• başlığının ilk defa açıldığına inanamadığım platform. aramaya da inanıyorum ama bulamadım.
  • prim yapmak için türk erkeklerine karaktersiz derken kendi karaktersizliklerini ortaya koyan kişilere ait entryler sunan platform.
  • (bkz: burası karışacak vaziyet alın)

edit: karışmadı :(

edit2: sanki karışacak gibi
  • meriçleri tanımak için öncelikle (bkz: esfel-i safilin)

meriç kişinin stratejisi; yancılık/yalakalık yaparak; hedefteki kadının/kadınların inandığı ne varsa -kendisi inanmasa da- savunarak müttefik ve hoş görünmeyi (= nice guy) sağlamaktır. bu tavırları, kadını "karşı cinsten en güvenilir yakını" olduğuna ikna etmek üzerinedir.

meriç, türlü taktiklerle kadının boş bulunduğu bir anda ilişki anlamında medet umar. bu uğurda yıllarca meriçliklerine devam ederek sırasının gelmesini sabırla bekler. bu gizli gündemiyle oldukça ürpertici bir sinsilik içindedir. karikatür.

bu zamanla öğrenilmiş tavrın sebebi, kadınla olmak isteyen diğer erkeklerle rekabet edemiyor olmasından kaynaklıdır. kadın, mericin sapkınlığını, merice umduğunu sunmadığı zaman çirkefleştiğinde kavrar. çirkefleşme örneği

acınası meriçlik stratejisi örnekleri için:
    (bkz: #70251027) görsel
    (bkz: #29458318) görsel
    (bkz: #45123336) görsel

konuyla ilgili olarak ayrıca;
    (bkz: meriç/@toroslardir benim yurdum)
    (bkz: sözlük meriçlerine tavsiyeler/@toroslardir benim yurdum)
    (bkz: sözlük meriçlerine açık mektup/@toroslardir benim yurdum)
    (bkz: ekşi sözlük meriçlik olimpiyatları)

önemli edit: bu başlık altında meriçlikle alakası olmayan entry'lerin de eleştirilmeye başlanmış olduğu da bir gerçek.

örneğin; şu alttaki entry meriç entry'si değil, hanımcılıkla meriçlik fena halde karıştırılıyor.

--- meriç entry'si olduğu iddia edilen entry --- #85651981
    "en son kız arkadaşımdı gördüğüm en güzel kadın. uzun zamandır da güzel kadın göremiyorum."
    18.01.2019 14:25 gkhns
    --- meriç entry'si olduğu iddia edilen entry ---

bunu yazan adam meriç değil, bir kadını sevmiş ve hala sevdiğinden başkası çekici gelmiyor (oneitis). bunu yazan yazar meriç olsa "tüm kadınlar güzeldir, onları diğer erkekler anlayamaz çünkü eril öküzdürler ama ben anlarım, kips" filan yazardı. yani hanımcılıkla, meriçliği aynı zannetmek hatadır. meriçlik sahtekarlıktır, hanımcılık garibanlık, aralarında büyük fark var.

bakın, bu zırva mantıkla tek eşli tüm lider erkekler meriç olur. yani "doğru erkek" arketipi olan mesela truvalı hector, kanuni süleyman vb. adamlara meriç demiş olursunuz. bu ise hayat ve ilişkiler hakkında fikriniz olmadığını gösterir. benzer şekilde, "edebiyattan anlayan erkek betadır" diyen yazar gördüm sözlükte.

yanisi, kavramları karıştırıyorsunuz gençler. sizi buna iten neyse, neye hırslanıyorsanız bulup o şeyle bir yolla hesaplaşıp rahatlayın. kendi açımdan, sizin yanınızda hizalanmakla meriçlerin yanında hizalanmak arasında çok fark yok. türkçesi, meriç olmayanı meriç olarak tanımlamanın zırvalık olduğu konusunda şüphe yok, kendinize gelin. ilgili olarak (bkz: alfa erkek/#70877974)

aynı mal mantıkla uzun süre the red pill altında da karşılaştım. mal mantık diyorum çünkü "dark triad" üzerinden "özenilen erkek" olunabileceğini anlatan anlayış hapse girenler dışında herkesi yetersiz buluyordu. halbuki tarihin hiçbir diliminde "kötü adamlar" özenilen erkek modeli olmadı. primatlarda grubu zorbalıkla yönetmeye çalışan lider ilk fırsatta indirilip parçalanarak öldürülüyor, halbuki sosyal ilişkileri olan lider grupta uzun süreli kalıyor ve grup daha huzurlu oluyor. güçlü olmak memelilerde sosyal ilişkiler geliştirebilmekle mümkün.

ikinci edit: meriçlik kavramı anlaşılsın diye basit bir meriç tavrı örneği daha:
    meriçlik tam da budur

adam "gerçekten" yazmış. yani "gerçekten" nasıl olduğunu bilmek istiyor. kimin? tüm kadınların. var mı bunu soracak bir yakınlık? hayır, ama kurmak istiyor. sebep ne? belki onu erkeği olarak görecek biri olacak hesabını yapıyor. kadınlar, bu yaklaşımdaki birini "erkekleri" olarak görürler mi denk gelse bile. hayır. bir kere bu atış ortaya karışık; yani tüm kadınlara olta atıyor, yani kadının en önemli arzusu olan talepte üstün kılınma ihtiyacını gidermiyor. kötü tarafı şu: kadınlar bu sümüklü oğlan çocuğunu takmayınca bu oğlancık içinde öfke ve kin biriktirir; sonuçta kadınların halini hatrını gerçekten sormak gibi, ilgiyle dinlemek üzere yardımcı olmak gibi bir erdem göstermiş ancak değeri bilinmemiştir. meriç yüz bulamayınca çirkinleşir; kendisini erkek olarak dikkate almayan kadınların sorunlu olduğunu ve haksızlığa uğradığını düşünür ama sorunun kendisinden kaynaklandığını görmek aklına gelmez. silahı varsa mass shooter olur veya içe kapanıksa intihar eder veya yılmadan umutla başka kadınlarda meriçliğe devam eder veya insan doğasının nasıl çalıştığını öğrenecek kadar zeki olup the red pill ne diyor biraz anlamaya çalışır.
  • rızkının peşindeki kolpacı sinsi abazanları deşifre eden faydalı hizmet.
    "yolla" tuşuna basar basmaz gelecek mesajların hayaline dalan bu meriçlerin dramı sözlükteki en büyük dram olabilir.
    "yaa ne kadar da medeni, kadın ruhundan anlayan bir erkeksin, tanışalım mı?"
  • komik bir platform. ayrıca entarilerine bakılırsa hayatında olan biten bir şeyleri sindirememiş bir trol tarafından açılmış başlık.
    (bkz: #70688515)
    şöyleleri de var:
    (bkz: #70577894)
    (bkz: #70583809)
    (bkz: #70577600)

bu ne hınç, bu ne kin be birader? kimden nasıl bir kazık yedin? hayır, sağa sola böyle saldırınca ne oluyor? şu mu oluyor:
    (bkz: #70644070)
  • karsi cinse yaptigi zorbaliga goz yummayan hemcinslerine tahammul edemeyen yavsaklarin yaptigi ifsa. tabi sizin okuzlukleriniz daha cok goze batiyor boyle erkekler oldukca, degeriniz dusuyor falan piyasa yapamiyorsunuz. meric dediklerinizin tirnagi bile olamazsiniz, bos beles tipler. 21. yuzyilda hala o ilkel ataerkil zihniyetten kurtulamamissiniz tabi babanizdan ne gorduyseniz o. babaniz, annenizi doverken ya da soverken bon bon izliyordunuz muhtemelen cunku muhakeme yetenegi yok bunun yanlisligini idrak edemeyip kadina siddeti ozumsemissiniz. buralarda da iste kadinlara, hemcinslerinize klavye delikanliligi yapiyorsunuz reelde kimsenin karsisina cikabilecek toto yok sizde. yine midemi bulandirdiniz, igrenc yaratiklar ya.
  • gittikçe (bkz: çomarların kendini ifşa platformu) oluyor.
    meriçler gururla biz meriçiz diyor gördüğüm ifşacı çomarlar da barışık mı lakaplarıyla??
  • ifsa edilen tum entry'lere baktim. su entry meric entry'si degil:
    (bkz: #70718561)

digerleri cok guzel ornekler.

hele su arkadas mericlikte doktora yapmis amk:
    (bkz: #70747708)

normalde hiç hoşlanmadığım bugüne kadar da desteklemediğim platform. bugün öyle entry okurken üstteki entiriye rastladım. senin tipini sikiyim meriç efendi diye söylenirken ilgili entiriyi kendimin yazdığını farkettim. bu da kendime bir ders olsun.
hesabın var mı? giriş yap