor. işte böyle şeyler hep ayıp seyler. o yüzden ki dikkat etmek lazım. özellikle gençleri, çocuklarımızı korumak için şey yapmak lazım.

  (bkz: kızlı erkekli aynı merdiveni kullanıyorlar)

  (bkz: liselilere etek yasağı)
 • efendim vakti zamanında kudüs'teki kıyamet kilisesi'nin kendilerine ait bölümlerini temizlemek ve bakmak isteyen mezhep mensupları arasında tartışma çıkmış. osmanlı'nın o dönemki askeri yöneticisi kavgayı durdurmuş ve "herkes yaptığı işi bıraksın" demiş. bir papaz tahta bir merdivende kilisenin üst camlarından birini silmekteyken emir gereği aşağı inmiş ve merdiven olduğu gibi cama dayalı bir şekilde yerinde kalmış. daha sonra bir daha da dokunulmamış ki bunun sebebi de yine kimin merdiveni indireceği konusunda anlaşılamasıymış. çeşitli nedenlerle birçok kez zarar görse de zaman içinde yenilenmiş. sene olmuş bayrampaşa, o merdiven halen orada:

  http://upload.wikimedia.org/…adder_disagreement.jpg
 • hayatın mühendis yorumu.
  kimimizinki sade düz, kimimizinki durmadan dönen yer yer dar yer yer genişce..
  iniyorsun, çıkıyorsun, iniyorsun, çıkıyorsun. düşüyorsun, tutunuyorsun, kayıyorsun, toparlıyorsun. yeni basamaklar ekliyorsun. bazılarına hiç geri inmiyorsun.
  marifet merdiven boyu doğru insanlardan bir trabzan yapmak. çünkü bu hayata, şanslıysan, tek tarafı aileden bir duvarla, sağı boş bir merdivenle başlıyorsun. elinden tutan olursa aşk oluyor, eş oluyor. ama hayat bu, kısmetse ortada bir yerde huzurla, bir hayat yüküyle ölüyorsun.
 • beşiktaş çarşı'da bulunan, ufak girişi hasebiyle fazla dikkat çekmeyen cafe bar.

  kişilerin ticari kaygısından ötürü yazıp yazmamak konusunda tedirgin oldum, lakin başkalarının da başına aynı şeylerin gelmesini istemediğimden mütevellit yazmaya karar verdim.

  en başta güvensiz bir yer. 21. yüzyıl insanının alkolle yetinmediğini, binbir çeşit uyuşturucu maddeyle haşır neşir olabileceğini, dolayısıyla kafa yapan maddeler sebebiyle büyük olaylar çıkarabileceğinin farkında olmadan, kapıya 2 adet bodyguard dikmeyi akıl edememiş mekan.

  genç bir kız, büyük bir tehlike atlattı 2 gece önce burada. tek suçu ceketinin yanından görünen galatasaray forması olan genç bir kız.
  olay beşiktaş galatasaray maçından sonra geçiyor. maç izledikten sonra, ( her daim gittikleri ) merdiven cafe'ye gidip yarım saat oturup evinin yolunu tutmak isteyen 4 genç insan, ne yapmaya çalıştığı hala anlaşılmayan bir kadının " burası beşiktaş burada o formayı giyemezsin" tehditleriyle olaylar başlıyor. burada bazı gözü dönmüşler, kadına "vay be ne delikanlı kadınmış" gibi sözlerde bulunabilir, lakin, zaten galatasaray'ın kalecisinin adını bilemeyecek kadar futbolla ilgisiz, sırf eğlence olsun diye forma giymiş, hiç bir tahrik edici söz kullanmamış genç bir kıza yapılan darp girişimleri, bu helal olsun diyen insanların başına da gelir diye temenni etmekten başka bir arzum yok.
  yanındaki erkeklerin bir kadını durduramaması, mekandaki garsonların da, hiç bir karşılık vermememize rağmen "abi olay çıkmasın polis çağırmayalım mekanın adı kötülenmesin" gibilerinden sözlerle karşımıza çıkması, buranın ne kadar kaotik bir yer olduğunu gözler önüne sermekte zaten.

  tüm bu olaylar olurken mekan sahibinin, çok güvenilen bir abinin bir yere gizlenmesi, apayrı bir köşe yazısı konusu.
  biz orada g.t kadar yerde yaşam mücadelesi verirken personelin de hiç bir yerde görünmemesi de bir muamma.

  bilmem anlatabiliyor muyum ama polis gelmeseydi orada bir kaç hayat kararabilirdi. 3 kişi yaralandı. bize destek çıkan tek kişi oradaki müzisyendi ki o da atılan bira şişelerinden nasibini alarak yaralandı.
  daha anlatılacak çok şey var lakin uzatmayacağım.

  velhasıl kelam güvensiz yerdir. 15-20 kişilik sağlam erkek arkadaş grubunuz varsa gidin, zira kapının önünde her an 15-20 kişilik gözü dönmüş insan bulunabiliyor.
 • "merdiven'in aslı farsça'da neverd-i bâm idi. kelime, tavana yükselen kıvrım, basamaklı yol demekti. zamanla bu söz, aynı dilde nerdbân sesiyle kelimeleşti.

  bu kelime, bizim eski edebiyatımıza önce nerdbân sesiyle işlenmiş, sonra türk söyleyişi ona nerdüban ahengini vermişti. zamanla merdüvan ve merdüven sesini almış, nihayet merdiven güzelliğiyle türkçeleşmiştir."

  (bkz: nihad sami banarlı)
 • son zamanların en iyi yalın şarkısı. "oturmuşum sabır ağacının dibine" kısmındaki tonlama gözleri doldurur, biraz da hüzün ve hasret varsa bünyede.

hesabın var mı? giriş yap