şükela:  tümü | bugün
  • devami da soyledir:
    "x su anda z yapiyor.."
  • esbpl 2002 2003 sezonunun açılış haftasında yaşanmış bir olay, - benzer bir şekilde de olsa - duyulmuş bir cümledir. olayın kahramanlarının hoşgörüsüne sığınarak ve hafiften süsleyerek nakledeyim :

"merhaba, avasas'ın telefonu, ben zalambodont. avasas şu anda halısahada futbol oynuyor, hatta sol kanattan ilerliyor tam şu anda..."
  • ofis ortamlarında* yan masanızdaki iş arkadaşınızın telefonu çalıyorsa, size de "çalarsa benim yerime bak" dediyse, ya da gelen çağrının önemli olduğunu düşünüyosanız, arayan kişinin de hönk olmaması için kullanabileceğiniz sözcük öbeği
  • arayan kisi yanlis numara tusladiysa garip diyaloglara sahne olabilecek öbek.

-merhaba aysunun telefonu ben melahat
    -laleyi aramistim ben
    -lale kim?
    -bizim bi arkadas. aysu kim?
    -telefonun sahibi, lavaboda su an kendisi.
    -melahat kim?
    -ben.
    -ee lale nerede o zaman?
    -...

böyle gider bu biri müdahale etmezse...
  • işte erkeklerin telefonlarını böyle, bir de cihazın ekranında kız adı görünce süsleye püsleye açan çılgın kızlar oldukça daha çok böyle manyak, kıskanç kız olur etrafta.

ses veriyorum:
    - ahahay meraba bu onun bunun iksin telefonu şekerim. ben de yegül.
  • birisini cepten aradiginiz zaman gereksiz olan telefon acis tarzi.

soyle ki : siz x'i aramissinizdir, telefon calar, x telefonuna yakin mesafede degildir, herseye atlayan y telefonu acar ve bu cumleyi sarfeder. aklinizdan sirasiyla "ben seni mi aradim sen neden aciyorsun ki telefonu", "bu cep telefonu arayan numaralari ve cevapsiz cagrilari gosteriyor illa acman sart degildi" ve "madem meraklisin, herseye bulasmak zorundasin, hadi iyi niyetli dusuneyim notumu x'e ileteceksin de bana ne senin kim oldugundan" dusunceleri gecer. anlasilacagi uzere yapilmamasi daha iyidir. ha birde bu cumleyi sarf edenin guvensiz sevgili olmasi durumu vardir ki o basli basina ayri bir konudur. *
  • problem degil. y=f(x) nasil olsa.
    [durduk yere ben ituluyum diye bagirmak]
  • - merhaba x in telefonu ben y...
    - z ordami...
  • ona buna herseye sinir olan insanlarin hic basina gelmedigi ya da yapmak zorunda kalmadigi icin nicin yapildigini anlayamadigi, x' in y' nin telefonunu acma cumlesi.

bu cumlenin sarf edilmesine neden olan bir suru olay vardir. ama gereksiz muhalefet ve ayar verme calismalari nedeniyle burada aciklanmayacaktir. ne de olsa bilenler biliyor bilmeyenlerde bir gun bir sekilde ogrenirler.
  • zaman kazanmak adına bulunan formül. zira telefonu açan kişi bu cümle ile başlamazsa diyalog şöyle cereyan eder:

-alo?
    -alo?
    -haluk? sen misin?
    -hayır ben cemil. haluk yok şu an.
    -ee, nasıl ulaşabilirim.
    -tuvalette. dönünce ben söylerim.
    -peki cemil aradı der misiniz, acilen arasın.
    -tamam.

ya da şöyle.

-alo?
    -haluk senin götüne koyiyim, nerde ulan havale, rezil oldum.
    -eee, haluk yok şu an.
    -peki siz kimsiniz?
    -ben iş arkadaşıyım.
    -eheh, pardon, ben cemil, aradığımı söyler misiniz?
    -tamam cemil.