şükela:  tümü | bugün
228 entry daha
 • meriç kimdir? meriç,klasik bakış açısı yerine romantik bakış açısına sahip kişilerdir. örneğin,hurda bir arabaya bakınca paslanmış demir görmek yerine,arabanın sanatsal olarak nasıl paslı ve ve hiçbir boya ile bu rengin verilemeyeceğini görür. meriçler,sürü halinde yaşamazlar ve erkek ırkının yüz karasıdır

  ayrıca,türk erkeklerinin büyük kısmı meriçliğin zıttıdır ve bu yüzden meriç olmayanları sık sık meriç sanmaktadır. bir erkeğin meriç olup olmadığını anlamak çok kolaydır. meriçler sürdürülebilir bir naziklik ve polyannacılık içinde değildir. süregelen ve öyle giden naziklik,centilmenlik,sevecenlik ise karakteristiktir ve bunlar meriç değildir. meriçler avrupa'nın batısında daha sok görülmekle beraber,bütün dünyada nüfusa sahiptir.

  ünlü yazar russo, ''meriçler geleceğin kanseridir,bunlar öyle gıcık ve sinsidir ki,bürokrasinin gerçek tehdidi meriçlerdir'' demiştir.

  psikolojik olarak meriç ruhunun çözümlenmesi.

  gerçek meriçler,gerçeği bilirler fakat gerçeğin tersine giderler çünkü gerçek bir erkek olduğunda harcaması gereken eforun ve aradan sıyrılmanın çok zor olduğunu bilirler. bütün erkekler öyle giderken,ben böyle gideyim de sıyrılayım kafası hakimdir. bu kafanın hakim olmadığı kafa,fakat bu kafayla aynı şeyleri söyleyen kafa,bir meriç değil karakteristik özelliktir. peki bunlar meriçten nasıl ayrılır? yukarıda değindik,meriçlerde süreklilik,süregelim durumu yoktur. bir meriç,kadınlar tarafından asla çekici bulunamayacağını farkedememiştir çoğunlukla. çünkü kadınlar meriçler'in sözleriyle mutlu olsa bile,gerçeği isterler ve meriçler gerçek değildir.

  meriçler,erkekler arasında en sevilmeyen gruptur. zira bunlar,gerçekten tahammül etmesi çok zor insanlardır. bununla ilgili freud 2 önemli saptama yapmıştır. onlara bakalım:

  ''meriçler,doğa ananın biz erkeklere verdiği dinamik bir cezadır'' demiştir.

  "meriçler, kadınların erkeklere giden yolunda birer ajan görevi görürler"
2 entry daha