şükela:  tümü | bugün
 • israil yapimi ana muharebe tanki....
 • merkava 4 modelinin 65 ton ağırlığında olduğu, 1500 beygir gücünde, 60 km/h hız yapabilen, maalesef filistin görüntülerinde sıkça karşımıza çıkan israil ana muharebe tankı.
 • bugünlerde hizbullah'ın ortalama günde bir tanesini metis-m ve milan anti tank füzeleri ile havaya uçurduğu israil tankları...
 • güney lübnan'da kırk tanesi hurdaya çıkarılmış toplu taşım vasıtası ve dahi sağolasın yeni nesil rus anti-tank füzeleri.
 • dört ayrı modeli olan israil yapımı tanktır. yapı itibariyle sina, golan, negev gibi çöl veya açık arazilerde kullanıldığında etkili olduğu görülmüştür. (bkz: altı gün savası) mayinlara karşı motor bloğunu koruma altında tutmak ve karşı tank ve top mermilerinin vereceği etkiyi azaltmak adına özellikle ön bölümü daha fazla zırhlı olacak şekilde üretilmiştir. bu da tankın hızını ve hareket kabiliyetini azaltmaktadır. zira tankın 2006 lübnan savaşında başarısız olmasının temel nedeni hareket kabiliyetinin azlığı dolayısıyla yakın mesafeden yediği anti-tank füzeleridir. bunun dışında bu kadar çok kayıp verilmesine gerekçe olarak taktiksel hatalar gösterilmiştir.

  edit: 1967 yılında kullanılan tanklar aslında merkava'nın prototipi daha doğrusu modelin temeli olan sabra tanklarıdır. merkava'nın ilk modeli olan merkava mark i ilk olarak 1982'deki lübnan savaşı'nda kullanılmıştır.
 • tanktan çok kundağı motorlu topa benzeyen tanklar. motor önde olduğu için zpt olarak da kullanılabilirler lakin ön zırhı bir şey delerse (ki hiçbir zırh delinmez değildir bu günün savaşlarında) tankı hurdaya çıkaramasa baya masraflı bir mobility kill ile karşı karşıya kalınır. bu normaldir, zira merkavalarda ana amaç tankın bekasının ötesinde personelin sağ kalmasıdır. merkavalar inanılmaz derecede modülerdir, üç parçalanmış (hurda) tanktan bir bütün tank çıkarmak mümkündür. bunun nedeni israil ordusunun ihtiyaçları doğrultusunda her kaynağı sonuna kadar kullanma isteğidir.
 • ibranice "araba" anlamina gelen sozcuk. tankin motor blogu, mayin saldirilarina karsi on kisimda bulunmaktadir. bu sekilde tanksavarlar icin daha fazla zirh elde edilmistir. tankta olusabilecek bir yanginin yayilmasini engellemek icin hidrolik sistemler yerine elektrikli sistemler kullanilmistir. tanka giris cikis arka kapidan yapilmaktadir tipki zpt gibi. ic hacmi de benzerlerine nazaran daha buyuktur. salon salamanje.. merkava ayni zamanda kabala'ya temel teskil eden ve filistin'de i.s 1. yy da ortaya cikmis kimi kaynaklarda merkabah olarak da gecen bir gizemciligin adidir.
 • kundağı motorlu obüs model alınarak üretilen tank. chobham zırhı ile kaplıdır. ayrıca m1a2lerdeki 120mm yivsiz top takılmıştır.
 • zırhının yapıldığı metalin içine seramik takviyesi yapıldığından zırhı yüksek ısıya dayanabilmektedir. “trophy” adı verilen füze/roket saptırıcı sistemleri, kent savaşlarında ve meskun mahallerde isabet almasını minimize etmek amacıyla tasarlanmıştır.
 • savaş arabası anlamına gelir. ayrıca savaş arabasının da yahudilik'te ayrı bir anlamı vardır. zamanın birinde( mö 6. 7.yy ) bir yahudi tanrıyı mescidi aksanını tepesinde savaş arabasına benzeyen bir tahta oturmuş görür. tabi sonra olaylar olaylar; bu yahudi sonra peygamber oluyor falan. umuda ihtiyaç duydukları bir anda yahudiler'e, paganizmden tek tanrı inancına geçmiş yahudilere, doğru yolda oldukları falan söylüyor. yahudiler rahat bir nefes alıyor. ama sonra yine yurtlarından atılıyorlar tabi. aşağı mezopotamya'ya geliyorlar falan.