*

şükela:  tümü | bugün
 • eskiden hede'lerde (hangi irk hatirlayamadim) mahkumlar merdiven'in 7. basamagina baglanip idam edilirmi$.. bundan dolayi merdiven altindan gecmek ugursuzluk sayilirmi$..
 • merdiven, yer ve dayali olduu duvar ucgen olusturduundan uursuzdur.... ucgenin uursuzluu ise piramit lerin mistik gucunden kaynaklanmaktadir...
 • (bkz: batil inanc)
 • ne zaman geçilebilecek bi "merdiven altı" görsem derhal hamle yaparım... umarsızca geçerim... uğursuzluk mu bulaşır, ömrüm mü lanetlenir bilemem fakat "bundan daha kötü ne olabilir, yaşamaktan daha lanetli ne bulaşabilir" düşüncesi hakimdir... insanların birden etrafınızdan uzaklaşmalarını görmek de keyiflidir ayrıca.
 • dizler bükülü, bel arkaya eğik, kafa hem yerde hem gökte yapılan calipso tarzı dans.
  (bkz: capoeira)
 • en ünlü batıl inançlardan birisidir merdiven altından geçmemek. şayet geçilmek zorunda kalınıyorsa, yani hariçte geçilebilecek herhangi bir alan bulunmuyorsa uğursuzluğu yok etmenin tek bir yolu vardır: eller kafada keçi gibi zıplayarak merdivenin altından geçmek...
 • yapilmasi sonrasi ugursuzluk getirdigi dusunulen davranislardan birisidir. gerci mantikli gerekceler ile dusunuldugunde en "mantikli" batil inanclardan birisidir. sonucta merdiven varsa ustunde bir insan olmasi ihtimali de vardir. bu ise o kisinin kafaniza dusmesi ihtimalini ortaya cikarmaktadir. ancak bu batil inancin olusmasinda boyle mantiki bir gerekcenin yeri yoktur. peki nasil baslamis bu inanc?

  aslinda bir degil birkac sebebi var. en eski sebep misirlilara dayaniyor. bilindigi gibi ucgen tanriya dair bir isaret olarak kabul edilmektedir. neden diye sormayin bilmiyorum. gerci gunes kultunde veya islami inancta da kare tanriya dair bir isaret olarak kabul edilmektedir ama... neyse... misirlilara donelim. evet adamalar ucgen ile tanri arasinda bir baglanti kurmuslar bir sekilde. zaten bu ucgen inanci sebebi ile piramitler yapilmistir. merdiven ise duvara dayandiginda bir ucgen olusturmaktadir. merdivenin altindan, yani ucgenin icinden gecmek ise tanriya baskaldiri veya saygisizlik olarak yorumlanmis. yani aslinda olayin merdiven ile alakasi yok. hatta merdiven kendi basina iyilige ve guzellige isaret. hatta ve hatta tanriya ulasmak icin kullanilabilecek bir arac. ama burada onemli olan ucgen. yani gecmeyin kardesim icinden... gunah...

  bir diger sebep ise isa'nin carmiha gerilmesi ile ortaya cikmis. burada ise merdivene anlam yuklenmis. yani isa carmiha gerilirken bir merdiven kullanilmis ve carmiha dayanmis merdiven goruntusu insanlarin kafasina kazinmis ve boyle bir sekil olum ile iliskilendirilmis. hatta bu iliski o kadar guclu olmus ki ilerleyen zamanlarda idam mahkumlari idam edilmeden once bir merdivenin altindan gecirilmeye baslanmis. eee hali ile gunluk yasamda da merdiven altinda gecmenin ugursuzluk getirecegi inanci dogmus. sonra bu inanc buyumus, kocaman olmus gunumuze kadar gelmis...

  *
 • uğursuzluk getirdiğine inanılan bu davranışın geçmişi iki nedene dayanır. açık bir merdiven üçgen biçimini oluşturur. üçgen ise doğu ve batı inanç sistemlerinde kutsallığı simgeler. bu üçgenin içerisine bir biçimde giren kişinin, orada oluştuğuna inanılan kutsallığı bozduğuna inanılır. merdiven altından geçmemenin bir diğer gerekçesinin kökeninde ise ölümü çağrıştırma vardır, ki bu da insanların alanlarda idam edildikleri dönemlere değin uzanır. açık merdiven, idam sehpasını çağrıştırır. eski mısırlılarda firavun mezarlarına göğe yükselmeleri için merdiven konulurdu. eski roma’da ise merdiven altından geçmek zorunda kalan kişi, kötü talihten kurtulmak için baş parmağını, işaret ve orta parmağı arasına sokarak yapılan meşhur nah işaretini merdivene doğru sallardı.

  yine *
 • merdiven dayandığı yüzeyle ve de tabanla bir üçgen oluşturur. bununda hıristiyanlık taki teslis e işaret ettiği söylenir. o zaman da bu kutsi alanın içine girmek iyi değildir ve uğursuzluk getirir.bide kara buyu ile bi alakası vardı. iki üçgen iç içe geçmiş bi alan oluşturmuş.bu alan içinden bilinçsiz ve hazırlıksız dışarı çıkan kimse şeytana köle olurmuş.
 • bugün kara kedi ve merdiveni aynı anda görünce hadi diyerek geçiverdim belki kötü şansım döner diye.

  sonra koskoca cumartesi akşamı kimyon'da adana dürüm yedik ve kadıköy'de oturacak hiçbi yer bulamadan eve döndük arkadaşımla. evin orada bi yer aklımıza geldi güzeldi diye hevesle gittik, bi baktık amcalar okeye dönüyolar.

  böyle bi şey yok! şimdi de uyuyamıyorum. yaktın beni merdiven. bu arada; uyku, nerdesin canım?