şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • başlığının ilk defa açıldığına inanamadığım platform. aramaya da inanıyorum ama bulamadım.
 • prim yapmak için türk erkeklerine karaktersiz derken kendi karaktersizliklerini ortaya koyan kişilere ait entryler sunan platform.
 • (bkz: burası karışacak vaziyet alın)

  edit: karışmadı :(

  edit2: sanki karışacak gibi
 • meriçleri tanımak için öncelikle (bkz: esfel-i safilin)

  meriç kişinin stratejisi; yancılık/yalakalık yaparak; hedefteki kadının/kadınların inandığı ne varsa -kendisi inanmasa da- savunarak müttefik ve hoş görünmeyi (= nice guy) sağlamaktır. bu tavırları, kadını "karşı cinsten en güvenilir yakını" olduğuna ikna etmek üzerinedir.

  meriç, türlü taktiklerle kadının boş bulunduğu bir anda ilişki anlamında medet umar. bu uğurda yıllarca meriçliklerine devam ederek sırasının gelmesini sabırla bekler. bu gizli gündemiyle oldukça ürpertici bir sinsilik içindedir. karikatür.

  bu zamanla öğrenilmiş tavrın sebebi, kadınla olmak isteyen diğer erkeklerle rekabet edemiyor olmasından kaynaklıdır. kadın, mericin sapkınlığını, merice umduğunu sunmadığı zaman çirkefleştiğinde kavrar. çirkefleşme örneği

  acınası meriçlik stratejisi örnekleri için:
  (bkz: #70251027) görsel
  (bkz: #29458318) görsel
  (bkz: #45123336) görsel

  konuyla ilgili olarak ayrıca;
  (bkz: meriç/@toroslardir benim yurdum)
  (bkz: sözlük meriçlerine tavsiyeler/@toroslardir benim yurdum)
  (bkz: sözlük meriçlerine açık mektup/@toroslardir benim yurdum)
  (bkz: ekşi sözlük meriçlik olimpiyatları)

  önemli edit: bu başlık altında meriçlikle alakası olmayan entry'lerin de eleştirilmeye başlanmış olduğu da bir gerçek.

  örneğin; şu alttaki entry meriç entry'si değil, hanımcılıkla meriçlik fena halde karıştırılıyor.

  --- meriç entry'si olduğu iddia edilen entry --- #85651981
  "en son kız arkadaşımdı gördüğüm en güzel kadın. uzun zamandır da güzel kadın göremiyorum."
  18.01.2019 14:25 gkhns
  --- meriç entry'si olduğu iddia edilen entry ---

  bunu yazan adam meriç değil, bir kadını sevmiş ve hala sevdiğinden başkası çekici gelmiyor (oneitis). bunu yazan yazar meriç olsa "tüm kadınlar güzeldir, onları diğer erkekler anlayamaz çünkü eril öküzdürler ama ben anlarım, kips" filan yazardı. yani hanımcılıkla, meriçliği aynı zannetmek hatadır. meriçlik sahtekarlıktır, hanımcılık garibanlık, aralarında büyük fark var.

  bakın, bu zırva mantıkla tek eşli tüm lider erkekler meriç olur. yani "doğru erkek" arketipi olan mesela truvalı hector, kanuni süleyman vb. adamlara meriç demiş olursunuz. bu ise hayat ve ilişkiler hakkında fikriniz olmadığını gösterir. benzer şekilde, "edebiyattan anlayan erkek betadır" diyen yazar gördüm sözlükte.

  yanisi, kavramları karıştırıyorsunuz gençler. sizi buna iten neyse, neye hırslanıyorsanız bulup o şeyle bir yolla hesaplaşıp rahatlayın. kendi açımdan, sizin yanınızda hizalanmakla meriçlerin yanında hizalanmak arasında çok fark yok. türkçesi, meriç olmayanı meriç olarak tanımlamanın zırvalık olduğu konusunda şüphe yok, kendinize gelin. ilgili olarak (bkz: alfa erkek/#70877974)

  aynı mal mantıkla uzun süre the red pill altında da karşılaştım. mal mantık diyorum çünkü "dark triad" üzerinden "özenilen erkek" olunabileceğini anlatan anlayış hapse girenler dışında herkesi yetersiz buluyordu. halbuki tarihin hiçbir diliminde "kötü adamlar" özenilen erkek modeli olmadı. primatlarda grubu zorbalıkla yönetmeye çalışan lider ilk fırsatta indirilip parçalanarak öldürülüyor, halbuki sosyal ilişkileri olan lider grupta uzun süreli kalıyor ve grup daha huzurlu oluyor. güçlü olmak memelilerde sosyal ilişkiler geliştirebilmekle mümkün.

  ikinci edit: meriçlik kavramı anlaşılsın diye basit bir meriç tavrı örneği daha:
  meriçlik tam da budur

  adam "gerçekten" yazmış. yani "gerçekten" nasıl olduğunu bilmek istiyor. kimin? tüm kadınların. var mı bunu soracak bir yakınlık? hayır, ama kurmak istiyor. sebep ne? belki onu erkeği olarak görecek biri olacak hesabını yapıyor. kadınlar, bu yaklaşımdaki birini "erkekleri" olarak görürler mi denk gelse bile. hayır. bir kere bu atış ortaya karışık; yani tüm kadınlara olta atıyor, yani kadının en önemli arzusu olan talepte üstün kılınma ihtiyacını gidermiyor. kötü tarafı şu: kadınlar bu sümüklü oğlan çocuğunu takmayınca bu oğlancık içinde öfke ve kin biriktirir; sonuçta kadınların halini hatrını gerçekten sormak gibi, ilgiyle dinlemek üzere yardımcı olmak gibi bir erdem göstermiş ancak değeri bilinmemiştir. meriç yüz bulamayınca çirkinleşir; kendisini erkek olarak dikkate almayan kadınların sorunlu olduğunu ve haksızlığa uğradığını düşünür ama sorunun kendisinden kaynaklandığını görmek aklına gelmez. silahı varsa mass shooter olur veya içe kapanıksa intihar eder veya yılmadan umutla başka kadınlarda meriçliğe devam eder veya insan doğasının nasıl çalıştığını öğrenecek kadar zeki olup the red pill ne diyor biraz anlamaya çalışır.
 • (bkz: #69907790)
 • rızkının peşindeki kolpacı sinsi abazanları deşifre eden faydalı hizmet.
  "yolla" tuşuna basar basmaz gelecek mesajların hayaline dalan bu meriçlerin dramı sözlükteki en büyük dram olabilir.
  "yaa ne kadar da medeni, kadın ruhundan anlayan bir erkeksin, tanışalım mı?"
 • (bkz: #61928060)

  aynen karşim, evi geçindirmek için götünü yırtan, tehlikeli işlerde çalışıp ölen, stresten intihar edenler erkek değil. evlilikte erkek dilberlerin göbeğinden üzüm yiyor aynen.
 • oha, ben de "meriç" olarak ifşa edilmişim ya, zuhahahaha
  zaten bu embesil bana sürekli "meriç" dedikçe kahkahalar atıyordum, alay ediyordum da işi abartmış * kendisi bir sınır zeka olduğu için ne yazılanlardan, ne dalga geçmelerden bir şey anlıyor, bir çıkarım yapabiliyor. ama kalkıp kadınlar konusunda ahkam kesiyor, n'oldu rezil kodlanmaların error mü verdi *

  "silme meriç" demiş bir de, şimdi sen silme bu ifşanı mavi ekran veren çomar *
  çünkü kendisi sürekli küfür eder, escorta falan göndermeye kalkar beni, sonra bu yazdıklarını hep siler bizim sert "alfa" erkkkkek. bakalım şimdi buraya ne küfürler dizecek *
 • komik bir platform. ayrıca entarilerine bakılırsa hayatında olan biten bir şeyleri sindirememiş bir trol tarafından açılmış başlık.
  (bkz: #70688515)
  şöyleleri de var:
  (bkz: #70577894)
  (bkz: #70583809)
  (bkz: #70577600)

  bu ne hınç, bu ne kin be birader? kimden nasıl bir kazık yedin? hayır, sağa sola böyle saldırınca ne oluyor? şu mu oluyor:
  (bkz: #70644070)
2260 entry daha

hesabın var mı? giriş yap