• son 10-15 yilda iki orta boylu sirketin birlesip bir dev sirket * ya da bir dev sirketin orta boylu bir sirketi satin alip* daha da dev haline gelmesi trendi.
    (bkz: kapitalizm)
    (bkz: monopol)
  • çeşitli bankaların****** corporate finance* kolları ve diğer danışmanlık şirketlerinin aynı adlı bölümleri m&a danışmanlığı yaparlar.

bu işin danışmanlığı iyi para getirebilir de getirmeyebilir de.. ama closing the deal aşamasına gelindiyse toplam anlaşma bedeli üstünden komisyon tokatlanır ve bu iyi bir paradır. anlaşma olmaması durumunda ise nah alır, aha bunu alır.
  • exit'i cok az ya gercekten bu gun bir arkadasla daha konustuk da vp'den sonra direktor alamayinca herkes issiz kaliyor. vp'ken aliyorsun 400-450k sonra direktor olamayinca haydi buyur issizsin, ya vp olarak baska bankaya gececeksin ya da internal m&a ekibi ama onlar da cok kucuk, koskoca sirketlerin 10 kisilik m&a ekibi var e surekli pozisyon da acilmiyor, diger tarafta pe'ye gecis de zor ve competitive, bir de haftada 90 saat devam ediyorsun. ha orada artik milyoner oluyorsun eyvallah ama deger mi - bilmiyorum ya bir noktadan sonra marginal utility'si inanilmaz dusuyor paranin.

turkiye'de de bu is dalinin hic bilinmemesi ayri bir dert. annem hala bana soruyor

- oglum sen ne yapiyordun?
    - m&a anne
    - ha em en ey ha, em en ey, sunu yazayimda soruyorlar anlatamiyorum sonra
    - mergers and acquisitions iste sirket alim satimi falan
    - hee em en ey demek bak ogrendim tamam yavrum sordular da anlatamadim ondan
  • tarihte 6 adet tanımlanan m&a dalgası vardır. bu dalgalar genellikle iki ekonomik kriz arasında, başka bir deyişle ekonomik çevrimlere paralel olarak meydana gelmişlerdir. her dalganın ayrı karakteristiği vardır, ilk ikisi bugün dünyaca ünlü şirketlerin birkaç tanesinin (general electric gibi) kuruluşuna tanıklık etmiştir.

bu faaliyetin meydana geldiği süreçte yatırım bankaları görev alır ve yapılan anlaşmanın hacmine göre pay alırlar. şirketlerin entegrasyon süreci için de yönetim danışmanlığı firmalarını yardıma çağırır, danışmanlara saat başı ücret verirler.

(bkz: post merger integration)
  • türkiye'de yakın gelecekte patlayacak finans iş koludur. yeni başlayanlar için alfabesi; letter of intention, data-room, site visit, non-binding offer diye gider. çok gecelemeli ama çok eğitici bir iştir.
  • iyi para olan bi meslek dali.. (bkz: #9420052)
  • genelde 'm&a' olarak bahsi gecer bunlarin.
  • türkçesi var: birleşme ve devralma

ülkemizde rekabet kurumu ve yerine göre spk tarafından denetlenen şirketlerin birbirleriyle evlenmesi ya da birbirini yutması işlemleridir
  • konu uzerinde calisan avukatlarin borclar hukuku, ticaret hukuku, rekabet hukuku, sermaye piyasasi hukuku ve sair hukuk dallarini sular seller gibi bilmesini gerektiren, birlesme ve devralmalar seklinde turk hukukuna girmis olan kavram. ayni zamanda bu alanda calisanlarin uzun geceler boyunca sozlesme yazmalari gerektigini de onceden bilmelerinde fayda vardir kanimca.
  • türkiye'de en çok işlem yapan şirket 3 seas capital partners'tır. işlem hacmi bazında ise jp morgan birinciliği kimseye kaptırmamaktadır. 3 seas capital partners ceo'su şevket başev aynı zamanda istanbul bilgi üniversitesi mba programı'nda m&a dersi vermektedir.
hesabın var mı? giriş yap